|
کدخبر: 128436

تهران میزبان موتورهای برقی

برنامه‌ریزی برای اجرای فاز نخست جایگزینی شهرموتورسیکلت‌های برقی با موتورسیکلت‌های کار (پیک)، توسط شهرداری تهران و سازمان برنامه و بودجه در حال انجام است و منابع مالی مورد نیاز برای جایگزینی ۱۰۰ هزار دستگاه پیش‌بینی می‌شود.

جامعه تهران میزبان موتورهای برقی

مهدی همتی مقدم، مشاور اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، از رایزنی شهرداری تهران با سازمان برنامه و بودجه کشور برای امضای تفاهمنامه‌ای به منظور ورود موتور سیکلت برقی به شهر تهران خبر داد و افزود: به موازات فاز نخست (تولید و ورود ۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی) تفاهمنامه چهارجانبه میان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و یکی از شرکت‌های تولید‌کننده موتورسیکلت برقی، طرح دیگری برای تولید ۱۰۰ هزار دستگاه موتور سیکلت برقی پیش برده می‌شود.

او ضمن اشاره به برگزاری جلسه هفته گذشته شهردار تهران با مدیران سازمان برنامه و بودجه، بیان کرد: طبق این جلسه مقرر شد که در صورت اعلام آمادگی شرکتی برای تولید انبوه باتری موتورسیکلت برقی، سازمان برنامه و بودجه کشور منابع لازم جهت پیش خرید باتری و موتور برقی را اختصاص دهد.

به گفته همتی مقدم؛ سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام آمادگی کرده که با همکاری شهرداری تهران، از منابع مالی خود چنین هزینه‌ای را انجام دهد.

او با بیان اینکه پس از پایان جلسه مقرر شد که کارگروهی با حضور سازمان برنامه و بودجه، شهرداری تهران، وزارت نیرو، تولید‌کننده باتری موتورسیکلت و پژوهشگاه نیرو تشکیل شود، افزود: شهرداری تهران باید مکان‌یابی و ایجاد جایگاه شارژ باتری موتور سیکلت را انجام دهد، وزات نیرو برق را تأمین کند، پژوهشگاه نیرو نیز در یافتن تولید‌کننده باتری همکاری کند.

مشاور اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید براینکه تا پایان سال در فاز پایلوت، تعدادی موتور برقی وارد شهر تهران خواهد شد، افزود: درحال‌حاضر یک موتور برقی حدود ۴۰ میلیون تومان قیمت دارد. دولت باید تسهیلاتی دراین‌باره به شهروندان ارائه دهد تا آنها هم نسبت به خرید موتور برقی تمایل نشان دهند. البته این درحالی است که توسعه زیرساخت‌ها اعم از جایگاه شارژ باتری به سهولت در دسترس شهروندان باشد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر