|
کدخبر: 156238

پیش‌بینی قیمت طلا در هفته آینده

داد و ستد مصنوعات طلا ‌در بازار تهران در اوایل هفته جاری بسیار اندک بود اما در روزهای پایانی هفته با توجه به ثبات قیمت ارز و آرامش نسبی در بازار خرید و فروش طلا به نسبت وضعیت بهتری داشت.

در مجموع در هفته جاری به خصوص در دو روز آخر هفته خریداران بیشتری به بازار مراجعه کردند و پیش‌بینی می‌شود اگر ثبات و آرامش در بازار تداوم یاید هفته آینده وضعیت خرید و فروش طلا بهتر شود.

از طرفی با توجه به ثبات و آرامش در اقتصاد جهانی، قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز همچنان در کانال ۱۸۰۰ دلار در هر اونس باقی ماند و زیاد دچار نوسانات و تحولات قیمت نشد و آرامش در این بازار حفظ شد.

در آخرین روز هفته جاری قیمت سکه کامل بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید، قیمت نیم سکه ۶ میلیون و۳۵۰ هزار تومان، قیمت ربع سکه ۴ میلیون و۱۰۰ هزار تومان و قیمت سکه یک گرمی دو میلیون و۴۰۰ هزار تومان بود و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار تهران به یک میلیون و ۹۵ هزار تومان رسید.

نرخ ارز نیز در بازار روز چهارشنبه ۶ اسفندماه امسال، دلار به رقم ۲۵ هزار تومان، یورو به قیمت ۳۰ هزار و۴۰ تومان، پوند ۳۶ هزار تومان، درهم امارات ۷ هزار تومان و لیر ترکیه به ۳ هزار و۵۶۰ تومان رسید.

با توجه به وضعیت بازار ارز و طلا در بازارهای داخلی و قیمت طلا در بازارهای جهانی، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بازار افزود: در هفته جاری هر دو روز آن، داد و ستد مصنوعات طلا در بازار تهران وضعیت متفاوتی داشت.

«ابراهیم محمد ولی» با بیان اینکه اگر وضعیت خرید و فروش طلا را درصدی بگویم در دو روز نخست(شنبه و یکشنبه) معاملات مصنوعات طلا در حدود ۲۰ درصد و بسیار اندک بود.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران بیان کرد: در ۲ روز دوم هفته جاری (دوشنبه و سه شنبه) ارزیابی شما چیست، گفت: اگر هفته گذشته معاملات مصنوعات طلا بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بود در هفته جاری این به ۳۰ تا ۳۵ سطح معاملات مصنوعات طلا در بازار به حدود ۳۰ درصد رسید و در روز آخر هفته (چهارشنبه و پنجشنبه) به حدود ۳۵ درصد رسید.

محمد ولی با اشاره به میلاد با سعادت حضرت علی (ع) ضمن تبریک سالروز تولد نخستین امام شیعیان جهان گفت: روز مرد و روز پدر به مناسبت تولید حضرت امیر در افزایش نسبی داد و ستد طلا در بازار طلا بی‌تاثیر نبود.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگار بازار مبنی بر اینکه روز پدر معاملات مصنوعات طلا را به چه میزانی افزایش داد، بیان کرد: «هیچ موقعی ندیدیم برای پدران که زحمتکشان بزرگ جامعه ما هستند، روز پدر طلا بخرند»

معاملات مصنوعات طلا در بازار تهران در هفته آینده

این مقام مسئول در اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در خصوص وضعیت بازار طلا در هفته آینده نیز گفت: اگر قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان خود را حفظ کند و بازار نیز دچار التهاب نشود انتظار ما این است که معاملات مصنوعات طلا در هفته آینده نیز به همین روال ۲ روز آخر این هفته باشد.

محمد ولی اظهارکرد: با توجه به اینکه تا پایان امسال بیش از ۲۰ روز باقی مانده است و در آستانه سال نو اگر تا آخر اسفند ماه آرامش در بازار حفظ شود، خریداران بیشتری برای خرید طلا به بازار مراجعه خواهند کرد.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران یادآورشد: از طرفی اگر در قیمت ارز شاهد نوساناتی باشیم و بازار دچار التهاب شود در این صورت مردم معتقدند که نباید برای خرید اقدام کنند و بیشتر منتظر ثبات قیمت‌ها در بازار می‌مانند.

محمد ولی با بیان اینکه در هفته جاری قیمت اونس جهانی در بازار ثابت ماند و تنها یک و یا ۲ درصد افزایش و یا کاهش را تجربه کرد، گفت: بعضا شایعاتی در جهان منتشر می‌شود که ممکن است قیمت‌ها را دچار تغییر و تحولات کند و این در افزایش قیمت طلا و ارز نیز در داخل بسیار تاثیر‌گذار است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران اظهارکرد: بدون شک نوسانات قیمت‌ها به بازار ثبات نمی‌دهد، بلکه ثبات قیمت‌ها در بازار آرامش ایجاد خواهد کرد و این در فروش مصنوعات طلا در بازار و افزایش چرخه تولید موثر است.

این مقام مسئول در اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران تصریح کرد: زمانی بازار رونق دارد که ثبات و آرامش در بازار حاکم باشد و در این شرایط خریداران بیشتری برای خرید مصنوعات طلا به بازار مراجعه می‌کنند.

قیمت اونس جهانی طلا ۱۸۰۵ دلار

همزمان با روند کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، یک کارشناس اقتصادی در حوزه و طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهارکرد: در هفته جاری نسبت به هفته قبل قیمت هر اونس طلای جهانی با کاهش حدود ۱۰ دلاری به ۱۸۰۵ دلار رسید که نسبت به روزهای گذشته روند آن کاهشی شد.

«اکبر نقوی نیا» بیان کرد: سکه در روزهای پایانی هفته با توجه به قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی به کانال ۱۱ میلیون تومانی بازگشت و اگر اونس جهانی طلا هفته آینده در این قیمت‌ها بماند، قیمت طلا در بازارهای داخلی همچنان خود را حفظ خواهد کرد.

وی اظهارکرد: بازار جهانی در هفته جاری و به احتمال زیاد در هفته آینده همچنان ثبات و آرامش خود را حفظ خواهد کرد که در این صورت ما شاهد دادوستد بیشتر مصنوعات طلا در کشور خواهیم بود.

نظر سنجی هفتگی کیتکو نیوز از آینده قیمت طلا

نظرسنجی طلای هفتگی کیتکو نیوز نشان داد فضا در بازار طلا پس از این که قیمت‌ها تحت تاثیر رشد بازده اوراق خزانه به پایین‌ترین حد در ۸ ماه اخیر نزول کردند، منفی شده است.

تحلیلگران وال استریت قاطعانه نسبت به روند قیمت طلا در کوتاه مدت بدبین شده‌اند و خوش بینی سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای به پایین‌ترین میزان در چند سال اخیر افت کرده است.

در حالی که تحلیلگران می‌گویند قیمت طلا در کوتاه مدت همچنان فضا برای پایین‌تر رفتن دارد، بازده بالاتر اوراق قرضه ممکن است بانک مرکزی امریکا را به دخالت و کنترل منحنی بازده وادار کند.

آدریان دی، رئیس و مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی به کیتکونیوز گفت: افت طلا طولانی تر و عمیق تر از آنچه انتظار داشتم، بوده است اما ما به مرحله‌ای نزدیک شده‌ایم که در آن افراد فروشنده هستند و سرمایه‌گذاران بلندمدت تصمیم می‌گیرند صرف نظر کرده یا کنار بایستند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکو نیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۳ نفر معادل ۷۱ درصد به کاهش قیمت طلا و سه نفر معادل ۱۷ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند و دو نفر معادل ۱۱ درصد نظر خنثی داشتند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد، ۱۲۹۲ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۵۵۳ نفر معادل ۴۳ درصد به افزایش قیمت طلا و ۵۱۲ نفر معادل ۴۰ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۲۲۳ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.

خوش بینی به افزایش قیمت طلا در میان سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای از اوایل ماه مه سال ۲۰۱۹ به این طرف تا این حد اندک نبوده است اما اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک می‌گوید: حتی اگر بازار شاهد حمایت عوامل بنیادین قوی باشد، نسبت به دورنمای کوتاه مدت قیمت طلا نظر منفی دارد.

رنج بیشتری در راه است

وی به کیتکونیوز گفت: دوست دارم به طلا خوش بین باشم اما سرمایه‌گذاران باید رنج بیشتر را پیش از تغییر اوضاع بپذیرند. ما به طور قطع متقاعد شده‌ایم که تورم روند صعودی خواهد داشت و به محض اینکه این اتفاق روی دهد، بازده واقعی تثبیت خواهد شد.

کاهش قیمت در بلندمدت

برخی از تحلیلگران اقتصادی بانک سوسایت جنرال فرانسه همچنان بر این باورند که قیمت طلا در بلند مدت روندی نزولی خواهد داشت و افزایش ارزش دلار و بهبود اوضاع اقتصادی امریکا موجب کاهش بیشتر قیمت این فلز زرد خواهد شد.

استفانی آیمس تحلیلگر سوسایت جنرال در این باره می‌گوید: چشم‌انداز قیمت طلا همچنان نزولی و کاهشی است و تا زمانی که طلا نتواند به بالاتر از سطوح ۱۲۲۵ تا ۱۲۴۰ دلار در هر اونس برسد این فلز زرد به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

استراتژیست‌های موسسه جی پی مورگان نیز قبلا آینده خوبی برای طلا پیش‌بینی نکرده بودند اما در آن زمان آنها تنها گروهی بودند که نظر منفی به آینده قیمت طلا داشتند.

حال استراتژیست‌های بلومبرگ نیز به این گروه اضافه شده‌اند و می‌گویند آینده بازار طلا روشن نیست و این بازار جان بالا آمدن قیمت را ندارد و برخی تحلیل‌های فنی از بازار طلا در جهان حاکی از روند کاهش قیمت این فلز زرد در بازار است.

 

منبع: تحلیل بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...