|
کدخبر: 155378

تا پایان سال چند عرضه اولیه در بورس داریم

مدیرعامل فرابورس ایران از تغییر روش عرضه‌های اولیه شرکت‌های کوچک در سال آینده خبر داد.

بورس تا پایان سال چند عرضه اولیه در بورس داریم

امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران:

عدم تحقق وعده وزیر اقتصاد برای عرضه اولیه ۱۰۰ شرکت در سال جاری به دلیل شرایط بازار است و در این باره نمی‌توان شرایط بازار را انکار کرد اما به لحاظ پذیرش، عملکرد بی‌سابقه‌ای داشتیم و شرکت‌هایی را پذیرش کرده‌ایم که آماده عرضه اولیه هستند.

از تیرماه که شرایط پذیرش بورس و فرابورس تفویض شد تا به امروز ۶۰ شرکت برای عرضه پذیرش شدند و این فرایند در حال انجام است، اما حسب مورد شرایط بازار به ویژه در سه ماه اخیر عرضه اولیه بزرگی نداشتیم اما تا پایان سال حداقل دو عرضه اولیه انجام خواهد شد.

روش عرضه‌های اولیه تغییر کرده است. عرضه‌های شرکت‌های متوسط و حتی کوچک (مانند شرکت‌هایی که ۵۰ الی ۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در روز عرضه اولیه جذب کند) را به روش بوک بیلدینگ انجام ندهیم چراکه این روش ممکن است به هیجانات بازار دامن بزند.

معتقدم اگر روش عرضه اولیه را اصلاح کنیم این ظرفیت باز می‌شود و هر روز با کشش مناسب بازار با روش جدیدی که بررسی می‌شود، عرضه اولیه‌ها را دنبال کنیم.

پس از نزولی شدن شاخص درخواست پذیرش برای عرضه اولیه کم نشد. سال آینده همین روال در پذیرش‌ها پیش می‌رود.

اگر خبری از تخلفات منتشر نمی‌کنیم به این معنا نیست که به این تخلفات رسیدگی نمی‌شود و این موضوعات مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. در بحث تخلف با بحث حفظ ارزش‌های حرفه‌ای مواجه هستیم و بسیاری از این موضوعاتی که در بازار سرمایه رخ می‌دهد از جنس تخلف است. شبیه به اینکه فردی بابت نبستن کمربند خودرو هر چند جریمه می‌شود اما دادگاهی نخواهد شد؛ یعنی در بحث تخلفات ارزش‌های حرفه‌ای بازار خدشه‌دار شده است.

اما وقتی ارزش‌های عمومی جامعه خدشه‌دار شود که قانون‌گذار این موضوع را جرم‌نگاری کرده، مشمول اقدام مجرمانه می‌شود که این موارد فرابورس انگشت شمار هستند و به تعداد انگشتان دست نمی‌رسند. در حال حاضر در فرابورس بیش از ۱۰ پرونده مجرمانه در دادگاه‌ها نداریم.

منبع: ایلنا
  • علی ارسالی در

    برید عرضه اولیه های قبلی رو درست کنید خ جالت هم خوب چیزیه

  • ناشناس ارسالی در

    بازم خدا را شکر به خاطر منفی ۲ کمتر ضرر می کنیم و تحملش بیشتر است تا زمان بخریم و با اتفاقات مثبت بازار مثبت شود البته ا ین بازار خوشایند دزدان و نوسانگیران نیست

  • ناشناس ارسالی در

    برای رونق بورس دولت بیاید بخشی از درامد غارت کرده را مجددا به گردش در آورد امار کسانی که در سقف فروختن و در کف خریده اند در بیارند و وادارشان کنند دوباره دارایی باد اورده را دوباره در بورس به جریان بی اندازند تا بازار جان بگیرد اگر کسی چنین پیشنهادی را اجرا کرد شایسته ریاست جمهوری ایران است

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...