|
کدخبر: 158582

بورس فردا مثبت است یا منفی

امروز ۱۷ اسفند ۹۹ شاخص کل بعد از پانزده روز قرمزپوشی سرانجام سبزپوش شد و اندکی اوضاع تقاضا در بازار بهتر از روز‌های گذشته بود. بورس فردا هم مثبت است؟

بورس بورس فردا مثبت است یا منفی

شاخص کل بورس امروز ۱۷ اسفند ۹۹ برخلاف روز‌های گذشته سبزپوش بود و در پایان بازار امروز شاخص کل توانست با افزایش ارتفاع ۵۸۶۰ واحدی بر روی کانال یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۸۴ واحدی آرام گیرد.

همچنین شاخص کل هموزن امروز قرمزپوش بود، اما قرمزپوشی این شاخص نگران کننده نبود چرا که تنها ۹۲ واحد کاهش ارتفاع داد به سطح ۴۳۰ هزار و ۸۵۱ واحدی رفت.

نکته مثبت بازار امروز اوضاع خوب پالایشی‌ها به خصوص شبندر بود. این نماد توانست برای افزایش سرمایه تایید حسابرس را هم بگیرد و یک قدم دیگر به افزایش سرمایه خود نزدیکتر شد.

با خوب بودن اوضاع برای پالایشی‌ها صندوق پالایشی یکم هم سبزپوشید و دارایکم هم که اولین صندوق ETF دولتی بود امروز سبزپوش بود.

متاسفانه یکی از نکات منفی بازار امروز خروج پول حقیقی از بازار برای شانزدهمین روز متوالی بود. امروز ۸۹۸.۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

سیدهادی موسوی مدنی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه گفت: سازمان بورس تلاش کرده با تصمیمات جدید خود تعادل را به بازار سهام برگرداند بدین ترتیب صندوق‌های درآمد ثابت را ملزم کرده طی چند ماه وزن سهام را در صندوق خود حداقل به پانزده درصد افزایش دهند. وی ادامه داد: می‌توان گفت نماد‌هایی که سود تقسیمی و نقدشوندگی بالایی دارند برای این صندوق‌ها جذاب‌تر هستند. همچنین این صندوق‌ها از خرید بلوکی سهام منع شده اند. به همین دلیل افزایش تقاضا روی تابلو‌ها مشهود بوده و به دنبال آن برخی سرمایه گذاران حقیقی را نیز برای خرید ترغیب کرده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: احتمال تقویت تقاضا طی روز‌های پیش رو وجود دارد و در صورت ادامه دار بودن این نوسانات مثبت، انتظار می‌رود نماد‌های کوچکتر و گروه خودرو نیز به تعادل برسد خصوصا اینکه ارزش معاملات امروز اندکی امیدوارکننده به نظر می‌رسید.

موسوی اظهار داشت: امروز همچنین رئیس کل بانک مرکزی طی آخرین پست خود در فضای مجازی با انتقاد از عدم اصلاح ساختار بودجه و آثار پولی بودجه سال آینده به دو راهی میان رکود و تورم اشاره نمود و از عدم وجود عزم کافی برای کنترل کسری بودجه ابراز نگرانی کرد. تاکنون بانک مرکزی پایبندی خود به سقف کوریدور بهره در بازار بین بانکی را حفظ کرده، ولی سخت گیری نسبت به نرخ‌های پیشنهادی توسط بانک‌های تجاری کمتر از گذشته است.

وی ادامه داد: با توجه به انتظار تزریق بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری امریکا برای حمایت از وضعیت کلان اقتصادی این کشور احتمال بازگشایی مثبت بازار‌های جهانی و به طور خاص بازار‌های کالایی وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در آخر گفت: هرچند بسیاری از نماد‌های بزرگ بازار با لحاظ کردن وضعیت فعلی نرخ ارز و قیمت‌های جهانی زیر ارزش ذاتی هستند، اما سیاست پولی انبساطی شرط لازم برای شکل گیری یک روند رو به رشد در بازار سهام تهران است.

 

منبع: نبض بورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...