|
کدخبر: 314274

برقی سازی/اتوبوس برقی/آلودگی هوا

اثر برقی سازی حمل و نقل بر آلودگی هوا/ توسعه ناوگان با استفاده از سوخت‌های پاک

معاون شهردار تهران از برقی یا گازسوز شدن بخش عمده‌ای از ناوگان اتوبوسرانی پایتخت خبر داد و گفت: برقی‌سازی وسایل حمل و نقل عمومی بر کاهش آلودگی هوای شهر‌ها اثرگذاری حتمی دارد.

جامعه اثر برقی سازی حمل و نقل بر آلودگی هوا/ توسعه ناوگان با استفاده از سوخت‌های پاک

محسن هرمزی گفت: بخش بسیاری از آلودگی هوای تهران، به دلیل حمل ونقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی ها و موتورسیکلت ها است که نقش پر رنگی در سیاه کردن هوای تهران دارند. برقی سازی ناوگان حمل و نقل عمومی می تواند، تاثیر بسیار زیادی بر روی کاهش آلودگی هوا بگذارد.

هرمزی افزود: در نظر داریم بخش عمده‌ای از ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه در حوزه اتوبوسرانی را که مستقیماً زیر نظر مدیریت شهری فعالیت می‌کنند، برقی کنیم و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که اخیراً با طرف چینی امضا شده، قرار است هزار دستگاه اتوبوس برقی از محل این تفاهم و تعدادی هم از طریق خودروسازان داخلی تأمین شوند.

وی با بیان اینکه البته در کنار برقی‌سازی ناوگان، توسعه ناوگان با استفاده از سوخت‌های پاک مانند گاز را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم و در همین تفاهم‌نامه، تأمین هزار دستگاه اتوبوس گازسوز هم وجود دارد، تصریح کرد: اگر این تفاهم‌نامه و سایر طرح‌های نوسازی ناوگان، اجرا و اتوبوس‌های مورد تفاهم تأمین شوند، بخش عمده‌ای از ناوگان اتوبوسرانی تهران، برقی یا گازسوز خواهد شد. 

 محسن هرمزی با تأکید بر اینکه بسیاری از کشور‌های پیشرفته جهان، سال‌هاست که به سمت برقی‌سازی رفته‌اند و در برخی شهرها، ناوگان حمل و نقل عمومی به طور کامل برقی شده است، افزود: به عنوان نمونه، کشوری مثل فرانسه، قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، تردد همه خودرو‌ها به جز خودرو‌های برقی را در پایتخت خود، ممنوع کند و در واقع تا ۷ سال دیگر، شاهد ممنوعیت حرکت خودرو‌های بنزینی و دیزلی در پاریس خواهیم بود.

وی مثال دیگر خود را از چین زد که قصد دارد همه خودرو‌های معمولی احتراقی خود را تا سال ۲۰۳۵ کنار گذاشته و خودرو‌های جدید سازگار با محیط زیست را جایگزین آن‌ها نماید، ادامه داد: آمریکا هم درصدد است تا سال ۲۰۳۰، نیمی از ناوگان خودرو‌های جدید خود را برقی کند و آلمان نیز قرار است تا ۷ سال دیگر، تعداد خودرو‌های برقی و پلاگین هیبریدی خود را به ۱۴ میلیون دستگاه برساند.

 سهم حمل و نقل عمومی در ۱۹ میلیون سفر روزانه تهران افزایش می‌یابد

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه در کنار اتوبوس‌ها، در حوزه تاکسی و وَن هم در تفاهم‌نامه با طرف چینی، توافق شده که ده هزار دستگاه تاکسی برقی و ده هزار دستگاه وَن برقی توسط چینی‌ها تأمین شود، اظهار کرد: البته خودروسازان داخلی هم قول داده‌اند که تعدادی از خودرو‌های برقی مورد نیاز ناوگان تاکسیرانی را تأمین کنند و بر این اساس، درصد قابل توجهی از تاکسی‌های تهران هم برقی خواهند شد.

هرمزی با بیان اینکه در کنار ناوگان حمل و نقل عمومی که به طور مستقیم با شهرداری تهران در ارتباط هستند، برنامه ویژه‌ای هم برای موتورسیکلت‌های باری داریم، تصریح کرد: قرار است تا پایان برنامه چهارم شهرداری تهران تا سال ۱۴۰۴، تعداد ۳۰۰ هزار دستگاه موتور برقی در حوزه حمل بار فعال شوند که ۱۰۰ هزار دستگاه آن از محل تفاهم با طرف چینی و مابقی آن از طریق سازندگان داخلی تأمین خواهند شد.

وی در خاتمه با تأکید بر اینکه در صورت اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده، بالای ۷۰ درصد از ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت از سوخت پاک اعم از برق و گاز استفاده خواهند کرد که این موضوع تأثیر عمده‌ای بر کاهش آلودگی هوا خواهد داشت، خاطرنشان کرد: روزانه ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار سفر درون‌شهری در تهران انجام می‌شود که بخش اعظم آن با وسیله نقلیه شخصی انجام می‌شود و یکی از راهکار‌های ترغیب و تشویق شهروندان به استفاده از وسایل نقلیه عمومی، تکمیل ناوگان ریلی از طریق افزایش واگن‌های مترو و اضافه کردن اتوبوس‌های نو به ناوگان اتوبوسرانی است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها