|

بخوانید :

کدخبر: 284969

اجرایی شدن قانون هوای پاک ضرورت دارد

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران بر اجرایی شدن وظایف خود در قانون هوای پاک ایستاده است.

جامعه اجرایی شدن قانون هوای پاک ضرورت دارد

حلیا سادات حسینی با اشاره به شعار «تحقق هوای پاک، حقوق عامه و اراده ملی» به‌عنوان شعار ملی هفته هوای پاک سال ١٤٠١ گفت: یکپارچگی و وحدت رویه در اکران محیطی گرامیداشت هفته ملی هوای پاک به عنوان یک اتفاق ارزشمند، بیانگر ضرورت مدیریت یکپارچه در تحقق توسعه پایدار محیط زیست است.

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه قانون هوای پاک، ٢٣ دستگاه را به‌عنوان متولیان مدیریت آلودگی هوا شناخته و ١١٢ اقدام اجرایی را در راستای کمک به ایجاد تحقق هوای پاک متصور شده است، تصریح کرد: برای شهرداری تهران و سایر شهرداری‌ها به عنوان یکی از این متولیان، اقداماتی همچون ایجاد کمربند سبز، توسعه فضای سبز، تحقق معاینه فنی خودروها، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و جلوگیری از پسماندسوزی در نظر گرفته شده است.

وی با اعلام اینکه البته برای وزارت کشور هم در کنار شهرداری‌ها اقداماتی پیش‌بینی شده است، ادامه داد: وزارت کشور موظف است از محل ماده شش این قانون، برای شهرهای بزرگ و در حال توسعه کمک‌هزینه‌هایی در نظر بگیرد تا شهرداری‌ها بتوانند به منظور جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی و تشویق به استفاده از سایر وسایل حمل و نقل پاک در قالب تسهیلات نسبت به ارائه یارانه به شهروندان اقدام کنند.

سادات حسینی بر لزوم توجه به تجارب جهانی در زمینه مقابله با آلودگی هوا تأکید کرد و گفت: بی‌شک با حضور نخبگان محیط زیستی و بومی‌سازی تجربیات سایر کشورها، شاهد بهبود شرایط و کاهش و کنترل آلاینده‌های هوا در سال‌های آینده خواهیم بود.

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اعلام اینکه تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا رنگی نو به آسمان خاکستری‌رنگ تهران بزنیم، افزود: البته به منظور تحقق این مهم، مشارکت شهروندان از اهمیت و نقش ویژه‌ای برخوردارند.

وی با تأکید بر اینکه وجود معضلات محیط زیستی در تهران به‌عنوان دومین کلانشهر پرجمعیت خاورمیانه دور از انتظار نیست، خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است، روش و رویکرد ما و اقداماتی است که در مواجهه با معضلات محیط زیستی، اتخاذ و اجرا می‌کنیم.

همایش ملی روز پاک صبح امروز با حضور محمدرحیم مرتضوی، شهردار منطقه ٩، داریوش گل‌علیزاده، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مدیران این سازمان به میزبانی منطقه ٩ برگزار شد.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...