|
کدخبر: 151849

تداوم صعود نفت در بازار جهانی

قیمت نفت پس از این که روز گذشته به بالاترین رکورد در حدود یک سال اخیر صعود کرد، در معاملات روز چهارشنبه آسیا تحت تاثیر کاهش ذخایر نفت امریکا به روند افزایشی خود ادامه داد.

انرژی تداوم صعود نفت در بازار جهانی

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا با ۲۴ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۵۵ دلار در هر بشکه رسید که سومین رشد روزانه متوالی بود. این شاخص روز سه شنبه تا رکورد ۵۵ دلار و ۲۶ سنت پیش رفته بود.

بهای معاملات نفت برنت با ۲۶ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۵۷ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید که چهارمین رشد روزانه متوالی این شاخص بود. نفت برنت روز سه شنبه تا مرز ۵۸ دلار صعود کرده بود.

شاخص نفت امریکا شب گذشته با ۲.۳ درصد افزایش و نفت برنت با دو درصد افزایش بسته شده بود.

بازار نفت تحت تاثیر این خبر که دموکراتها در کنگره نخستین گام را برای پیشبرد به تصویب رساندن بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهاد شده از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا بدون حمایت جمهوریخواهان برداشته اند، امیدواری بیشتری پیدا کرد.

همچنین تحلیلگران اظهار کردند بازار از جدیدترین ارزیابی اوپک پلاس از ذخایر نفت و پیش‌بینی این گروه از کاهش ذخایر نفت به پایین متوسط پنج ساله تا ژوئن، پشتیبانی شد. ارزیابی مذکور نشان می‌دهد کاهش تولید این گروه در بازگرداندن بازار به تعادل موفق عمل کرده است.

لاچلان شاو، مدیر تحقیقات کالا در بانک ملی استرالیا در این باره گفت: این استراتژی بسیار واضح بوده است. اوپک و متحدانش توافقی برای کاهش تولید و کمک به عادی شدن سطح ذخایر جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ منعقد کرده‌اند و در این مسیر قرار دارند.

انتظار می‌رود کاهش تولید اوپک پلاس تا پایان امسال بازار را در کمبود عرضه نگه دارد که در ماه مه به دو میلیون بشکه در روز می‌رسد این در حالی است که این گروه دورنمای رشد تقاضا را مورد تجدیدنظر نزولی قرار داده است.

نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس روز چهارشنبه برگزار می‌شود اما انتظار نمی‌رود در این نشست درباره تغییر سیاست تولید توصیه‌ای مطرح شود.

عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، گزارش موسسه امریکن پترولیوم بود که نشان داد ذخایر نفت و بنزین امریکا کاهش غیرمنتظره‌ای داشته است.

طبق گزارش موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت امریکا در هفته منتهی به ۲۹ ژانویه، به میزان ۴.۳ میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که تحلیلگران رشد ذخایر به میزان ۴۴۶ هزار بشکه را پیش‌بینی کرده بودند. ذخایر بنزین در همین مدت ۲۴۰ هزار بشکه کاهش یافت که برخلاف پیش‌بینی تحلیلگران از رشد ذخایر بنزین به میزان ۱.۱ میلیون بشکه بود. آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی امریکا بعدازظهر روز جاری منتشر می‌شود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر