|
کدخبر: 328487

گزارش اختصاصی گسترش نیوز:

بیوگرافی سعید جلیلی کاندیدای ریاست جمهوری | از سوابق او چه می دانید؟

در این گزارش سعید جلیلی سیاستمدار ایرانی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی را به صورت مفصل معرفی خواهیم کرد.

سیاست

سعید جلیلی یکی از کاندیداهای قطعی در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ایران است. او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲، انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ و در نهایت انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۳ به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است. جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بعد از حسن روحانی و قالیباف در جایگاه سوم قرار گرفت و در سال ۱۴۰۰ دو روز پیش از تاریخ رأی‌ گیری انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت الله شهید سید ابراهیم رئیسی انصراف داد.

ستاد انتخابات کشور در نهایت امروز ۲۰ خرداد ۱۴۰۳، اسامی ۶ نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری که صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته است را اعلام کرد. به همین بهانه گسترش نیوز در این گزارش به بررسی بیوگرافی و سوابق کاری سعید جلیلی پرداخته است که در ادامه می خوانیم.

سعید-جلیلی

جزئیاتی از زندگی شخصی سعید جلیلی

سعید جلیلی در  ۱۵ شهریور ۱۳۴۴ در مشهد به دنیا آمده است. پدر وی محمدحسن جلیلی معلم و مدیر دبستان نواب صفوی ناحیه یک مشهد و دانش‌آموخته زبان فرانسه و اهل بیرجند و مادر وی آذری و اهل اردبیل است. او در سال ۱۳۷۱ و پس از دریافت فوق لیسانس با فاطمه سجادی ازدواج کرد. فاطمه سجادی پزشک عمومی است. آنها از این ازدواج دارای یک فرزند پسر به نام سجاد هستند که در دبیرستان تحصیل می‌کند. وی تا سال ۱۳۸۴ ساکن کرج بوده‌است.  وحید، برادر جلیلی از فعالان فرهنگی اصولگراست و در سال ۱۴۰۰ به عنوان قائم مقام تحول پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شده است.جلیلی با زبان‌های انگلیسی و عربی آشنایی دارد.

جلیلی تحصیلات ابتدایی تا دانشگاه را در مشهد و تحصیلات دانشگاهی خود را تا مقطع دکتری معارف اسلامی علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع)  به پایان رسانده و در دانشگاه امام صادق (ع)  به تدریس «دیپلماسی پیامبر(ص) » می‌پردازد. جلیلی سابقه تدریس در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را هم دارد.

سوابق اجرایی سعید جلیلی

سعید جلیلی در سال ۱۳۷۰، رئیس اداره بازرسی وزارت خارجه، در سال ۱۳۷۶،  معاون اداره اول آمریکا در وزارت خارجه، در سال ۱۳۷۹، مدیر بررسی‌های جاری دفتر رهبری، در سال ۱۳۸۴، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۶،  دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در سال ۱۳۸۷،  نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی (سمت کنونی)، بوده است.
جلیلی همچنین از سال ۱۳۹۲ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

سابقه جلیلی در خصوص حضور در جبهه

جلیلی در زمان جنگ هشت‌ساله ایران و عراق از دبیرستان تا دوران دانشجویی بار‌ها در جبهه‌های جنگ حضور یافت.
در دی ماه سال ۱۳۶۵ دیده‌بان تیپ ۲۱ امام رضا (ع) خراسان بود که در عملیات کربلای ۵ پایش زخمی شد و در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه در پیِ نبودِ امکانات و وضعیت اورژانسی، پای راست خود را از دست داد. پس از آن نیز در قسمت تدارکات لشکر حضور یافت.

شیوه های جدید جلیلی

نکته جالب این است برخلاف انتخابات ریاست جمهوری ۹۲و ۱۴۰۰ سعید جلیلی نه در "روز آخر" که در اولین روز و ساعت ثبت نام، خود را به وزارت کشور رساند و رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. نکته ای که نشان دهنده عزم جدی سعید جلیلی و به روز رسانی تاکتیک های سیاسی از سوی اوست. 

حاشیه انتخاباتی جلیلی در روز ثبت نام

 یکی از حاشیه های انتخاباتی که این روزها در شبکه های اجتماعی و رسانه های غیررسمی، داغ شده، "اتوموبیل شخصی سعید جلیلی" است! سعید جلیلی از زمان تصدی دبیری شورای عالی امنیت ملی در دولت محمود احمدی نژاد، با یک پراید سفیدرنگ تردد می کرد و سال گذشته این پراید به تیبای سفید تغییر یافت.

جلیلی-تیبا

سوالی که همان زمان هم مطرح بود که این پراید، شخصی است یا دولتی؟ اگر شخصی است چه دلیلی دارد دبیر شورای عالی امنیت ملی که متصدی امنیت کل کشور است باید از خودرویی استفاده کند که به ناامن بودن مشهور است؟ اگر اتومبیل مذکور دولتی است چرا سعید جلیلی از اتومبیل های حفاظت شده و مخصوص استفاده نمی کند؟ چون قطعا استفاده مسئولان کشور از امکانات حفاظتی یک رویه عقلانی و مرسوم در همه دنیا است و مسئولی "صرفا" بخاطر استفاده از اتوموبیل ضدگلوله مواخذه و سرزنش نمی شود.

آیا سعید جلیلی صرفا از این پراید در برنامه های خبری و حضور اهالی رسانه استفاده می کند؟ مسئولان حفاظتی چه نظری در این باره دارند و سوالاتی از این دست...

 

انتقادات تند علی‌اکبر ولایتی از سعید جلیلی 

علی اکبر ولایتی در مناظرات انتخاباتی سال ۱۳۹۲ خطاب به سعید جلیلی، از عملکرد و اقدامات پشت پرده آن‌ها در جریان مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرد و از یک ماجرای مهم پرده برداشت.

سعید جلیلی: در یک فرصت تاریخی هستیم، غفلت کنید، از مسیر پیشرفت عقب می‌مانیم

 سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: رئیس‌جمهور باید به آن برنامه اشراف کامل داشته باشد، به حداقل ها راضی نشود، اداره روزمره کشور را کافی نداند و به قله ها نگاه کند، پیشرفت های مردم ما و روندهای جهانی، امروز به ما نشان می دهد که در یک فرصت تاریخی هستیم اگر ملت از فرصت های تاریخی غفلت کند، از مسیر پیشرفت عقب می ماند.

وی پس از ثبت نام در انتخابات در جمع خبرنگاران مستقر در وزارت کشور، گفت: مردمی که در سوگ رئیس‌جمهور شهید خودشان نشان دادند که به خوبی قدردان خدمت و صداقت هستند. حماسه‌ای که در قم، تبریز، تهران، بیرجند، مشهد و سایر شهرها دیدیم، یک حماسه بزرگ بود. این هنر ملت ماست که از حادثه، حماسه می آفرینند.

جلیلی با بیان اینکه این حق مردم ایران است که برای جهش کشور نقش ایفا کند و این وظیفه دولت است که برای آن برنامه داشته باشد، افزود: بدون مناسبات عادلانه سرمایه ها تلف می شود و اتفاقاً در آن مناسبات عادلانه است که همه سرمایه ها و ظرفیت ها به کار برده می شود و انحصارها شکسته می شود و خط کشی های نادرست برداشته می شود.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها