|
کدخبر: 174993

واکسیناسیون عمومی کرونا در تابستان اجرایی می شود

وزیر بهداشت گفت: برنامه ما این است که تا پایان خرداد، گروه های آسیب پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه و در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی آغاز کنیم.

جامعه واکسیناسیون عمومی کرونا در تابستان اجرایی می شود

 سعید نمکی، در بیست و هفتمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح همزمان پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول همراه بود، اظهار کرد: امسال و سال گذشته پربارترین دوران ساخت و ساز زیرساخت های نظام سلامت بود. در ایام کرونا، حدود ۳ هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم، در حالیکه در طول تاریخ کشور حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تخت آی سی یو ایجاد شده بود، اما در طول یکسال، سه هزار تخت اضافه کردیم. ۴۶۰ اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور رساندیم. در پیک چهارم بیماری، ۶۶ دستگاه اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور ارسال کردیم تا نفسی تنگ نشود. این افتخار بود که حتی یک بیمار در پیک چهارم با ویروس انگلیسی، بیرون از بیمارستان ها سرگردان نشد.

نمکی خاطرنشان کرد: امسال و سال گذشته هر ماه حدود هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی راه اندازی کردیم. ۱۳ هزار تخت در طول یکسال به ظرفیت بیمارستان ها اضافه می شود. هزار و ۴۰۰ پروژه بهداشتی اعم از خانه بهداشت، مرکز بهداشتی و درمانی افتتاح می شود که در تاریخ کشور نظیر ندارد و چنین رکوردی وجود ندارد. بیشترین تختی که در یک سال راه اندازی می شد، حدود ۴ هزار تخت بوده و اینها در حالی بود که ما در سال گرفتاری در باتلاق کرونا، این اقدامات را انجام دادیم.

وزیر بهداشت گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهور فرمودند، در میدان و دیپلماسی اگر پا به پای همدیگر نرویم، زبان چانه زنی در عرصه دیپلماسی نخواهیم داشت. نمی توان با دنیای قلدر با زبان نرم حرف زد، اول باید مشت پر داشته باشی، بعد با زبان نرم حرف بزنی، با مشت خالی جز زبان خشونت، نمی شنوی.

نمکی ادامه داد: در سازمان برنامه و بودجه، یک ردیف برای تقویت بنیه دفاعی و موشک قرار دادیم و به عزیزان گفتم هر چه نقطه زن داشته باشید، منابع آن را تامین می کنیم. گفتم هنوز داغ شیون مردمان خوزستان، دزفول و ایلام و سایر مناطق در دوران جنگ، در گوشم می پیچد و همه تلاشم را خواهم کرد تا این کار را پیش ببریم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی بیان کرد: خدا را شکر می کنیم که امروز هزاران پایگاه شلیک موشک داریم، البته با هیچ کشوری در دنیا، دعوا نداریم. قرار نیست به جایی تجاوز کنیم چون مرام ما، تجاوزگری نیست، اما امروز هم نمی نشینیم تا برای ما موشک پرتاب کنند و بی جواب بگذاریم. امروز با همت رزمندگان بسیجی مانده از دفاع مقدس و آنهایی که بعدا پیوستند، دیگر کسی نمی تواند دزفول و گوشه ای از سرزمین ما را دچار آشوب کند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تردید ندارم که به زودی بر بیماری کووید۱۹ فائق خواهیم آمد و به آبروی همه مقربین و شهدا، واکسن ایرانی را با صدای بلند و با عزت و سربلندی به دنیا معرفی خواهیم کرد. در خرداد، اولین تزریق های واکسن ایرانی را در کنار واکسن های وارداتی خواهیم داشت.

نمکی در پایان تاکید کرد: برنامه ما این است که تا پایان خرداد، گروه های آسیب پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه کنیم، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع کنیم و برآورد ما این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ اشاره کردیم، بتوانیم واکسیناسیون را به پایان برسانیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...