|
کدخبر: 115976

برگشت ورق بورس به خاطر یک عرضه پر سر و صدا

گرچه روز گذشته معاملات بازار سرمایه در نخستین ساعات کاری خود از روند مثبتی برخوردار بود اما بعد از گذشت یک ساعت ورق معاملات برگشت. برخی از فعالان بازار یکی از دلایل اصلی اتفاقات روزگذشته بورس را عدم مدیریت در عرضه سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی عنوان می‌کنند.

بورس برگشت ورق بورس به خاطر یک عرضه پر سر و صدا

روش مستقیم سهام عدالت که به نوعی بی‌عدالتی را به نمایش می‌گذارد همچنان در پروتفوی دارندگان این سهام لحاظ نشده و دارندگان این سهام به روش سنتی و غیرمستقیم باید نسبت به فروش آن اقدام کنند. نکته بدتر اینکه افراد مدت‌هاست سهام را فروخته‌اند اما هنوز به مبلغ فروش نرسیده‌اند.به اعتقاد کارشناسان این روش دقیقا سلب اختیار از مردم برای مدیریت دارایی خود است.این چندمین‌باری است که بانک‌ها به دلایلی نامعلوم اقدام به عرضه سهام عدالت در روزهایی که بازار تاب‌آوری چندانی ندارد، می‌کنند.

ریزش ربطی به ما ندارد

در روزی که شاخص می‌توانست در کانال ۲میلیون واحدی جای پایش را محکم کند، عرضه پر سر و صدای سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی بازار سرمایه را با اما و اگر‌های فراوانی مواجه کرد. این در حالی است که مدیر سرمایه‌گذاری این کارگزاری زیر بار این اتفاقات نمی‌رود و این را شایعه می‌داند. به گفته حسام جعفری، فروش ۷۵ میلیارد تومان ازسهام عدالت امری عادی بوده است و حجم فروش سهام عدالت در برابر حجم معاملات روزانه رقم قابل‌توجهی نیست. این در حالی است که به گفته فعالان بازار درمثبت ۵ به اندازه عرضه اولیه سهام عدالت در بازار عرضه شده است و همین موضوع موجب منفی شدن بازار شده است.

مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری بانک ملی می‌گوید: روزگذشته ارزش معاملات بازار سرمایه به ۱۷ هزارمیلیارد تومان رسید، این در حالی است که درکارگزاری بانک ملی ۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شده است. در هیچ سهمی هم بیشتر از ۴ میلیون و ۸۰۰ سهم فروخته نشد و سهم‌هایی هم که فروخته شده پرحجم نبوده به‌طوری که زیر ۱۰ درصد از معاملات سهام پرحجم فروخته شد.

حسام جعفری در ادامه می‌گوید: روزگذشته بازار منفی بود اما شایعه‌ای در مورد عرضه سهام عدالت راه انداختند تا وضعیت پیش‌آمده در بورس و ریزش شاخص را ناشی از عرضه سهام عدالت توسط بانک ملی جلوه دهند. او در پاسخ به اینکه چه دلیلی برای فروش این میزان سهم در روزی که روند بازار رو به منفی است وجود دارد، می‌گوید: این موضوع دست ما نیست و سفارش فروش از قبل ارسال شده بود و قابل پیش‌بینی نیست معاملات تا چه میزان پیش می‌رود. مدیرسرمایه‌گذاری کارگزاری بانک ملی با بیان اینکه تاکنون بالای ۳هزارمیلیارد تومان سهام عدالت فروخته‌ایم، عنوان می‌کند: در مورد رفتار روزگذشته بانک ملی در بازار سرمایه و میزان فروش سهام عدالت بزرگنمایی کردند تا ما را مقصر جلوه دهند.

حسام جعفری در پاسخ به اینکه چرا سهامداران نمی‌توانند مستقیم برای فروش سهام عدالت اقدام کنند، می‌گوید: این مشکل را شرکت سپرده‌گذاری مرکزی باید حل کند و تاکنون چنین دستوری به بانک‌ها ابلاغ نشده است. آنها به ما دستور دادند ما هم طبق قوانین موجود مسوول خرید و فروش سهام عدالت هستیم. به گفته او اگردارندگان سهام عدالت درخواست مدیریت مستقیم داده باشند و مراحل ثبت‌نام آنها در سجام بدون مشکل باشد، کارگزار خود را انتخاب کرده باشند و احراز هویت سجام انجام داده باشند و در بخش کارگزاری سهام عدالت نیز احراز هویت شده باشند، سهام عدالت را می‌توانند در پرتفوی خود مشاهده کنند.

ورود وزیر اقتصاد به پرونده سهام عدالت

معاملات سهام عدالت یکی از پرحاشیه‌ترین معاملات این روزهای بورس است. از تاخیر در واریز بخشی از پول فروش سهام عدالت گرفته تا نحوه معاملات آن توسط بانک‌ها. بازار انتقاد ازوضعیت سهام عدالت به قدری داغ است که روز گذشته وزیر اقتصاد را نیز مجبور به واکنش کرد. فرهاد دژپسند پس از حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس در همین رابطه اظهار کرد: فروش سهام عدالت مراحلی دارد؛ سفارش، فروختن، تسویه و پرداخت، به همین دلیل زمانبر است، اما زمان آن نباید غیرمعمول باشد.

وی افزود: اگر این زمان غیرمعمول است مردم با روابط‌عمومی وزارت اقتصاد تماس بگیرند تا با پیگیری از تضییع حقوق دارندگان سهام عدالت جلوگیری شود.

مدیریت بدون استراتژی

ضعف عملکرد بانک‌ها در نحوه خرید و فروش سهام عدالت صدای مردم را درآورده و این در حالی است که به گفته تحلیلگران بازار سرمایه، عدم آگاهی بانک‌ها در مورد امور بازار سرمایه برای سهام عدالت مشکل‌ساز شده است. در همین رابطه بهروز شهدایی کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت در حالی اجرا می‌شود که هنوز پول فروش مرحله اول به حساب برخی سهامداران واریز نشده است.با وجود اینکه حدود ۷۰ روز از مرحله اول آزادسازی سهام عدالت می‌گذرد هنوز برخی سهامداران، پول فروش سهام عدالت خود را دریافت نکرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد کسانی که در بازار سرمایه وارد شده‌اند و مدیریت خرید و فروش سهام عدالت را برعهده دارند تجربه چندانی از بازار سهام ندارند. او با اشاره به اتفاقات روزگذشته بورس می‌گوید: این موضوع از دو جهت قابل بررسی است. اول اینکه سیاست‌گذاران بانک‌ها تا چه میزان از آگاهی و تجربه معامله در بازار سرمایه برخوردارند و از سویی دیگر بحث منافع بانک‌ها نیز مطرح است. بنابراین ممکن است برای فروش بخشی از سهام عدالت استراتژی و تدابیری به کار ببرند که با منافع سهامداران در تضاد باشد.

او اظهار می‌کند: سهام موجود درپرتفوی عدالت سهام شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار روی بورس هستند و اگر قرار باشد به وسیله عده‌ای و در شرایط خاصی عرضه و به‌فروش برسد بازار را تحت‌تاثیر زیادی قرار می‌دهد. او در ادامه می‌گوید: بازار سرمایه‌ای که در دوران اصلاح قرار داشت با برخی سیاست‌ها که نمونه‌اش را روز گذشته مشاهده کردیم به کما رفت و عرضه‌های اینچنینی بازار سرمایه را به چالش جدی می‌کشد. عرضه‌های خرد، بازار را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و معلوم نیست چرا ناظران بازار از سیاستی واحد و یکسان برای مدیریت بازار پیروی نمی‌کنند اما در حال‌حاضر وضعیت بازار به‌جایی رسیده که حتی تحلیلگران و کارشناسان بازار تاکنون با چنین پدیده‌ای در شیوه مدیریت بازار مواجه نشده بودند.

سهامی که همچنان عدالت ندارد

حدود ۱۷ میلیون نفر از سهامداران عدالت برای فروش سهام خود روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند که ۶۰ درصد از سهام عدالت برای هر فرد قابل‌فروش است. بنابراین سهامداران می‌توانند روی ۶۰درصد از سهام خود حساب کنند که این رقم نیز با توجه به ارزش سهام هر فرد متفاوت است و سهامداران ۳۰ درصد سوم را که ۲۲ بهمن آزاد می‌شود، می‌توانند در صورت نیاز بفروشند. سهامداران سهام عدالت برای فروش و نقد کردن سهام عدالت خود دو روش قانونی پیش‌رو دارند؛ از هفته دوم خرداد ماه برای سهامداران امکان فروش سهام عدالت از طریق ثبت درخواست تا سقف ۳۰ درصد از ارزش سهام از طریق بانک‌ها فراهم شد. سهامداران در این روش می‌توانستند به شعب بانکی مراجعه کنند یا از طریق برنامه‌های موبایلی و به‌صورت مجازی وکالتنامه فروش ۳۰ درصد از سهام را امضا کنند، در این روش بانک‌ درخواست‌های فروش را به کارگزاری خود یا کارگزاری طرف قرارداد می‌داد و خود بانک در فروش و واریز پول سهام نقشی ندارد بلکه مسوولیت آن با کارگزاری است. از اواسط خرداد ماه نیز فروش سهام از طریق کارگزاری‌های غیربانکی امکان‌پذیر شد که عملکرد کارگزاری‌های غیربانکی نیز همانند بانک‌ها موجی از انتقادات را به دنبال داشت وموجب شد برخی از سهامداران از اینکه اختیار فروش سهام خود را با آنها داده‌اند، پشیمان شوند و احساس ضرر کنند.

 

 

منبع: دنیای اقتصاد
 • اردکانی ارسالی در

  سلام،روزبخیروخوشی،چرا،اینگونه با ملت رفتار میشود وچرا بلا بر سر بورس ومردم واردمیکنند خدا را خوش خواهد آمد،چراتصمیم درست وبه موقع گرفته نمی شود،خلق خدا که راضی باشند خدا هم ازشما راضی خواهد بود؟؟؟!!!

 • فرهنگی ارسالی در

  آقا دروغگویی بسه من خودم کار گزاری مفید بعد احراز هویت وکد بورسی انتخاب کردم بهداز دوماه ونیم هنوز سی درصد کامل فروخته نشده بعدم کجا سهام عدالت در پر تقوی افراد قابل مشاهده است شایدم چشم بصیرت میخواد ما نداریم .خواهشا دروغگو نباشید دیگه حنایی ندارید که مردم دنبال رنگش باشن

 • صادق ارسالی در

  نظر من اینست که، با توجه به عدم حمایت واقعی دولت از دارا یکم در بورس و مجوز سقوط شدید این سهام در روزهای گذشته علی رغم وعده های اولیه در هنگام فروش، لذا خریدن سهام دارا دوم قطعا خریداران را با ضرر بیشتری مواجه خواهد نمود خصوصا در این مقطع زمانی که برخی سهام های بسیار ارزشمند و دارای پشتوانه مالی خوب نیز تا 50 درصد سقوط را در هفنه گذشته تجربه کردند که اتفاقی تلخ و بی سابقه برای سهامداران خرد بود و تمام تحلیل های قبلی بورسی را زیر سئوال برد . متشکرم

 • امید ارسالی در

  سهام عدالت شده وسیله ای برای کنترل بازار، سهامی که دو ماه پیش تا حالا پولش به دست ما نرسیده که هیچ، توی روزایی که بازار بی رمق یا منفی هستش عرضه میشه تا ضرر ما را سنگین تر کنن. دارایی من از 21 تومن شده 19 تومن 2 میلیون ضرر در حالی که اگر به صورت مستقیم میشد خرید و فروش کرد الان حداقل چیزیش کم نمیشد

 • ناشناس ارسالی در

  یهو نریزه همه نقدینگی ها بسوزه

 • ناشناس ارسالی در

  اگر فروش سهام عدالت به خود سهامدار داده میشد اینهمه مشکلات درست نمیشد هر کس دلش میخاست هر کدوم از سهماشو انتخاب میکرد میفروخت بازار سرمایه هم اینطوری مشکلدار نمیشد یه دفعه یه کار درست بکنید توروخدا

 • علی ارسالی در

  هر روز بگو،ولی مشکل هیچوقت حل نمیشه.مردم اختیار سهام خودشان را ندارند،تمام.

 • علی ارسالی در

  حالا یک روز سازمان خصوصی سازی یک روز هم کارگزاری ها و معلوم نیست شنبه باید از کجا بخوریم.با رشد این بی اعتمادی هرگز نه دارا دوم و سوم ونه فروش نفت موفق خاهد بود و حتما با شکست مواجه خواهد شد.

 • محمد ارسالی در

  نزدیک به هفتاد روزه که نزدیک به سی درصد سهام عدالتم رو از طریق کارگزاری مفید فروختم ولی کارگزاری فقط ۱۲۰هزار تومان از چند میلیون رو به من داده ,بعد دو ماه تازه وزارت اقتصاد ما به فکر حل مشکلات امثال من افتادند.

 • سجاد ارسالی در

  شاخص بورس حباب دارد و این حباب باید بترکد. قیمت سهام شرکت ها چندین برابر ارزش ذاتی آنها شده و باید سقوط کنند. قطعا این حباب بزرگ خواهد ترکید. چطور انتظار دارید هر روز شاخص مثبت شود!!!!

ارسال نظر