|
کدخبر: 144543

کاهش تولید تخم مرغ / آخرین قیمت این محصول در بازار

سخنگوی اتحادیه مرغداران گفت: با توجه به توقف صادرات برآورد می‌شود که تولید تخم مرغ ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اصناف کاهش تولید تخم مرغ / آخرین قیمت این محصول در بازار

ناصر نبی پور سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌ مرغ را بالای ۱۵ هزار تومان اعلام‌کرد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۶ هزار تومان معادل شانه‌ای ۳۲ هزار تومان است.

او افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان ما را به عنوان متخصص و وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان متولی قبول ندارد و همواره بدون توجه به حقایق تولید، برای خود قیمت تعیین و اعلام می‌کنند.

نبی پور ادامه داد: زمانی که قیمت تخم مرغ کاهش می‌یابد و مرغدار به شدت در زیان است، مسئولان اذعان می‌کنند که به ما ارتباطی ندارد، در حالی که با افزایش قیمت‌ ها به مرغداری‌ها حمله و تولیدکنندگان را جریمه می‌کنند که این اقدام ضد تولید است.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه ۷۵ تا ۸۰ درصد هزینه تمام شده تولید را نهاده دامی‌ تشکیل می‌دهد، بیان کرد: دولت قیمت مصوب هر کیلو کنجاله سویا را با افزایش ۲۰ درصدی به ۳ هزار و ۲۲۰ تومان و هر کیلو ذرت را با افزایش ۱۵ درصدی به یک هزار و ۷۰۰ تومان رساند، در حالی که پیش از این قیمت مصوب هر کیلوگرم ذرت و جو دامی یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۷۵۰ تومان بود.

به گفته او، با تامین صد درصد نهاده دامی با نرخ مصوب، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ بالای ۱۵ هزار تومان است.

این مقام مسئول در پایان از توقف صادرات تخم مرغ خبر داد و گفت: علی رغم توقف صادرات، قیمت تخم مرغ در خرده فروشی‌ها همچنان بالاست چرا که قیمت تابع مکانیزم عرضه و تقاضاست که به علت گرانی نهاده‌های تولید بخشی از مرغ‌ها روانه کشتارگاه شدند. اسما تولید روزانه تخم مرغ ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تن است، اما برآورد می‌شود که تولید ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از این میزان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر