|
کدخبر: 178006

آخرین وضعیت صادرات خشکبار ایران

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران گفت: پسته بیشترین محصول خشکبار است که به چین صادر می‌شود و بعد از چین بیشترین صادرات به کشور اروپا است.

محمدحسن شمس‌فرد درباره وضعیت صادرات خشکبار و موانع صادرات گفت: صادرات کاهش نداشته است، ولی به آن میزان که گمرک اعلام کرده افزایش هم نداشته و نسبت به سال پیش میزان صادرات بهتر است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران ادامه داد: محصول صادراتی خشکبار چهار قلم بیشتر نیست و شامل پسته، کشمش، خرما و انجیر است و این چهار قلم عمده است و باقی محصولات خرده‌ریز هستند که شامل بادام، برگ زردآلو، قیسی و میوه‌های خشک است.

وی افزود: پسته بیشترین محصول خشکبار است که به چین صادر می‌شود و بعد از چین بیشترین صادرات به کشور اروپا است.

شمس فرد تاکید کرد: موانع اصلی صادرات خشکبار نرخی است که گمرک برای پیمان ارزی گذاشته و از صادراتی‌ها می‌گیرد، تقریباً در هر تن صادرات هزار تا ۲ هزار دلار بالاتر از نرخی است که در اروپا و در جاهای دیگر می‌فروشند، این تفاوت نرخ را باید بیایند و به کمک بانک مرکزی بدهند ولی قادر نیستند یا اینکه بروند از بازار آزاد بخرند و به ما تحویل دهند که آن‌هم خلاف است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران بیان کرد: زمانی که بنده کالایی را در خارج از کشور ۱۰ هزار تومان می‌فروشم، ولی دولت ۱۳ هزار تومان مطالبه می‌کند و می‌خواهد دریافت کند ما توان پرداخت را نداریم و این تفاوت است و اگر بخواهیم از بازار آزاد خرید کنیم قیمت‌ها بالا می‌رود و اگر خرید نکنیم بانک مرکزی از ما طلبکار می‌شود و از طرفی به وزارت دارایی اعلام می‌کند که چرا ارز را تحویل نداده‌اند پس معافیت صادراتی را لغو کنید و حالا یک سال است که نتوانسته‌اند این مشکل را بین وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و بانک مرکزی حل کنند و صادرکننده را بلاتکلیف گذاشتند.

منبع: میزان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...