|
کدخبر: 122914

ساخت یک مینی قلب با سلول های بنیادین! + عکس

محققان ژاپنی با استفاده از سلول های بنیادی، ساختاری به قطر یک میلی متر و شبیه قلب توسعه دادند که دارای دهلیز و بطن بود و می تپید.

فناوری ساخت یک مینی قلب با سلول های بنیادین! + عکس

گروهی از محققان ژاپنی ادعا می کنند با استفاده از سلول های بنیادین یک موش موفق به ساخت یک مینی قلب شده اند که به درستی کار می کند. گروهی از محققان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو به رهبری پروفسور «ایشینوفومیتوشی» با افزودن پروتئینی به نام ملانین سلول های بنیادی را کشت کردند.

این سلول های بنیادی توانایی توسعه انواع مختلف سلول های بدن را داشتند و ویژگی های آنها مشابه سلول های بنیادی پرتوان القایی بود. پژوهشگران ژاپنی ادعا می کنند از این سلول ها پس از دو هفته ساختاری به قطر یک میلی متر و شبیه قلب به وجود آمد.

طبق اطلاعات منتشر شده این قلب دارای دهلیز و بطن است و مانند یک نسخه واقعی می تپد. همچنین مینی ارگان توسعه یافته ساختاری شبیه قلب نطفه موش دارد. آنها ادعا می کنند این نخستین باری است که یک قلب با ساختار سه بعدی به طور موفقیت آمیز توسعه یافته است.

قلب+عجیب

فومیتوشی و همکارانش تصمیم دارند درباره توسعه قلب مینیاتوری تحقیق کنند که با سلول های بنیادی پرتوان القایی ساخته می شود. به گفته او می توان از این مینی ارگان برای تحقیق درباره ایمنی داروهای جدید استفاده کرد.

 

منبع: مهر

ارسال نظر