|
کدخبر: 131845

چرا بازار روغن موتور آشفته شد؟

حیدری، بازرس انجمن پالایشگاه های روغن سازی ایران گفت: افزایش قیمت روغن های موتور بنزینی به میزان ۴۰ درصد و روغن موتور دیزلی به میزان ۵۳ درصد هنوز از سوی سازمان حمایت ابلاغ نشده است.

مهران حیدری افزود: با وجودی که افزایش قیمت روغن موتور از سوی سازمان حمایت ابلاغ نشده است اما با توجه به محاسبات کارشناسی و بهای تمام شده تولید روغن موتور در چهار کارخانه (سپاهان، ایرانول، پارس و بهران) در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ مورد موافقت ضمنی سازمان حمایت قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: هم اکنون فروش هرگونه روغن در بازار با قیمت گذشته قانونی است و عرضه آن با قیمت بیشتراز مصوب تخلف محسوب شده و باید سازمان تعزیرات مورد رسیدگی قرار دهد.

حیدری با بیان اینکه هم اکنون خط تولید کارخانه های تولید روغن موتور بدون وقفه ادامه دارد، گفت: در حال حاضر هیچ گونه کمبودی در بازار برای عرضه روغن موتور وجود ندارد و محصولات موجود در بازار باید با قیمت گذشته به مشتریان عرضه شود.

بازرس انجمن پالایشگاه های روغن سازی ایران تاکید کرد: متاسفانه عده ای سود جو قیمت روغن موتور را در بازار افزایش داده اند و یا با خرید روغن موتور با حجم زیاد در نظر دارند پس از افزایش قیمت آن را در بازار به فروش برسانند.

این مقام مسئول در انجمن پالایشگاه های روغن سازی ایران اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که عرضه روغن موتور در بازار در شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته اما سودجویان برای کسب سود بیشتر بخشی از این تولید را در انبارهای خود به صورت غیر قانونی دپو کرده اند تا به موقع سود زیادی را کسب کنند.

بازرس انجمن پالایشگاه های روغن سازی ایران بر فروش روغن موتور با قیمت واقعی تاکید کرد و گفت: تا زمانی که قیمت روغن موتور در بازار واقعی نشود همچنان شاهد التهاب در بازار خواهیم بود.

حیدری افزود: این در حالی است که تولید روغن موتور همچنان با روند عادی در کارخانه های تولید روغن موتور ادامه دارد و چون عده ای می دانند قیمت ها غیر واقعی است روغن موتور را به قیمت بالایی به مشتریان می فروشند.

گزارش میدانی حاکی است که هم اکنون برخی از برندهای روغن موتور در بازار کم شده و این خود سبب افزایش قیمت ها در بازار شده است.

منبع: تحلیل بازار

ارسال نظر