|
کدخبر: 130908

غیرحرفه‌ای‌ها مقصر اصلی نوسان بورس

رضا کیانی: «اکنون حدود ۸۰ درصد از معاملات توسط معامله‌گران حقیقی (عمدتا به طور انلاین) انجام می‌شود و تنها ۲۰ درصد از معاملات توسط سرمایه‌گذاران حقوقی (ازجمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری) انجام می‌شود؛ درواقع حجم اصلی از معاملات در بازار توسط افراد غیرحرفه‌ای کنترل می‌شود که این موضوع باعث ایجاد نوسان شده است. »

رضا کیانی (مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران) در برنامه گفت‌وگوی ۳۰: ۱۸شبکه خبر که با موضوع بررسی علل نوسانات اخیر بازارسرمایه و چشم‌انداز این بازار برگزار شد، اظهار کرد: اکنون سال ۹۹ را در شرایطی پشت سر میگذاریم که شاخص بورس در ابتدای سال، کار خود را با عدد ۵۱۲ هزار واحد شروع کرد و تا روز گذشته (۵ ابان) به عدد یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد رسید. به این معنی که از ابتدای سال تاکنون شاخص کل بورس ۱۶۱ درصد رشد را تجربه کرده است که نشان دهنده رشد مناسبی در این بازه زمانی (حدود ۷ ماه) است.

بورس ۱۳۹۹ روندی هیجانی داشت

وی اضافه کرد: هرچند که روند کلی بازار در امسال و سال‌های گذشته، روند بسیار مناسبی بوده است و بازدهی مطلوبی را به سرمایه گذارانی که به این بازاروفادار بوده اند، رسانده اما در امسال شاهد روند پرهیجانی در بورس نیز بودیم؛ به طوریکه شاخص بورس در ۱۹ مرداد ماه به اوج خود یعنی عدد دو میلیون و ۷۸ هزار واحد رسید و ۳۰۵ درصد رشد را پشت سر گذاشت و بعد از آن یک افت ۳۶ درصدی را طی کرد و به یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد رسید. این روزها شاهد گزارش‌‌های فصلی بسیار خوبی از صنایع، نمادها و شرکت‌های هستیم که دیده نمی‌شوند.

رشد فزاینده کدهای فعال در بورس

کیانی با بررسی آمار موجود به رشد کدهای فعال در بورس طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: تعداد کدهای فعال در اسفند ۱۳۹۶کمتر از ۸ میلیون کد بود که این میزان در اسفند ۱۳۹۷ به کمتر از ۹ میلیون کد فعال رسید تا اینکه در سال ۱۳۹۸ به کمی بیش از ۱۰ میلیون کد رسید. درحال‌حاضر این کدادها نزدیک به رقم ۲۲ میلیون رسیده است که نشان دهنده رشد فزاینده تعداد سهامداران فعال در بازارسرمایه طی سال ۱۳۹۹ است.

افراد تازه وارد به طور غیرمستقیم وارد بورس شوند

وی با توضیح انواع کلی روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس به دو طریق مستقیم و غیرمستقیم اظهار کرد: بارها از طرف مسولان اقتصادی درخواست شده است افرادی که دانش و تجربه کافی در این حوزه ندارند، به طورغیرمستقیم وارد بازارسرمایه شوند و مستقیما اقدام به خرید و فروش سهام نکنند؛ زیرا بازارسهام، بازاری پیچیده و متکی بر تحلیل، خبر و متغییرهای اقتصادی است؛ بنابراین برای کسب بازدهی مطلوب، توصیه می‌شود (اگر به طور حرفه‌ای وارد بازار نشده اند) سرمایه‌گذاران از روش‌های غیرمستقیم مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازارسرمایه شوند.

سهم اندک صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حجم معاملات

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران در ادامه تصریح کرد: با نگاهی به تعداد سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اسفند ۱۳۹۶ تعداد سرمایه‌گذاران در صندوق‌های سرمایه‌گذاری درسهام ۱۶۹۴ سرمایه‌گذار بوده که این میزان در امسال و بدون احتساب صندوق دارایکم که از وضعیت متفاوتی نسبت به دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری برخوردار است، به عدد ۳۶۱ هزار سرمایه‌گذار رسیده است. این میزان نسبت به حدود ۲۲ میلیون کد فعال در بازار، عدد بسیار کوچکی است و نشان می‌دهد که تعداد حجم معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها ۵ درصد از معاملات در بازار است.

شاخص‌ها با تعدیلاتی روند صعودی در پیش می‌گیرند

کیانی افزود: متغیرهای مختلفی مانند نرخ دلار، نرخ تورم، قیمت‌های جهانی و بودجه عمرانی دولت در شاخص بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران اثرگذار هستند که البته نرخ دلار و شاخص تورم عوامل اصلی در این زمینه محسوب می‌شوند. حال با توجه به نرخ فزاینده قیمت دلار هنوز اثر فزاینده‌ای در بازارسرمایه نشان نداده نشده است، زیرا در همان مقطعی که با منفی شدن بورس مواجه بودیم، شاهد افزایش قیمت دلار هم بودیم؛ بنابراین می‌توانیم متصور باشیم که شاخص‌ها با تعدیلاتی که در آینده خواهند داشت، روند صعودی را پشت سر بگذارند.

منبع: تابناک
 • رامین ارسالی در

  من قبول ندارم غیر حرفه ای ها با سرمایه ا ندکی وارد بورس شدند و جمع مبالغ سرمایه ش ون 20 درصد از کل حقیقی ها هم نمیشه علت ر و جای دیگه بررسی کنید تقصیر ها رو گردن م ردم عادی نیندازید لطفا.
  خودتون بهت ر میدونید مقصر کیه

 • ناشناس ارسالی در

  انچه رخداد: تنور بورس را داغ کردند کوچ رمه ای به سوی بورس برای چسباندن لقمه ای نان صورت پذیرفت روزانه حداک ثر افزایش قیمت سهام در دقایق اولیه ثبت ش د اقبال بیش از پیش عامه برانگیخته شد نورسیدگان بی دانش سهام برخی از شرکتهای بحران زده را به ده ها برابرخرید ند شاخص به اوج رسید سناریستها عزم خروج کردند تدریجا شرایط کنونی پیش امد رمه ماندو بیابانی بی اب وعلف جز چربی سوزی راهی نیس ت تا هلاکت چقدر فاصله است

 • محمد ارسالی در

  این کاملا حرف غلطی است حقیقی های غیر حرف ه ای از اول اصلاح فروشنده نبودند تا به ا مروز و به خاطر همون تا حالا 70 درصد در ض رر هستند این حرفه ای ها و حقوقی ها هستند الکی صف فروش می بندند و آخرش هم فروشنده نیستند و هر روز به اندازه حجم مبنا خرید می کنند تا 5 درصد افت کنه و الا برای کس ی که 70 درصد در ضرره زیاد تفاوتی نمیکنه اگر اون ضرر به 90 درصد برسد

 • ناشناس ارسالی در

  به نظر غیر حرفه ای فقط ضرر میکنند
  عامل اصلی کارگزاری ها هستند

ارسال نظر