|
کدخبر: 121065 مسعود رمضانی

اختصاصی گسترش‌نیوز:

اهمیت بهره‌گیری از استانداردها در مدیریت باطله‌ها

طبق برنامه محیط‌زیست سازمان ملل، اصول سرمایه‌گذاری مسئولانه (PRI) و شورای بین‌المللی فلزات و معادن (ICMM) تدوین استاندارد در معادن به صورت مستقیم، در واکنش به مجموعه‌ای از اتفاقات مهم و حوادث مرگبار در معادن جهان در سال‌های اخیر تدوین شده است که آخرین مورد آن شکست سد باطله معدن Córrego do Feijão شرکت معدنی واله بوده است.

معدن اهمیت بهره‌گیری از استانداردها در مدیریت باطله‌ها

فناوری چگونه می‌تواند به معدن‌داران در پیروی از دستورالعمل‌های استاندارد جهانی باطله کمک کند؟ این همان سؤال جدی است که می‌تواند به معدن‌داران در مطابقت یافتن با دستورالعمل‌های استانداردهای جهانی صنعت با هدف به صفر رساندن آسیب‌ها به مردم و محیط‌زیست کمک کند.

کاهش حوادث با استانداردهای تدوین شده

طبق برنامه محیط‌زیست سازمان ملل، اصول سرمایه‌گذاری مسئولانه (PRI) و شورای بین‌المللی فلزات و معادن (ICMM) تدوین استاندارد در معادن به صورت مستقیم، در واکنش به مجموعه‌ای از اتفاقات مهم و حوادث مرگبار در معادن جهان در سال‌های اخیر تدوین شده است که آخرین مورد آن شکست سد باطله معدن Córrego do Feijão شرکت معدنی واله بوده است.

به گفته رابین بولتون، رئیس پایداری در IsoMetrix (شرکتی که نرم‌افزارهای مدیریت ریسک یکپارچه را تولید می‌کند) طبق بررسی‌های انجام شده ۷۹ درصد از معدن‌داران در جلوگیری از حوادث از چندین ابزار در روند مدیریت ریسک استفاده می‌کنند که همین امر یکی ار مهم‌ترین چالش‌های معدن‌داران به شمار می‌رود.

وی معتقد است: چند ابرازی در مدیریت ریسک سبب می‌شود تا اپراتورها خطرات به‌هم‌پیوسته و زنجیروار طلایی در فرآیند‌ها، تهدیدات، کنترل‌ها و رویدادها از دست دهند. به همین منظور عدم درک این شرایط سبب می‌شود تا علائم هشداردهند اولیه اعلام فاجعه باطله‌ها نادیده گرفته شود.

مهم‌ترین نکته در بهره‌گیری از فناوری، رصد مداوم مجموعه‌ای خطرات پیچیده خاص و شناسایی اجزای به‌هم‌پیوسته در یک سایت معدنی است.

با استفاده از اطلاعات و داده‌هایی که قبلاً از طریق مدیریت حاکمیت، ریسک و انطباق (GRC) به‌دست آمده دیگر معادن می‌توانند به درک عمیق‌تری از کنترل بخش‌های حیاتی خود مطابق با استانداردهای جهانی دست یابند.

با ادغام سیستم‌های کنترلی شامل کنترل تغییرات جوی، نظارت بر کنترل مهندسی، نرخ تولید و دیگر مواردی که وجود دارد می‌تواند به عنوان منبعی از پلتفرم GRC در یافتن نقصان‌ها و آگاهی درباره خطرات بالقوه محسوب شود و سبب شود تا با بهره‌گیری از آن مدیریت مناسبی صورت گیرد. استفاده از امکانات موجود در معادن می‌تواند از طریق یک نمای واحد امکانات موجود در بخش باطله‌ها را بررسی کرده و به منظور کاهش فاجعه‌های احتمالی آن را با استانداردهای جدید مدیریت باطله تطبیق دهند.

علاوه بر اطمینان از ایمنی و انطباق در هنگام کار، کارگران معدن باید به خاطر داشته باشند که هنوز هم مسئول خطرات مختلفی از جمله امنیت، ایمنی و آلودگی پس از بسته شدن سد باطله‌‌‌‌ها نیز همچنان وجود دارد. به همین دلیل ضروری است تا نظارت از راه دور از طریق اکوسیستم مدیریت ریسک دیجیتال برای شناسایی خطاها و هشدار به مدیران ریسک به صورت پیوسته انجام شود.

در طول سال‌های گذشته تمرکز معادن بر تلفیق انواع سیستم‌های جمع‌آوری داده‌ها و قرار دادن این اطلاعات در اختیار اپراتورها بوده است. داده‌های جمع‌آوری شده شامل تصاویر ماهواره‌‌ای، اینترنت اشیا و دیگر موارد است. معدن‌داران با این اطلاعات می‌توانند راه‌های کنترل بر معادن را شناسایی کرده و حوادث احتمالی را کاهش دهند. همچنین با اتصال این داده‌ها به ارزیابی کلی ریسک، عملکرد معادن در برابر استانداردهای جدید مدیریت باطله مورد ارزیابی قرار دهند.

تأثیر استانداردهای جدید مدیریت باطله

بهره‌‌گیری از استانداردهای جدید مدیریت باطله بیشترین تأثیر بر مدیریت داخلی و فرآیندهای انطباق خواهند داشت به همین منظور معادن باید سیاست‌ها و استانداردهای خود در بهره‌برداری را به روز کنند. بین راه‌حل مدیریت باطله و الزاماتی که در استانداردهای جدید مدیریت باطله وجود دارد همسویی نزدیکی برقرار است ضمن اینکه درک خطرات و کنترل‌های آن می‌تواند خطرات را صورت بالقوه‌ کاهش دهد.

استفاده از ساختارهای کلیدی بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست به همراه ساختارهایی که برای میزان آمادگی و واکنش اضطراری تعریف شده می‌تواند سطح اطمینان را افزایش دهد.یکی دیگر از دسترسی مدیران بخش باطله‌ها استفاده از برنامه تلفن همراه IsoMetrix است که در آن سیستم‌های هشدار، مشکلاتی را که از دید مدیران دور مانده است را شناسایی و به اطلاع آنها می‌رساند.

منبع: mining-technology

ارسال نظر