کدخبر: 75588

ناسازگاری خودرو‌های وارداتی با سوخت «یورو ۴»

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: متأسفانه سوخت یورو ۴ در سراسر کشور به درستی توزیع نشده است.

گسترش‌نیوز: احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره اقدامات انجام شده برای کاهش آلودگی خودروهای سواری، تشریح کرد: روند تولید خودرو‌های داخلی بر اساس مصوبه هیات وزیران است یعنی بر اساس استاندارد یورو ۴ تولید می‌شود در حالی که سوخت یورو ۴ در سراسر کشور آنچنان که باید توزیع نمی‌شود.

به گفته دبیر انجمن خودروسازان ایران، نداشتن سوخت پاک یکی از علت‌های اصلی افزایش آلودگی هواست. در کشور این نوع سوخت به میزان کافی توزیع نشده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران بیان کرد: متأسفانه سوخت یورو ۴ در سراسر کشور توزیع نشده است. هم اکنون کاهش آلایندگی محدودیت داریم یعنی اگر بخواهیم به استاندارد یورو ۵ دست یابیم باید سوخت آن را فراهم کنیم.

نعمت‌بخش گفت: اکنون سوخت خودرو‌های وارداتی یورو ۷ است اما این نوع سوخت در کشور وجود ندارد. زمانی که این نوع خودروها از سوخت یورو ۴ استفاده می‌کنند موتور این خودرو‌ها آسیب می‌بیند، در نتیجه آلایندگی آنها نیز بیشتر می‌شود، حتی آلایندگی این دسته از خودرو‌ها بیشتر از یورو ۴ خواهد بود.

نعمت‌بخش ادامه داد: اکنون سوخت یورو ۵ فراهم نیست و در سراسر کشور توزیع نمی‌شود در نتیجه باید سنسور‌ها و ایسیو این خودروها فراهم شود که اکنون ارتباط ما با قطعه‌سازان خارج از کشور قطع است و امکان اینکه این کار را انجام دهیم وجود ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر