|
کدخبر: 165880

چالش های نگران کننده عرضه خودرو در بورس

یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص اما و اگر‌های عرضه خودرو در بورس کالا، توضیحاتی داد.

خودرو چالش های نگران کننده عرضه خودرو در بورس

امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو با اشاره به چالش های طرح عرضه خودرو در بورس، گفت: اکنون مهمترین موضوع بازار و صنعت خودرو این است که باید قیمت ها واقعی شود و تا زمانی که قیمت ها دستوری در خودروسازی تعیین می شود، حاشیه بازار زیادی داریم و این نوسانات قیمت ادامه پیدا می کند.

او بیان کرد: یا باید پنج درصد حاشیه بازار را دولت تعیین کند یا روش دیگری را برای کشف قیمت تعیین در نظر گرفته شود که برای کشف قیمت عرضه خودرو در بورس را پیشنهاد داده اند. البته چالش هایی برای این طرح وجود دارد که از جمله آن به نحوه کشف قیمت و بحث شفافیت که خود متخصصان بورس ارائه می کنند می توان شامل کرد.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: با عرضه خودرو در بورس شفافیت بیشتر و ارائه خودرو راحت تر خواهد بود اما چالش هایی وجود دارد که نگران کننده خواهد بود. اینکه چگونه قرار است در یک روز ۲ هزار خودرو عرضه شود جای سوال است.

کاکایی بیان کرد: فرض کنید روزانه خودرو به بازار عرضه می شود، اینکه چه کسانی در صف قیمت هستند و معامله می کنند، مشخص نیست که باید تمهیداتی برای آنها در نظر گرفت. در مجموع ارائه خودرو در بورس و رسیدن به قیمت تعادلی می تواند کمی از این حاشیه بازار کم کند و خودروسازان و قطعه سازان به تولید سودآوری ادامه می دهند.

کاکایی با اشاره به اینکه باید هرچه سریعتر فکری به حال صنعت خودرو کرد، گفت: شرایط فعلی صنعت و اقتصاد کلان ما عادی نیست، عرضه خودرو در بورس هم برای یک حالت عادی مناسب نیست. در هیچ کجای دنیا خودرو را در بورس عرضه نمی‌کنند، ولی در شرایط فعلی ما مجبور به چنین کاری هستیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • یعقوب شمسی ارسالی در

    شما شیپورچیهای مافیای خودرو ازمردم بالبا س حمایت ازمصرف کننده.یعنی جیب برهاکه ازم ردم وشورای رقابت یعنی دست نشاندهای مافیا دزدخودرو...ازمردم دزدی می کنیدولان 2ساله هست اسم نویسی می کنم ماشین دردنمیاید.بس کنیداین دزدیهاراشاه بدبخت اینجوربه مردم ظلم نکرده بودکه انگلیس وامریکاازایران ف راری دادن.تاریخ مصرف شماهم یه روزی مثل ا مثال شاه میرسه.بس است دزدی وغارت ازمردم وکشور.شماکارشکنهاکه اسم خودتون کارشناس گ ذاشتین حساب کتاب جیب خودتون نمتونین دربی ارین چه برسدبه صنعت خودرو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...