|
کدخبر: 134189

عارضه خطرناک کرونا برای بهبودیافتگان

نتایج یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا چند ماه بعد از ابتلا به این بیماری دچار افسردگی و اضطراب می‌شوند.

جامعه عارضه خطرناک کرونا برای بهبودیافتگان

این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در انگلیس انجام شد، نشان می‌دهد که برخی از بهبودیافتگان کرونا سه ماه بعد از ابتلا به این بیماری با خطر بالای ابتلا به یک بیماری روانی روبه‌رو می‌شوند.

پل هریسون استاد روانشناسی دانشگاه آکسفورد در انگلیس گفت: مردم نگران بودند که بهبودیافتگان کووید۱۹، با خطر بیشتر ابتلا به مشکلات سلامت روانی روبه‌رو شوند که یافته‌های مطالعه ما این احتمال را تایید می‌کند.

وی افزود: پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در این مطالعه پرونده الکترونیکی سلامت بیش از ۶۹ میلیون بیمار امریکایی را مورد بررسی قرار دادند؛ ۶۲ هزار و ۳۵۴ نفر از این افراد از اواخر ماه ژانویه تا اول آگوست به ویروس کرونا مبتلا شده بودند.

این محقق تاکید کرد: پیگیری افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود، نشان داد که در مدت ۳ ماه، برای یک نفر از هر پنج نفر بهبود یافته کرونا، برای نخستین بار ابتلا به اضطراب، افسردگی یا بی‌خوابی به‌وجود آمده است. پژوهشگران گفتند که این احتمال تقریباً ۲ برابر بیشتر از سایر گروه‌های بیماران در همان دوره بود.

هریسون تصریح کرد: این مطالعه همچنین نشان داد که خطر ابتلا به کووید۱۹ در افرادی که از پیش به بیماری‌های روانی مبتلا بودند نسبت به افراد فاقد این بیماری‌ها ۶۵ درصد بیشتر بود.

متخصصان بهداشت روان که در این مطالعه شرکت نداشتند، معتقدند: یافته‌های این مطالعه تاییدی است بر مدارک در حال افزایش مبنی بر این که کرونا بر مغز و روان مبتلایان تاثیر می‌گذارد و خطر ابتلا به یک سری بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد.

محققان متوجه شدند که شایع‌ترین میزان ابتلا به اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی در میان بهبودیافتگان کووید۱۹ بود که مشکلات سلامت روانی داشتند. آنها همچنین متوجه شدند که خطر ابتلا به زوال عقل که خطر قابل توجهی بالاتری از زوال عقل که با کاهش عملکردهای مغز مانند حافظه و تفکر مشخص می‌شود، در این افراد به مراتب بالاتر است.

به گزارش رویترز، این مطالعه نشان داد: ۲۰ درصد از افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند در مدت ۹۰ روز به یک اختلال روانی مبتلا می‌شوند. همچنین این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به کووید۱۹ در افرادی که سابقه یک بیماری روانی داشتند نسبت به افرادی که سابقه این بیماری را نداشتند، ۶۵ درصد بیشتر بود.

کووید۱۹ برای نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر «ووهان» در کشور چین شناسایی شد و به سرعت تقریبا در تمام کشورهای جهان گسترش یافت؛ سازمان جهانی بهداشت در ۱۱ مارس شیوع این بیماری را همه گیری اعلام کرد.

دانشمندان چینی توانسته‌اند به سرعت نژادی از کروناویروس جدید را شناسایی کنند و توالی ژنتیکی آن را در اختیار آزمایشگاه‌‌های سراسر جهان قرار دهند تا به‌طور مستقل آزمایش‌های پی سی آر تهیه کنند که بتواند ابتلا را در هر فرد تأیید کند.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر