|
کدخبر: 156235

واکنش بی سابقه مردم به عرضه اولیه ها

روزگاری نه چندان دور، عرضه اولیه‌های بازار سرمایه، به عنوان جذاب‌ترین و شیرین‌ترین بخش این بازار حسابی طرفدار داشت و کار به مشارکت بیش از پنج میلیون نفری سهام داران در خرید عرضه اولیه‌ها رسیده بود اما این روزها کار به جایی رسیده که سهام دارن برای نخریدن عرضه اولیه، کمپین راه می‌اندازند و هشتگ میزنند!

بورس واکنش بی سابقه مردم به عرضه اولیه ها

عرضه اولیه به دلیل بازدهی و سودی که به دنبال خود دارد همیشه مورد توجه سهام داران بوده و همیشه و حتی قبل از اینکه بازار سرمایه وارد روزهای صعود شارپی خود شود، مورد استقبال سهام داران قرار می‌گرفت. موضوعی که در ماه‌های ابتدایی سال و زمانی که بازار به صورت شارپی درحال رشد بود، شدت گرفت و عرضه اولیه‌ها به محلی برای جذب سهام داران جدید و نقدینگی برای بازار بود.

وجدی که دیگر نیست

تا همین چند ماه قبل عرضه اولیه باعث به وجد آمدن بسیاری از سهام داران، مخصوصا سهام داران خرد و نوپایی بود که تازه وارد بازار سرمایه شده بودند و بسیاری از این افراد کار خود در بازار را با خرید همین عرضه اولیه‌ها آغاز کردند. اما به مرور زمان و با ریزش بازار سرمایه، سایه بی‌اعتمادی سهام داران به این بازار بر سر عرضه اولیه‌ها نیز سنگینی کرد و مشارکت سهام داران در خرید عرضه اولیه به مرور کم تر و کم تر شد.

به طوریکه در عرضه اولیه که در میانه‌های شهریورماه صورت گرفت، پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه سپیدار که اواسط دی ماه صورت گرفت، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مشارکت کردند، در عرضه اولیه کزغال که اواسط بهمن ماه صورت گرفت، سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشاکرت کردند و در عرضه اولیه اپال که روز گذشته صورت گرفت تنها دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشارکت کردند.

اینکه چرا در این روزهای بازار که شاخص به لطف دامنه نوسان منفی دو درصد، ریزش سنگین ندارد، اقدام به چنین عرضه اولیه بزرگی کرده‌اند به کنار، موضوع این است که از روزهایی که سهام داران برای خرید عرضه اولیه با یکدیگر رقابت می‌کردند، حال کمپین عدم خرید عرضه اولیه راه می‌اندازند و اقدام به غیرفعال کردن خرید عرضه اولیه در کارگزاری خود می‌کنند. شاید بتوان گفت مشارکت در عرضه اولیه نوعی دماسنج بازار سرمایه بوده و عدم مشارکت سهام داران، حاکی از روشن شدن زنگ خطر خروج نقدینگی از این بازار است.

 

منبع: ایسنا
  • ناشناس ارسالی در

    کسی دیگه از بورس و حتی عرضه اولیه ها هم استقبال نخواهد کرد.مگر اینکه شیر خر خو رده باشه. دولت بی تدبیر و نا امید گند ز د به اقتصاد و بورس که موتور اقتصاد بود.

  • مردم ارسالی در

    تا زمانی که دولت قصدش انتفاع از بورس باش د. بورس ایران از این روزها ، روزهای بد ت ری خواهد داشت.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...