|
کدخبر: 187639

مدیریت فضای سیاسی به همکاری احزاب نیاز دارد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز کشور ما برای مدیریت فضای سیاسی به شدت به همکاری احزاب نیاز دارد. امیدواریم که این بستر فراهم شود تا احزاب صرفا به یک سری مجموعه‌های دم انتخاباتی تبدیل نشود که بعد هم به محاق بروند.

سیاست داخلی مدیریت فضای سیاسی به همکاری احزاب نیاز دارد

احمد شریف عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درباره نقش احزاب قبل و بعد از هر انتخاباتی بیان کرد: نقش احزاب هرگز تمام شدنی نیست و فعالیت آنها همواره یک کنش دائمی بوده است و مهم‌ترین وظیفه‌ای که می‌توان برای تشکل‌های سیاسی متصور بود موضوع پایش رویدادهای جامعه است و اینکه این رویدادها در بخش هایی که مربوط به مطالبات شهروندان است جمع آوری کرده و به مسولان مربوط منتقل کنند یعنی همان نقش اصلی واسطه بودن بین شهروندان و حاکمیت.

او ادامه داد: خلع فعالیت مستمر احزاب و تشکل‌های سیاسی طبعا مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است و باعث شده که مطالبات مردم از مجرای غیر صحیح مطرح شوند؛ در این صورت نه مطالبه گران به اهداف خود می‌رسند و نه حاکمیت توانسته به خواسته‌های اصلی شهروندان پی ببرد و گروهی هم نبوده که پیگیر این مطالبات شود و به مرور زمان هم مطالبات اصلی فراموش شده و کدورتی هم در بین شهروندان مدیران ارشد جامعه ایجاد شده است.

شریف درباره راهکار‌های پررنگ شدن نقش احزاب در کشور بیان کرد: حاکمیت باید به نقش احزاب اذعان داشته و آنها را پررنگ کند، اما متاسفانه یکی از مهم‌ترین ضعف‌های ما این است که احزاب تحت مشورت نیستند و در مراکز استان‌ها استاندار صرفا چند جلسه با نمایندگان احزاب برگزار می‌کند؟ در مرکز استان‌ها چند بار با دبیران کل احزاب جلسه گذاشته‌اند و از آنها کمک خواسته اند؟ این اتفاق به ندرت می‌افتد و صرفا برای ارائه یک گزارش کار این اقدام انجام می‌شود و سودمند هم نخواهد بود.

دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران بیان کرد: علاوه براین از نظر قانونی هم احزاب دچار یک خلع‌های قانونی هستند مخصوصا در موضوع قانون انتخابات که احزاب را نسبت به فعالیت خودشان دلگرم می‌کند؛ رسیدگی به تخلفات قانونی احزاب هم موضوع دیگری است که طبق قانون اساسی باید با حضور هیات منصفه باشد، اما هنوز هم در این عرصه با برخوردهای سلیقگی مواجه هستیم.

وی مشکلات مالی را دیگر آسیب اقدامات حزبی دانست و عنوان کرد: همچنین مشکلات مالی هم موانع مهمی بر سر راه فعالیت احزاب است و متاسفانه از نظر قانونی هم احزاب از فعالیت‌های اقتصادی منع شده‌اند و دولت هم کمک نمی‌کند و همه اینها در کنار هم فعالیت احزاب را ناکارآمد کرده است؛ در حالی که امروز کشور ما برای مدیریت فضای سیاسی به شدت به همکاری احزاب نیاز دارد. امیدواریم که این بستر فراهم شود تا احزاب صرفا به یک سری مجموعه‌های دم انتخاباتی تبدیل نشود که بعد هم به محاق بروند.

 

منبع: اعتماد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...