|
کدخبر: 197409

بازار داغ از انتصابات در وزارت آموزش و پرورش

بازار داغ مطرح شدن اسامی متعدد برای تصدی آموزش و پرورش برقرار و این وزارتخانه همچنان منتظر ناجی برای رفع چالش‌هایش است.

آموزشی بازار داغ از انتصابات در وزارت آموزش و پرورش

تغییر کابینه دولت و رای اعتماد گرفتن ١٨ وزیر از ١٩ وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم، تقریبا خیال همه مردم بابت تغییر سریع دولت از تیم قبلی به جدید و از سر گیری امور معمول راحت کرد، به جز وزارتخانه عیالوار آموزش و پرورش که وزیر پیشنهادی‌اش نتوانست اعتماد اهالی بهارستان را به خودش جلب کند و آغاز فصل علم و دانش با توجه به شواهد و قرائن موجود، احتمال زیاد با سرپرست دنبال خواهد شد.

البته که از حدود ١٠ روز گذشته و بعد از رای نگرفتن حسین باغگلی از مجلس برای تصدی وزارت آموزش و پرورش، بار دیگر بازار داغ مطرح شدن اسامی مختلف برای سکاندار‌ی آموزش و پرورش مطرح شد؛ اسامی آشنا و گاه کمی ناشناخته که هر از گاهی بر شمار تعداد آنها افزوده می‌شود.

دولت سیزدهم با شعار دولت مردمی، ایرانی قوی، رنگ و بوی فراجناحی را تداعی می‌کند و انتظار می‌رود این رویکرد در جای جای فعالیت‌ها و تصمیم‌های دولت نمود بیرونی پیدا کند، به ویژه در آموزش و پرورش که همواره صحبت از دوری سیاست در این وزارتخانه مطرح بوده است البته در مورد اینکه تا چه این هدف فعلیت پیدا کرده است، جای بحث و بررسی‌های بسیاری دارد.

با این وجود برای تصدی امور وزارت آموزش و پرورش اسامی مختلفی از وزرا و معاونان وزیر پیشین گرفته تا اسامی نسبتا کمتر شناخته مطرح می‌شود و معلوم نیست این گمانه زنی‌ها در نهایت چه کسی را به کرسی وزارت برساند؟ آیا رئیسی مانند انتخاب گزینه قبلی‌اش فردی جوان و نسبتا گمنام برای وزارت انتخاب می‌کند، سرپرست فعلی را برای ادامه سکانداری آموزش و پرورش انتخاب می‌کند یا نامی آشنا از میان گزینه‌هایی که هر روز بر تعدادشان اضافه می‌شود، مسئول اداره امور آموزش و پرورش خواهد شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، احمد حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد و معاون حقوقی اسبق آموزش و پرورش، فرشته حشمتیان معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش، عبدالوحید فیاضی نماینده اسبق مجلس و علیرضا کاظمی سرپرست فعلی آموزش و پرورش و... که این روز‌ها کم وبیش اسامی‌شان در محافل منتسب به آموزش و پرورش مطرح شده یا نام جدیدی دیگر مورد نقد و بررسی بهارستانی‌ها قرار می‌گیرد تا مجوز سکانداری آموزش و پرورش را کسب کند؟! آموزش و پرورش؛ دستگاهی متمایز از سایر ارگان‌های کشور

آموزش و پرورش برخلاف تصور عده‌ای که به سبب ١٢ سال سروکار داشتن با این دستگاه، آن را مجموعه‌ای بدون پیچیدگی می‌دانند، به سبب تاثیرگذاری در تمام نسل‌های کشور و بعد فرهنگی و تربیتی که دارد، با مسائل و مشکلات ریز و درشت بسیاری مواجه است، بر همین مبنا نیاز است تا فردی توانا و با جسارت در مقابل چالش‌های متعدد این وزارتخانه، سکان کار را به‌دست بگیرد.

ابراهیم سحرخیز کارشناس آموزش و پرورش و معاون اسبق این وزارتخانه در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش معتقد است که آموزش و پرورش وزارتخانه با گستردگی بالاست که دستگاهی با دو دانشگاه و ارتباط وسیع با جامعه گواه این مدعی است، بر همین اساس شاخص جوانگرایی صرفا شرط کافی برای تصدی این وزارتخانه نیست و فردی با تجربه را می‌طلبد.

او ادامه داد: وقتی برای تصدی مدیریت یک مدرسه شروطی مانند داشتن سابقه معاون مدرسه بودن در نظر می‌گیریم چطور براز وزارتخانه‌ای که کارکرد آموزشی و پرورشی اثرگذار دارد، چنین ویژگی‌هایی نادیده گرفته می‌شود.

به گفته سحرخیز وزیر بابد شخصی متخصص در جزوه علوم تربیتی، با تجربه و دارای مدیریت ادراکی باشد، همچنین گفتاری متواضع داشته باید و بدون هیچ عقبه‌ای از مفاهیم مانند تحول‌گرایی سخن نگوید.

داشتن صرفا مکتوبی از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بدون آشنایی کافی با این مفاهیم از دیگر موضوعاتی بود که سحرخیز آن را برای وزیر آموزش و پرورش نامناسب عنوان کرد.

در حفظ فرهنگ و علم کشور آن را وزارتخانه‌ای متمایز از سایر وزارتخانه‌ها می‌داند و سحرخیز در این مورد معتقد است که ٣٧ هزار نیروی اداری و ٩۶٠ هزار نیروی معلم، قابل چشم پوشی نیست که باید به کیفیت کار آنها و چابک‌سازی در این مورد توجه کرد.

او به یکی دیگر از بحث‌های چالش برانگیز در آموزش و پرورش، یعنی همان مدارس غیردولتی و توسعه یا حذف آن اشاره کرد و گفت که در این مورد مخالف مدارس غیردولتی هستیم، اما نباید افراط و تفریط به خرج داد.

شایستگی حرفه‌ای افراد در آموزش و پرورش از دیگر موضوعات مورد توجه این معاون اسبق آموزش و پرورش بود و گفت که در دانشگاه‌های تخصصی آموزش و پرورش افرادی دارای علم و تجربه در زمینه تعلیم و تربیت داریم و از درون هم با سیستم آشنایی دارند، بنابراین افرادی این چنینی باید به کار گرفته شوند.

او با اشاره به کسری ٢۵ تا ٣٠ درصدی در آموزش و پرورش بیان کرد که این رقم مانع از کیفیت آموزشی در آموزش و پرورش می‌شود بنابراین باید سازوکاری تعریف شود تا وزیری کارآموزده که توان جبران این خلأ‌ها را داشته باشد، فعالیت کند همچنین در عرصه رقابت‌های بین‌المللی علمی شاهد نزول کیفیت سواد دانش آموزان مان بودیم و بابد مورد توجه جدی باشد.

چالش‌ها و فرصت‌ها در آموزش و پرورش و برخی مشکلات همیشگی و چندین و چند ساله مانند کمبود نیروی انسانی و کسری بودجه، لیست نسبتا پایدار در اعصار مختلف این وزارتخانه بوده و همچنان منتظر حضور وزیری مقتدر و جسور است تا بتواند ضمن حل و فصل امور، با داشتن پل ارتباطی قوی میان مجلس و دولت، وظایف روی زمین مانده این دو ارگان در همراهی با آموزش و پرورش را به ثمر برساند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • محمدجواد ارسالی در

    به نظرم بهترین گزینه وزارت آموزش و پرورش جناب حاجی بابایی هست که در این اوضاع بد ردآ پ می‌خورد، خداکنه رئیس جمهور حاجی با بایی رامعرفی کند، من معلم هستم دردوران و زارت ایشان بودم آدم لایقی هست وکاربلد

  • محمدعلی ارسالی در

    اگر واقعاً به فکر پیشرفت و تحول در آموزش و پرورش هستید ، فقط دکتر حاجی بابایی

  • میزان ارسالی در

    متصدی ورزاتخانه مهم وبزرگی که هم ازلحاظ نیرو به کار گرفته دران وسیع وهم ازلحا ظ وظایف بر دوش این وزرتخانه بس بزرگ،که هما ن تربیت نسل کوشا ،مسول ،درستکار ،اینده س از کشور عزیزمان ایران می باشد وپس وزیری که انتخاب می شود باید درد اشنا،مدیر، شجا ع،واشراف کامل به مشکلات این وزراتخانه که سالها به خاطر نبود بودجه کافی ،عدم مدیر یت کلان درست،ونادیده گرفتن مهمترین اعضای خدمتگزار این نهاد اموزشی که معلمان محتر م بوده که نادیده گر فته شده اند فکری اسا سی و راهکار کارامد ارایه دهد ونسنجیده وق شری،ویا جناحی نباید انتخاب شود چون باندا زه کافی در دوره های قبل دستوری،رها شده،ب ی برنامه،وجزیره ای اداره شده واین ناهمگو نیها به اموزش ما لطمه زده واین مهم باید به نگاه جدی داشت وهر سهل انگاری در این م ورد لطمات زیادی به کشور چخ درحال،وچه در اینده خواهد زد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...