|
کدخبر: 144792

تاثیر جدی کسری بودجه بر بورس

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، بودجه و مسائل مرتبط با آن را به طرق مختلف در پیش‌بینی بازار اثرگذار دانست.

بورس تاثیر جدی کسری بودجه بر بورس

سعید اسلامی بیدگلی در سمینار تخصصی "بررسی لایحه بودجه و تاثیرات آن بر بازار سرمایه کشور" افزود: به‌طور مشخص بودجه سال‌های آخر دولت‌ها با چالش روبه‌رو می‌شود.

وی با بیان اینکه کسری بودجه دولت‌ها بر بازار به‌ شدت تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: قطعا بدون بررسی بودجه نمی‌توان بازار را به طور دقیق ارزیابی کرد.

اسلامی بیدگلی گفت: در این نشست تأثیرات بودجه بر بازار برای ما اهمیت دارد و البته این بودجه امکان تغییر دارد. لذا در این نشست ما به دنبال این هستیم تا دوستان ما در مجلس شورای اسلامی نظرات فعالان بازار و ما را بشنوند.

توکلی: کنترل نوسانات بودجه از طریق بازار بدهی ممکن است

در ادامه این سمینار، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، به بررسی بدهی‌های دولت و نقش اوراق در تعادل بخشی به بودجه پرداخت.

علیرضا توکلی کاشی با تاکید بر اینکه نوسان درآمدهای نفتی سبب بروز نوسانات شدید در بودجه می‌شوند، گفت: تامین مالی، نقش تعادل بخشی به بودجه را دارد.

وی افزود: در یک دهه اخیر، بدهی‌های دولت با سرعت ۲۹ درصد در سال در حال افزایش بوده است که تداوم این رشد برای اقتصاد خطرناک خواهد بود. لذا برای مجموع بدهی‌های دولت باید سقف تعیین کرد.

معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، پیشنهاد کرد: کل بدهی‌های دولت به اوراق تبدیل شده و همه بدهی‌ها با انواع اوراق تصفیه شود.

توکلی با بیان اینکه انتشار اوراق بدهی به معنای اعلام بدهی دولت با صدای بلند است، افزود: در تمام دنیا نیز منظور از بدهی دولت، فقط اوراق بدهی دولتی است.

وی از نوسانات بودجه، تعدد دستگاه‌های مصرف‌کننده بودجه و عدم پیش‌بینی راه‌حل یا مکانیزمی برای حوادث غیرمترقبه از قبیل کرونا، تحریم، سیل، جنگ و سقوط هواپیما به عنوان مشکلات اساسی بودجه در ایران یاد کرد و گفت: نوسان قیمت نفت، نوسان حجم فروش نفت و رکود اقتصادی نیز از دیگر مشکلات در این بخش بوده است.

مشکل بودجه، نوسان درآمد است

توکلی با اشاره به تاثیر مستقیم نوسانات درآمد نفتی بر کل بودجه گفت: امروز، مشکل بودجه کشور نه درآمدهای نفتی بلکه نوسان درآمد است.

وی افزود: پیشنهاد این است که دولت برای حذف نوسانات درآمد نفتی بر بودجه، به جای سهم ثابت، مبلغ ثابت از درآمدهای نفتی را برداشت کند.

توکلی همچنین بهترین روش برای پوشش آثار اقتصادی ناشی از نوسانات بودجه را استفاده از اوراق و بازار بدهی دانست.

وی کنترل هزینه‌های دولت و محدود کردن جدی بخش مصارف بودجه و تغییر رابطه بودجه و نفت با جایگزینی مبلغ ثابت ریالی به جای سهم ثابت دولت از درآمدهای نفتی را از جمله راهکارهای اصلاح بودجه ۱۴۰۰ برشمرد.

به گفته توکلی همچنین استفاده گسترده از اوراق مالی اسلامی برای تامین کسری بودجه و تعیین یک سقف کلی برای مجموع بدهی‌های دولت شامل اوراق موجود در بازار بدهی، بدهی به بانک‌ها، نهادهای عمومی و پیمانکاران نیز در اصلاح بودجه موثر خواهد بود.

منبع: سنا
  • ناشناس ارسالی در

    به نظر میرسد دولت هم تمایل دارد تا این ا تفاق بیفتد اما مردم به اصل نظام اعتقاد ر اسخ دارند و دارند صبر می کنند اما فشار ع مدی دولت از یکطرف با ایجاد گرانی و عدم ن ظارت در بازار و از طرفی جبران کسری بودجه از سهامداران خرد بیشتر به مشکلات دامن م ی زند و از نگاه تئوری خرابکاری عمده توسط نفوذی ها و هکرها و مافیای قدرت داخلی و خارجی به نظر میرسد به سیستم و سامانه بور س نفوذ کرده اند و بازار را به سمت دلخواه خود مدیریت و سهامداران را میترسانند ضرو رت دارد چند روزی بورس را تعطیل و بررسی ش ود آیا هکرها نقش خرابکاری دارند یا خیر خ یلی مشکوک به نظر میرسد.

ارسال نظر