|
کدخبر: 126271

همتی درباره افزایش نرخ ارز چه گفت؟

همتی نوشت: با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر، که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه‌های سازمان‌یافته و بعضاً با هدف‌های خاص، علیه بانک‌مرکزی آغاز شده است.

بانک و بیمه همتی درباره افزایش نرخ ارز چه گفت؟

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین پست اینستاگرامی خود به دلایل اصلی افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته اشاره کرد و از مداخلات برخی از جریان‌ها در بازار ارز ایران خبر داد.

وی نوشت: در اوج فشار حداکثری و بعد از دو سال مقاومت بانک‌ مرکزی درخط مقدم جنگ اقتصادی و درمقابل شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های پولی و بانکی و علی رغم محدودیت دسترسی به درآمد‌های ارزی کشور، بانک‌ مرکزی با تمرکز بر تأمین کالا‌های اساسی، دارو و مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های تولیدی، نیاز‌های اساسی و ضروری کشور را با تمام سختی‌ها به خوبی و کفایت، تامین کرده و نیز اجازه نداده است که واضعان تحریم به هدف اصلی خودشان در دوسال گذشته، که همانا فروپاشی اقتصاد کشور بود، برسند.

این مقام مسئول تاکید کرد: با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر، که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه‌های سازمان‌یافته و بعضاً با هدف‌های خاص، علیه بانک‌مرکزی آغاز شده است. با وجود سختی‌ها و دشواری‌ها، کنترل نرخ ارز دغدغه مهم بانک‌مرکزی است، مردم عزیز مطمئن باشند بانک‌ مرکزی بدون توجه به حواشی، به تلاش خود برای ثبات‌‌سازی بیشتر در بازار‌ها و انشاالله عبور مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری، ادامه خواهد داد.

همتی تاکید کرد: این روز‌ها بعد از طرح مکانیزم ماشه، اخباری در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می‌شود، فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تأثیر عملی آن، متأسفانه تأثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است. در حالی‌ که در مقابل آن، خبر‌های مثبتی از منابع مسدودی دارم و نیز همانطور که قبلا ً گفتم روند عرضه و معاملات حواله‌های ارزی در بازار دوم، دربستر سامانه نیما، به‌ خصوص سه ماهه اخیر، بهتر از قبل شده است. صادر‌کنندگان بالغ بر ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا نشده خود، مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های ۱۳۹۷ - ۱۳۹۸ خود را، به‌تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنها به حدود ۱۹ میلیار دلار کاهش یافته است. میانگین وزنی نرخ ارز در سامانه نیما نیز، با روند کاهشی به محدوده ۲۳ هزار تومان به ازای هر دلار رسیده است، که البته تأثیر خود را به‌تدریج در نرخ‌های بازار نشان خواهد داد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • نامی ارسالی در

    دروغ درآیند مملکت رواج پیدا کرده بگو عرضه اش را نداریم آقای روحانی باید پاسخگو یا استعفا بدن مردم را بیچاره کردید مذاکره کنید ومردم را ازای فلاکت نجات دهید اگر مسلمان هستید همه تان این ریاست ودوام را بگور می برید درایت دنیا برای آن دنیا خدابيامرز داشته باشید نبرد

ارسال نظر