|
کدخبر: 153528

پیش بینی مهم از آینده بورس

سماوی، مدیر تحلیل گروه صنعتی و معدنی امیر گفت: از منظر ادبیات مالی، هرگاه قیمت از ارزش ذاتی خود فاصله بگیرد، می گوییم بازار دچار عدم تعادل شده است. زمانی که قیمت ها بالاتر از ارزش ذاتی خود باشد بازار دچار حباب مثبت شده و هرگاه قیمت ها کمتر از ارزش ذاتی باشد بازار حباب منفی دارد.

بورس پیش بینی مهم از آینده بورس

محمدابراهیم سماوی مدیر تحلیل گروه صنعتی و معدنی امیر گفت: تغییر دامنه نوسان از چند منظر قابل بررسی است: این تغییر در وهله اول، منجر به اعتماد سازی مجدد می شود و بی اعتمادی ها را کمرنگ می کند. از طرفی سرعت و شیب ریزش را کند کرده و ترمزی برای ریزش بازار خواهد بود و به لحاظ روانی اثر مثبتی بر بازار خواهد گذاشت.

سماوی افزود: همچنین این موضوع، تلنگری به سرمایه گذاران است که بازار در حالت حباب منفی قرار دارد و قیمت بسیاری از سهم ها در حال حاضر پایین تر از ارزش ذاتی آنها است.

 وی اظهار داشت: از منظر ادبیات مالی، هرگاه قیمت از ارزش ذاتی خود فاصله بگیرد، می گوییم بازار دچار عدم تعادل شده است. زمانی که قیمت ها بالاتر از ارزش ذاتی خود باشد بازار دچار حباب مثبت شده و هرگاه قیمت ها کمتر از ارزش ذاتی باشد بازار حباب منفی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از اوایل تا اواسط تابستان، در اکثر سهم ها شاهد عدم تعادل قیمتی مثبت بودیم که یکی از عوامل آن افزایش ضریب نفوذ در بازار سرمایه بود و بسیاری از افراد عادی بی محابا در بازار سرمایه گذاری کرده و فعال بودند و شیرینی سودهای چند ده درصدی و بعضا چند صد درصدی را چشیده بودند.

سماوی خاطرنشان کرد: علی رغم توصیه ها در آن زمان، خیلی از افراد دارایی های اصلی خود مثل خانه، املاک و مستغلات و پس اندازهای ضروری را در بورس سرمایه گذاری کردند چون صرفا در آن اوقات شاهد رشدهای قیمتی خوبی بودیم و متاسفانه صرفا به رشدهای اخیر بازار توجه می شد.

وی با اشاره به اینکه از لحاظ مبانی اقتصادی و مالی، رشد مداوم و قیمت های بالا، هیچ گاه ادامه نخواهد یافت و نهایتا قیمت ها به تعادل خواهند رسید، افزود: اواسط مرداد، اختلاف دیدگاه برخی دولتمردان درخصوص پالایش یکم تلنگری در بازار بود که اعتمادها به بازار را کم رنگ کرد و منجر به ریزش شد. علاوه بر این، اگر P/E تاریخی بازار را در آن زمان بررسی کنیم، به محدوده ۳۰ رسیده بود که این هم از منظر بنیادی نشاندهنده حباب مثبت قیمتی است.

سماوی با بیان اینکه سلسله عوامل دیگری هم در ریزش ادامه دار بازار درآن زمان دخیل بود، اظهار داشت: قول ها و وعده وعیدها از سوی حقوقی ها و برخی ارکان در خصوص حمایت از بازار، باعث شد که عمده سهم ها بیش از ۵۰ درصد اصلاح قیمتی داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با برگشت قیمت ها به ارزش ذاتی، انتظار می رفت بازار رنگ و بوی متعادلی به خود بگیرد اما از آن طرف، بیش واکنشی ها درباره انتخابات ریاست جمهوری امریکا و انتظار برای کاهش نرخ دلار باعث شد که قرار گرفتن بازار در مدار رشد، ادامه دار نباشد و هم اکنون شاهد حباب منفی در بسیاری از نمادها هستیم.

وی افزود: با ادامه روند سراشیبی قیمت ها، شورای عالی بورس تصمیم گرفت با افزایش بازارگردان ها، انتشار اوراق تبعی و انتشار EPS پییش بینی شرکت ها به تحلیل شرکت ها و بهبود بازار کمک کند.

به گفته سماوی، از آنجا که در حال حاضر چشم انداز روشنی در رابطه با گشایش های اقتصادی و کاهش قیمت دلار وجود ندارد، این موضوع می تواند در کوتاه مدت بازار را متعادل کند.

وی با بیان اینکه در بلند مدت باید عوامل مهم تری را مدنظر قرار داد، گفت: تغییرات مربوط به ریز ساختارها زیاد تعیین کننده نیستند و تا بعضی ابهامات به ویژه در خصوص وضعیت بودجه روشن و ابهامات آن برطرف نشود، تکلیف بسیاری از متغیرهای کلان اقتصادی و در ادامه جهت روند کلی بازار روشن نخواهد بود.

سماوی همچنین گفت: تحولات سیاسی و بین المللی و آخرین وضعیت در خصوص برجام و بازگشت امریکایی ها در میان مدت به مذاکرات نشان می دهد که چشم اندازی برای ریزش شدید دلار نمی توان متصور بود و تا زمانی که ابهامات اصلی در مورد متغیرهای کلان اقتصادی برطرف نشود، نمی توان انتظار داشت که بازار رشد منطقی خود را بازیابد، لذا انتظار می رود بسیاری از سرمایه گذاران همچنان محافظه کارانه عمل می کنند.

منبع: بازار سرمایه ایران
 • سید محسن موسویان ارسالی در

  گسترش از کدوم نماینده دولتی پول گرفتی تا تبلیغ مثبت بورس کنی .بگو خیار حسن چنده

 • ایرج ارسالی در

  آقای سماوی در بورسهای خارج مثلا آمریکا ش رکتها مگر با p/e30یا 40معامله نمیشن چرا بورس خودمان تخریب میکنید که p/eزیر 10ارز نده هست واقعا کل ارزش بازار سهام بورس وف رابورس ما به اندازه یک دهم شرکت آرامکو ن یست میدانید چرا چون درست ارزش گذاری نشده ودرست تجدید نشده است املاک بانکها واقعا درست ارزش گذاری شده از اون گذشته تاوان دلان خودرو وسیمان وقیر وفولاد را چرا ماس هامداران بدهیم که سه برابر کارخانه از دل الی سود میکنند وسهامدار ضرر خواهشا نشر ب ده واقعا بیطرفی

 • ناشناس ارسالی در

  سگ کی هستی ک میخاین پیش بینی کنین

 • ناشناس ارسالی در

  آخه چرا پول ما رو اینجوری خوردین با این وضعیت بورستون
  هر شب یکی پیدا میشه نظر میده

 • ناشناس ارسالی در

  شما رو به جدتون .شما رو به خدا ممکنه کارشناس ها تا یک مدتی کارشناسی انجام ندهند تا مقداری از ضررهای ۷۰ درصدی ما که الان نیاز به ۲۰۰ درصد سود داره کمی جبران بشه .شما رو به ابوالفضل یه مدت نظر ندهید یا حداقل نظر منفی ندهید. به خدا داغون شدیم .اعصاب برامون نمونده

 • علی همتی ارسالی در

  سلام اتفاقا اکثر کارشناسان بورسی مادقیقا برعکس بورس کارشناسی نظرمیدهند امروز اگر بگن فردا مثبت اینو حتمابدونین فردا منفی است وبرعکس

 • ناشناس ارسالی در

  دیگه به بورس اعتماد ندارم

 • محمدمهدی بهرامی ارسالی در

  من نطری ندارم فقط سپردم به ابولفظل عباس خوش جوابشونا بده

 • محمدمهدی بهرامی ارسالی در

  نامرد چرا نطر من نمیزاری خدا بزنه کمرتون چرا الکی کارشناسی میکنید هیچی حالیتون نیست کرونا بگیریید انشاالله بخوابید پیش علی انصارییان

ارسال نظر