|
کدخبر: 315732

مالیات خانه | قیمت مسکن | بازار مسکن

فوری / رقم مالیات خانه های خالی اعلام شد

گفته‌های رئیس دفتر حسابرسی نشان می‌دهد که تعداد آخرین املاک خالی شناسایی شده توسط سازمان مالیاتی ۶۶ هزار باب بوده و مجموع مالیات تعلق گرفته به آنها، ۱۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. این مالیات‌ها قرار است تا نیمه ماه آینده به صورت رسمی به صاحبان این واحدها اطلاع‌رسانی شوند.

اقتصاد فوری / رقم مالیات خانه های خالی اعلام شد

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط تجارت‌نیوز، شاهین مستوفی توضیح داد که موضوع مالیات بر خانه‌های خالی پیش‌تر نیز در قانون مالیات‌های مستقیم مطرح بود اما به علت عدم دسترسی به پایگاه‌های داده کافی برای شناسایی این املاک، این بند از قانون حذف شده بود. با این حال، در سال ۱۳۹۹ قانون مجدداً به تصویب رسید و ماده ۵۴ مکرر و ماده ۱۶۹ مکرر به قانون مالیات‌های مستقیم افزوده شد، و مسئولیتی به عهده سازمان امور مالیاتی گذاشته شد تا نسبت به اخذ این نوع مالیات اقدام نماید.

وی ادامه داد: در این قانون شرایط خانه‌های خالی تعیین شد و هر فردی مکلف است وضعیت اقامت خودش را نسبت به املاک در سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی آن را ایجاد کرده، تعیین کند و اگر کسی تاپایان تیرماه ۱۴۰۰ وضعیت اقامت خود را تعیین تکلیف نمی‌کرد، خانه‌ای که وضعیت اقامتش مشخص نشده بود خانه خالی تعریف می‌شد.

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی خاطر نشان کرد: حال اگر این خانه‌ها در شهر‌های کمتر از یکصد هزار نفر و روستا‌ها باشد، جریمه‌ای تحت عنوان مالیات به آن تعلق می‌گیرد و شامل مالیات خانه های خالی نمی شود اما اگر در شهر‌های بالاتر از یکصد هزار نفر باشد کلا واحد‌های خالی محسوب می‌شوند.

مستوفی افزود:همچنین خانه‌هایی که حالا وضعیت اقامتشان مشخص است و بر اساس وضعیت اقامت ۱۲۰ روز در سال خالی هستند آن‌ها هم در حکم خانه‌های خالی تلقی می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: یک نفر می‌تواند یک خانه داشته باشد، در همان شهر برای اقامت یک نفر دیگر از اعضای خانواده اش هم یک واحد مسکونی داشته باشد، در یک شهر غیر از شهر محل اقامت، یک واحد مسکونی دیگر هم برای اقامت می‌تواند داشته باشد و اگر فرزند یا یکی از اعضای خانواده به عنوان مامور به خدمت یا دانشجو در یکی از شهر‌های دیگر اقامت داشته باشد هم به عنوان اقامت فرعی برایش لحاظ می‌شود و برای هرخانواده تا چهار اقامتگاه اصلی و فرعی می‌تواند وجود داشته باشند و این‌ها مشمول خانه‌های خالی نمی‌شوند. با این شرایط وزارت راه و شهرسازی نسبت به شناسایی خانه‌های خالی اقدام کرد و از روی سامانه‌ها و قبوض و سایر ابزارها، خانه‌های خالی شناسایی شد.

اعلام اولین فهرست خانه‌های خالی در خرداد ۱۴۰۱

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی افزود: وزارت راه و شهرسازی اولین فهرست خانه‌های خالی را در خردادماه ۱۴۰۱ برای عملکرد ۱۴۰۰ و فقط برای واحد‌های مسکونی که واقعا به واسطه سامانه‌ها مشخص شد به ما اعلام کردند که نزدیک به ۵۱۰ هزار خانه خالی بود.

مستوفی افزود: مطالبه مالیات برای آن ۵۱۰ هزار خانه خالی به این شکل بود که فهرست آن‌ها از طرف وزارت راه و شهرساز‌ی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد و سازمان همین اطلاعات را به مودیان و مالکان خانه‌ها به صورت ابلاغ پیامکی وهمچنین قرار دادن درکارپوشه‌هایی که از طریق پنجره خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی برای همه مودیان قابل دسترسی است، اطلاعات را برای همه مودیان فرستاد.

وی ادامه داد: بعد از آن بلافاصله اعتراض مودیان به سازمان امور مالیاتی شروع شد و به واسطه این اعتراضات سازمان هم مجددا از وزارت راه و شهرسازی درخواست پالایش مجدد اطلاعات را کرد و در اسفند ماه سال گذشته عدد مالکین و واحد‌های خالی که مشمول این طرح می‌شدند با توجه به اصلاحاتی که مردم در سامانه املاک و اسکان انجام داده بودند به ۲۹۰ هزار واحد مسکونی تقلیل پیدا کرد.

چگونگی محاسبه مالیات خانه‌های خالی

مستوفی در توضیح میزان مالیات خانه‌های خالی گفت: اگر یک فرد در یک سال یک واحد مسکونی خالی تا ۵ واحد مسکونی خالی داشته باشد در سال اول مشمول ۶ برابر مالیات در آمد اجاره آن واحد مشمول مالیات خانه‌های خالی می‌شود، اما سال دوم این عدد به ۱۲ برابر و سال سوم به بعد به ۱۸ برابر افزایش پیدا می‌کند. حال اگر یک فرد بیشتر از ۵ واحد خانه خالی یا بیشتر از ۳۰ دانگ خانه خالی داشته باشداین فرد ضرایب مالیاتی اش دو برابر می‌شود.

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری‌های مجدد و برای اینکه افرادی که مشمول این مالیات نبوده اند مالیاتی پرداخت نکنند مجددا از وزارت راه و شهرسازی درخواست پالایش مجدد اطلاعات را دادیم و بر اساس آخرین اطلاعات پالایش شده مربوط به سال ۱۴۰۰ که آبان ماه امسال در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفت، این عدد به ۶۶ هزار واحد مسکونی رسید و سازمان امور مالیاتی هم بر اساس این اطلاعات نسبت به محاسبه مالیات اقدام کرد و برگه تشخیص‌ها را صادر کرد.

وی افزود: نهایتا بر اساس آخرین اطلاعات واحد‌های مسکونی خالی برای سال ۱۴۰۰ تعداد ۶۶ هزار واحد و بر اساس محاسبه انجام شده ۱۴۰۰ میلیارد تومان مالیات واحد‌های خالی شده محاسبه شد که تا اواسط ماه آینده به مودیان ابلاغ می‌شود.

آغاز ابلاغ به مودیان

مستوفی خاطر نشان کرد: ابلاغ به مودیان آغاز شده و برگه مطالبه که صادر شود بلافاصله یک پیامک به مودیان مشمول ارسال می‌شود و در کارپوشه در پنجره خدمات الکترونیک مودیان اطلاعات بارگذاری می‌شود و هرکسی از مودیان که پیامک برایشان ارسال شده یا هر فرد دیگری که می‌خواهد بداند مشمول این قانون شده یا نه می‌تواند به سامانه خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی مراجعه کند و کد ملی خود را وارد کند و وارد سامانه شوند و همه اطلاعات مالیاتی از جمله بدهی‌های مالیاتی و قبوض و.. را در آنجا مشاهده کند.

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: اطلاعات اولیه مشمولان سال ۱۴۰۱ هم در اختیار سازمان قرار گرفته است و بالغ بر ۱۹ هزار و ۲۹۰ ملک خالی را در گام اول وزارت راه و شهرسازی به سازمان امورمالیاتی داده است و محاسبه مالیاتش در حال انجام است و اگر سال دوم خالی بودن ملک باشد دو برابر سال اول،  مالیات آن لحاظ می‌شود که امیدواریم هر دو مورد اواسط ماه آینده ابلاغ شود.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها