|
کدخبر: 151578

خبری امیدوار‌ کننده درباره واکسن ایرانی کرونا

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: نخستین واکسن ایرانی کرونا (کوو ایران برکت) براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از اواخر فروروین سال آینده به بازار می‌آید.

جامعه خبری امیدوار‌ کننده درباره واکسن ایرانی کرونا

محمد مخبر روز سه شنبه در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی حضرت امام (ره) در جمع خبرنگاران افزود: بسیار امیدواریم تا اواخر فروردین سال آینده بتوانیم طرح واکسیناسیون علیه کرونا را از واکسن ایرانی در کشور شروع کنیم.

وی با بیان این که فرآیند تولید واکسن کوو ایران برکت در کشور بسیار خوب پیش می‌رود، یادآور شد: فاز اول تست انسانی نخستین واکسن ایرانی در حال اتمام است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ادامه داد: در چند روز آینده تحت نظارت وزارت بهداشت، واکسن کوو ایران برکت به ۵۶ داوطلب دیگر تزریق می‌شود.

مخبر افزود: به نظرم در چند روز آتی این کار تمام می‌شود و طبق روال باید مجوز ورود به فاز دوم این مطالعه را بدهند.

وی نتایج این مطالعه را فوق العاده خوب اعلام کرد و گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی نگرانی جدی در مردم ایجاد کرده بود. این واکسن در حال ساخت به طور کامل روی این ویروس جهش یافته هم اثر می‌کند و آن را از بین می‌برد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خاطرنشان کرد: این واکسن به احتمال زیاد ویروس‌های دیگری که حالت جهشی پیدا کنند را از بین می‌برد.

فاز دوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی در چند روز آینده

مخبر افزود: طی چند روز آینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجازه ورود به فاز دوم تست انسانی کرونا را صادر می‌کند.

وی تاکید کرد که اگر این مجوز داده شود کار سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

درخواست برخی کشورها برای استفاده از واکسن ایرانی

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ادامه داد: کشورهای مختلفی حتی از همسایگان (دور و اطراف ما) پیام‌های برای استفاده از واکسن ایرانی ارسال کرده‌اند اما هنوز به طور رسمی اتفاق نیفتاده است.

مخبر یادآور شد: بقیه واکسن‌های این ستاد در سه مسیر دیگر به تست انسانی رسیده است، وزارت بهداشت باید اجازه دهد تا این واکسن‌ها هم وارد مرحله فاز انسانی شود.

وی درمورد عوارض تزریق واکسن هم گفت: براساس اعلام ناظرین وزارت بهداشت، تاکنون هیچ عارضه جدی در دریافت‌کنندگان واکسن مشاهده نشده است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) افزود: عارضه این واکسن دقیقا در حد سایر واکسن‌های مشابه در حد تب خفیف است.

مخبر تصریح کرد: ما درحال‌حاضر به داخل کشور فکر می‌کنیم و اگر نیاز داخلی را برطرف کنیم، حتما به صادرات این محصول فناورانه فکر می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که ایمنی زایی این واکسن در چه حدی است، گفت: در واکسن تولیدی ایمنی زایی استاندارد و خوب وجود دارد.

امکان تولید انبوه واکسن فراهم می‌شود

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با یادآوری این که امکان تولید انبوه واکسن فراهم می‌شود، خاطرنشان کرد: نخستین واکسن ایرانی کرونا که در حال تست انسانی است، در چد روز آینده ظرفیت ۳ میلیون دوزی آن فراهم می‌شود.

مخبر ادامه داد: بسیار امیدواریم تا اواسط اردیبهشت ماه فاز دوم این طرح اجرایی شود و ظرفیت واکسن به ۱۲ میلیون تا ۱۴ میلیون دوز در ماه به بهره‌برداری برسد، به عبارتی خط تولید واکسن عقب تر از ساخت این محصول نیست.

منبع: ایرنا

ارسال نظر