|
کدخبر: 150673

وضعیت تامین ارز در کشور بهتر شده است

تابش گفت: پیش از این باید ارز را از بانک مرکزی تهیه می‌کردیم اما از چهار ماه گذشته تا امروز در خصوص کالاهای اساسی گشایشی که ایجاد شده، وضعیت تامین ارز در کل کشور خیلی بهتر شده است.

صنعت وضعیت تامین ارز در کشور بهتر شده است

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: استانداردها و شاخص‌های رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در ایران با همه کشورهای دنیا متفاوت است و به‌طور معمول در دنیا خود کنترلی وجود دارد و سازمان‌های مردم نهاد و غیردولتی این کار را انجام می‌دهند اما در کشور ما اینگونه نیست.

عباس تابش در حاشیه مراسم تجلیل از سه واحد منتخب نمونه ملی در زمینه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان اصفهان افزود: ما هم به‌دنبال این هستیم که با تقویت انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان کشور که یک انجمن دارای قانون و مصوب مجلس است این کار را انجام دهیم.

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان همچنین با اشاره به شرایط انتخاب واحدهای نمونه ملی در زمینه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان اضافه کرد: چند گزینه برای اهدای تندیس واحد نمونه حمایت از حقوق از مصرف‌کنندگان در کشور وجود دارد که این واحد در مرحله اول نباید پرونده شاکی مصرف کننده‌ای داشته باشد، نباید شاکی خصوصی داشته باشد و بدهی‌های ارزی، مالیاتی خود را پرداخت کرده باشد.

تابش تصریح کرد: شاخص‌های رعایت حقوق مصرف در کمیته فنی و شورای‌عالی سیاستگذاری اهدای تندیس بررسی و نهایی می‌شود که نماینده‌ای از وزارتخانه تعاون کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی و اتاق ایران در این کمیته‌ها حضور دارند و شرایط شرکت‌ها را از نظر تخصصی بررسی و ارزیابی کرده و رای می‌دهند که در نهایت تندیس به واحدهای نمونه اهدا می‌شود.

تابش با بیان اینکه مردم نماد نرخ را در سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان می‌بینند و حق دارند که از ما مطالبه کنند اما باید توجه داشته باشند که سازمان حمایت در حلقه آخر قرار دارد گفت: وقتی متغیرهای کلان اقتصادی تغییر پیدا می‌کنند بطور قطع نرخ تمام شده نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

وی افزود: دستگاه‌های مختلفی در داخل کشور از جمله وزارت امور خارجه، بانک مرکزی برای هماهنگی واردات کالاهای مورد نیاز و یا تولید اقلام کالایی در داخل با هم مرتبط هستند تا کالا به‌دست مصرف‌کننده برسد و در نهایت سازمان صمت رصد نرخ این کالاها را در کف بازار انجام دهد.

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در صورتی که کالا به موقع و به هر دلیل عمدی یا سهوی توسط هر کدام از این دستگاه‌ها تهیه نشود، بطور قطع در حلقه آخر با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه باید منشاء ارز مشخص باشد تصریح کرد: پیش از این باید ارز را از بانک مرکزی تهیه می‌کردیم اما از چهار ماه گذشته تا امروز در خصوص کالاهای اساسی گشایشی که ایجاد شده، وضعیت تامین ارز در کل کشور خیلی بهتر شده است.

تابش ادامه داد: پیش از این باید منشاء ارز مشخص می‌شد اما الان از طریق ارز اشخاص، تهاتر و سایر مباحث تامین ارز می‌توان ارز صادراتی را تامین کرد و به همین دلیل دغدغه در گمرک وجود ندارد و مشکل حل شده است.

وی با اشاره به اینکه بروکراسی اداری در زمان شیوع کرونا دیگر معنایی ندارد تاکید کرد: امروز همه بخش‌ها به خدمات الکترونیکی لازم مجهز شده‌اند و نباید بروکراسی اداری وجود داشته باشد.

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: هر چه فرآیند جمع آوری دیتا را کاهش دهیم به نفع کشور است و وزارت اقتصاد و امور دارایی در این زمینه حوزه‌ای دارد که بدنبال حذف بروکراسی است.

تابش با تاکید بر ارتباط موثر در تامین مناسب کالا افزود: مطابق اعلام وزارت جهاد در کشور مازاد تولید اعلام شده است که انتظار داریم با همکاری وزارت جهاد کشاورزی منتج به عرضه مناسب شود و اگر این اتفاق به درستی انجام شود حتمی نرخ رعایت خواهد شد و نظارت مورد انتظار با تامین و عرضه قابل اجرا خواهد بود.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان امروز پنجشنبه به منظور تجلیل از سه واحد منتخب نمونه ملی در زمینه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان ( در محل) و شرکت در کارگروه تنظیم بازار استان اصفهان، رصد و بازدید از چند فروشگاه بزرگ در سطح شهر و دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان به این استان سفر کرد.

منبع: شاتا

ارسال نظر