|
کدخبر: 166744

شروع جنگ جهانی از فوتبال؛ وداع با دلخوشی ها

در نهایت باشگاه‌های بزرگ اروپایی اقدام خود را عملی کردند و علی رغم تهدیدهای یوفا و فیفا رسما خبر از شروع سوپرلیگ از تابستان ۲۰۲۱ دادند.

ورزش شروع جنگ جهانی از فوتبال؛ وداع با دلخوشی ها

بله؛ سوپرلیگ اروپا رسما متولد شد و با بیانیه رسمی باشگاه رئال مادرید از همین تابستان شروع به فعالیت خواهد کرد.

در این بیانیه ۱۲ باشگاه به عنوان موسس سوپرلیگ جدید اروپایی نام برده شده‌اند که در واقع مقابل لیگ قهرمانان یوفا قرار می‌گیرد.

رئال مادرید، منچستریونایتد، آرسنال، چلسی، تاتنهام، سیتی، لیورپول، بارسلونا، اتلتیکو مادرید، اینترمیلان، آث میلان و یوونتوس باشگاه‌های موسس سوپرلیگ اروپا هستند. سه باشگاه اسپانیایی، شش باشگاه انگلیسی و سه باشگاه ایتالیایی که به این جمع سه باشگاه دیگر نیز اضافه خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: « باشگاه‌های موسس سوپرلیگ با یوفا و فیفا گفت‌وگوهایی خواهند داشت تا به بهترین راه‌حل ممکن برای برگزاری این تورنمنت و جامعه جهانی فوتبال برسند.

تاسیس این سوپرلیگ زمانی سرعت گرفت که دنیای فوتبال تحت تاثیر پاندمی کرونا ضرر و زیان اقتصادی فراوانی دید. در طی سال‌های اخیر باشگاه‌های موسس در پی بهبودی کیفیت رقابت‌های فوتبال اروپایی در بالاترین سطح و به خصوص تاسیس یک سوپرلیگ با حضور بهترین‌های فوتبال اروپا بودند تا بتوانند هر هفته با یکدیگر مصاف دهند.

پاندمی کرونا فاش ساخت که به یک استراتژی بهتر و جدید برای بهبود وضعیت اقتصادی باشگاه نیاز است. در ماه‌های اخیر گفت‌وگوها بین باشگاه‌های موسس جدی تر شد.

باشگاه‌های موسس معتقدند که راه‌حل‌های ارائه شده توسط اتحادیه فوتبال اروپا برای تغییر شکل برگزاری لیگ قهرمانان، پاسخگو نیازها نخواهد بود. برای حفظ منابع مالی نیاز به تاسیس سوپرلیگ حس می‌شد تا هر هفته شاهد برگزاری بازی‌های بزرگ و باکیفیت تر باشیم.»

شکل برگزاری سوپرلیگ

 سوپرلیگ با حضور ۲۰ تیم برگزار خواهد شد. ۱۵باشگاه موسس و ۵ باشگاه که سال به سال بر اساس عملکردشان در فصل گذشته برگزیده خواهند شد.

فصل از ماه آگوست شروع می‌شود و تیم‌ها در دو گروه ۱۰ تیمی قرار می‌گیرند و هر هفته بازی‌ها به انجام می‌رسند. بازی هایی رفت و برگشت که در نهایت سه تیم نخست هر گروه مستقیما راهی یک چهارم نهایی می‌شوند و تیم‌های چهارم و پنجم گروه‌ها در دو بازی رفت و برگشت پلی آف، ۴ تیم باقیمانده یک چهارم را تعیین خواهند کرد. بازی‌ها تا فینال رفت و برگشت است و ماه می‌بازی نهایی در زمینی بی‌طرف به انجام می‌رسد.

تیم‌ها در لیگ‌های داخلی خود شرکت می‌کنند و این سوپرلیگ منافاتی با برگزاری لیگ‌های داخلی نخواهد داشت. پس از برگزاری سوپرلیگ اروپایی مردان، کار شکل دهی سوپرلیگ فوتبال زنان نیز شروع خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود در درازمدت گردش مالی سوپرلیگ حجدید تا ۱۰ میلیارد یورو باشد و رشد اقتصادی ان به مراتب بالاتر از شکل فعلی برگزاری بازی‌های اروپایی است. باشگاه‌های موسس در قبال تعهدی که خواهند داد در مجموع ۳.۵ میلیارد یورو دریافت خواهند کرد که به انجام برنامه‌های سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و جبران تأثیر همه گیر COVID اختصاص می‌یابد.

رئیس سوپرلیگ فلورنتینوپرز رئیس باشگاه رئال مادرید است و جو گلیزر مالک منچستریونایتد نیز نایب رئیس خواهد بود.

این در حالی است که ساعاتی پیش از اعلام رسمی شکل گیری سوپرلیگ، اتحادیه فوتبال اروپا با انتشار بیانیه‌ای واکنشی بسیار منفی و تند به برگزاری آن نشان داد و تیم‌های موسس را تهدید به اخراج از تمام رقابت‌های اروپایی کرد.

 فیفا نیز تهدید کرده است که به بازیکنان این تیم‌ها اجازه حضور در جام جهانی و تورنمنت‌های بین‌المللی را نمی‌دهد: « یوفا، اتحادیه فوتبال انگلیس و لیگ برتر، فدراسیون فوتبال اسپانیا و لالیگا، فدراسیون فوتبال ایتالیا و سری آ با خبر شده‌اند که ممکن است چند باشگاه انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی قصد حضور در یک رقابت که به اصطلاح سوپر لیگ اروپایی نامگذاری شده، را داشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد می‌خواهیم یک بار دیگر تکرار کنیم که ما، یوفا، اتحادیه فوتبال انگلیس، لیگ برتر، سری آ، فدراسیون فوتبال اسپانیا و ایتالیا و حتی فیفا و تمام انجمن‌های زیر مجموعه ما برای متوقف کردن این ایده متحد خواهیم شد.

این پروژه بدبینانه طرحی است که بر اساس منافع شخصی چند باشگاه و در زمانی بنا نهاده شده که ما بیش از هر موقعی به همبستگی احتیاج داریم. ما برای جلوگیری از این اتفاق تمام تدابیر موجود در همه سطوح اعم از قضایی و ورزشی را در نظر خواهیم گرفت. فوتبال مبتنی بر مسابقات آزادانه و شایستگی‌های ورزشی است. راه دیگری وجود ندارد.»

احتمال لغو لیگ های داخلی و مسابقات اروپایی وجود دارد!

تیم های حاضر در سوپر لیگ ممکن است به سرعت از رقابت های لیگ قهرمانان و لیگ اروپا حذف شوند که در این صورت پاری سن ژرمن قهرمان لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد و آاِس رم و ویارئال فینال لیگ اروپا را برگزار می‌کنند

 

 

 

منبع: ورزش3

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...