|
کدخبر: 327709

هدیه مجلس به مالکان مسکن / این افراد از دادن مالیات معاف می شوند

اقبال شاکری گفت: معافیت های مالیاتی برای مالکان واحدهای مسکونی در نظر گرفته می شود به طوری که اگر مالکان واحدهای های خود را دو یا سه ساله اجاره دهند و یا از سقف قیمتی در نظر گرفته شده کمتر اجاره بدهند از معافیت های مالیاتی ۱۰۰ درصد بهره مند می شوند.

اقتصاد هدیه مجلس به مالکان مسکن / این افراد از دادن مالیات معاف می شوند

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس، اعلام کرد که قانون تنظیم‌گیری در مجلس یازدهم تصویب شده است. او افزود که هدف اصلی این قانون، تنظیم بازار مسکن است و تمامی افراد و نهادهای مرتبط با بازار مسکن، از جمله مشاوران املاک، مستاجران، مالکان، بانک‌ ها و شهرداری، در این قانون نقش دارند و برای آنها برنامه‌ها و احکامی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای بخشی از معاملات و دارایی های بازار مسکن که‌ اثر گذار است احکامی در نظر گرفته شده و برای خانه‌های خالی و زمین های رها شده هم برنامه های را در دستور کار قرار داده ایم.

شاکری اظهار کرد: ابتدای هفته شورای عالی مسکن تشکیل جلسه داد و در این شورا سقف اجاره با توجه به نرخ تورم در مناطق مختلف و استان ها تعیین شد که این اقدام حاکی از آن است دولت اهتمام دارد بازار مسکن را کنترل کند.

وی بیان کرد:بخش اعظمی از قانون متکی به برنامه های کوتاه مدت است که طبق این قانون کنشگران بازار مسکن به سمت برنامه‌های تشویقی هدایت می شوند.

وی اظهار کرد: معافیت های مالیاتی برای مالکان واحدهای مسکونی در نظر گرفته می شود به طوری که اگر مالکان واحدهای های خود را دو یا سه ساله اجاره دهند و یا از سقف قیمتی در نظر گرفته شده کمتر اجاره بدهند از معافیت های مالیاتی ۱۰۰ درصد بهره مند می شوند.

شاکری گفت: همچنین اگر مشاوران املاک تعرفه های خود را ثبت نکنند از تمامی اقدامات حقوقی منع می‌شوند و اگر پرداختی غیر از مبایعه‌نامه صورت گیرد تمامی حساب های تجاری آنها کنترل می شود.

به تازگی، سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده است که پزشکان، نمایشگاه‌ داران خودرو، صاحبان بنگاه‌ های معاملات املاک، رستوران‌ داران، طلا فروشان، وکلا، فروشندگان لوازم خانگی و صاحبان آرایشگاه‌ های زنانه در بین بزرگترین فراریان مالیاتی قرار دارند.

سرانه پرداخت مالیاتی فعالان برخی از اصناف در طول سال ۱۴۰۱ کمتر از یک کارمند معمولی و یا کارگر است. این در حالی است که میزان درآمد سالانه شاغلان این بخش ها چندین برابر یک کارگر و یا کارمند است.

فراریان مالیاتی

مالیات به مبلغی گفته می‌شود که شهروندان و سازمان‌ها موظف هستند به دولت یا سایر مقامات عمومی پرداخت کنند. مالیات‌ها منبع اصلی درآمد دولت هستند و برای تامین هزینه‌ های عمومی همچون آموزش، بهداشت، زیرساخت‌ ها و دفاع ملی به کار می‌روند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها