|
کدخبر: 161990

جزییات جدید از مدت اعتبار چک‌های قدیمی

نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره اجرایی شدن ثبت نقل و انتقالات چک جدید گفت: اعتبار چک‌های قدیمی باقی می‌ماند.

بانک و بیمه جزییات جدید از مدت اعتبار چک‌های قدیمی

آمنه نادعلی زاده افزود: از ۵ فروردین ماده ۲۱ قانون جدید چک؛ اجرا و ثبت چک در سامانه صیاد؛ اجباری می‌شود، اما چک‌های قدیمی حتی اگر مربوط به تاریخ‌های آینده باشند نیز به اعتبار خود باقی هستند و به روال گذشته درباره آنها کار انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: اعتبار چک‌های جدید به ثبت آنها در سامانه صیاد است.

نادعلی زاده گفت: سامانه صیاد مربوط به بانک مرکزی و بانک‌ها به این سامانه متصل هستند. گیرنده چک می‌تواند آن چه که در چک نوشته شده را از سامانه صیاد استعلام بگیرد و پس از تطبیق؛ تأیید خود را در سامانه اعلام کند.

وی افزود: چک‌های جدیدی که از ۵ فروردین توزیع آنها در بانک‌ها آغاز می‌شود؛ رنگ آنها بنفش است و عبارت تأکیدی ثبت چک در سامانه صیاد؛ دارند.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: در اصلاحیه اخیر قانون درباره چک؛ قانون درباره ضمانت چک کاملاً مسکوت است.

نادعلی زاده با بیان این که تمهیدات زیرساختی برای ثبت و تأیید سریع چک در سامانه صیاد انجام شده است، افزود: بانک مرکزی در زمان مناسب برای جمع آوری دسته چک‌های قدیمی فراخوان اعلام می‌کند، اما اکنون؛ اجباری برای تغییر دسته چک‌های قدیمی وجود ندارد.

وی گفت: این که در زمان صدور چک باید وجه چک در حساب باشد هیچ تغییری در قانون جدید ایجاد نشده است.

نادعلی زاده افزود: چک ضمانت در گذشته بدون تاریخ و مبلغ دریافت می‌شد که رویه نادرستی بود، اما اکنون قانون؛ اجبار می‌کند چکی که صادر می‌شود هم برای ضمانت و هم برای پرداخت؛ تاریخ و مبلغ داشته باشد.

وی گفت: در ماه‌های آینده چک دیجیتال نیز وارد سیستم بانکی می‌شود.

 

منبع: بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...