|
کدخبر: 144309

جزییات تولید ۹ ماهه خودروسازان داخلی

طی ۹ ماهه امسال ۷۲۲ هزار و ۲۳۹ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵.۷ درصد افزایش داشت.

خودرو جزییات تولید ۹ ماهه خودروسازان داخلی

از ابتدای امسال تا پایان آذرماه ۷۲۲ هزار و ۲۳۹ دستگاه انواع خودرو توسط شرکت‌های خودروساز کشور تولید شد که نسبت به تولیدات مدت مشابه سال قبل (یعنی ۵۷۴ هزار و ۷۸۱ دستگاه) افزایش ۲۵.۷ درصدی را تجربه کرده است.

در این مدت ۶۵۶ هزار و ۴۹ دستگاه سواری در کشور تولید شد که در مقایسه با ۹ ماهه سال قبل ۲۴.۸ درصد رشد داشته است. همچنین تولید ون به ۲۰۱ دستگاه رسید که افزایش ۳۰.۵ درصدی را نسبت به ۹ ماهه سال قبل نشان می‌دهد.

در مورد تولید وانت نیز باید به رشد ۳۳.۸ درصدی در این بخش اشاره کنیم به طوری که طی ۹ ماهه امسال ۶۰ هزار و ۸۴۰ دستگاه وانت در کشور تولید شد.

خودروسازی1

از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه ۶۱۷ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس در کشور تولید شد که در مقایسه با ۹ ماهه سال قبل ۶.۶ درصد افزایش داشته است. تولید اتوبوس نیز با رشد ۷۲.۳ درصدی به ۶۵۳ دستگاه رسید و در مورد تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز باید به افزایش ۶۵.۵ درصدی تولیدات طی این مدت اشاره کنیم به طوری که جمع تولید این محصولات به ۳۸۷۹ دستگاه رسید.

در مورد وضعیت تولید خودرو طی آذر امسال نیز می‌توان به رشد ۱۶.۳ درصدی در مقایسه با آذر ۹۸ اشاره کرد به طوری که طی نهمین ماه امسال ۱۰۰ هزار و ۱۸۳ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد. در عین حال، تولید سواری نیز با رشد ۱۵.۸ درصدی معادل ۹۱ هزار و ۲۴۳ دستگاه بود.

رشد ۵۳.۵ درصدی تولید ایران خودرو

در مورد تولید محصولات ایران خودرو طی ۹ ماهه امسال باید به افزایش ۵۳.۵ درصدی اشاره کنیم به طوری که در این مدت ۳۷۳ هزار و ۹۳۵ دستگاه انواع خودرو توسط این گروه خودروسازی به تولید رسید.

خودروسازی2

طی ۹ ماهه امسال ۳۶۹ هزار و ۲ دستگاه سواری توسط ایران خودرو تولید شد که نسبت به ۹ ماهه سال قبل رشد ۵۳.۹ درصدی را تجربه کرده است. در مورد وضعیت تولید ایران خودرو طی آذر ماه نیز باید به رشد ۳۲.۴ درصدی نسبت به آذر ۹۸ اشاره کنیم‌ به طوری که در این ماه ۵۳ هزار و ۸۱۲ دستگاه انواع خودرو توسط این گروه صنعتی تولید شده است.

در آذر ماه امسال تولید سواری ایران خودرو معادل ۵۳ هزار و ۳۸۶ دستگاه بود که نسبت به آذر ۹۸ رشد ۳۵.۵ درصدی را به همراه داشته است.

 افزایش ۱.۳ درصدی تولید سایپا

بررسی وضعیت تولید گروه صنعتی سایپا طی ۹ ماهه امسال نشان‌دهنده رشد ۱.۳ درصدی تولید انواع خودرو نسبت به ۹ ماهه سال قبل است به طوری که در این مدت ۳۰۴ هزار و ۷۴۸ دستگاه انواع خودرو توسط سایپا به تولید رسیده است.

خودروسازی3

در عین حال، باید به افت ۲.۵ درصدی تولید سواری توسط این گروه خودروسازی طی ۹ ماهه امسال اشاره کنیم به طوری که در این مدت ۲۵۷ هزار و ۲۶۸ دستگاه سواری به تولید رسیده است. در مورد تولید گروه سایپا طی آذرماه نیز باید به افت ۷ درصدی تولید انواع خودرو اشاره کنیم به طوری که در این ماه ۳۷ هزار و ۸۱۴ دستگاه خودرو توسط گروه سایپا تولید شده است.

در این ماه تولید سواری نیز توسط سایپا با افت ۱۱.۸ درصدی همراه بوده و به ۳۱ هزار و ۴۳۹ دستگاه رسیده است.

گفتنی است خودروسازان در حال حاضر به دنبال آزادسازی قیمت خودرو هستند و افزایش تولید محصولاتشان را مشروط به آزادسازی قیمت ها می دانند.

منبع: فارس

ارسال نظر