|
کدخبر: 326570

پیش بینی مهم درباره بازار گوشت / قیمت دام زنده تغییر می کند؟

بر اساس اظهارات مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور، هر کیلوگرم دام سنگین در ایران به طور میانگین بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت بسته به وزن دام متفاوت است. این افزایش قیمت دام سنگین می‌تواند بر هزینه‌های مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محصولات دامی تأثیر بگذارد.

اقتصاد پیش بینی مهم درباره بازار گوشت / قیمت دام زنده تغییر می کند؟

بر اساس اظهارات مجتبی عالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور، هر کیلوگرم دام سنگین در ایران به طور میانگین بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت بسته به وزن دام متفاوت است. این افزایش قیمت دام سنگین می‌تواند بر هزینه‌های تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات دامی تأثیر بگذارد. بنابراین مسئولان باید با اتخاذ تدابیر مناسب اقتصادی و حمایتی، از جمله ارائه یارانه و معافیت‌های مالیاتی، اثرات منفی این افزایش قیمت بر معیشت مردم را کاهش دهند.

وی افزود: بسته به وزن دام نرخ تغییر می‌کند به این معنی که هر چه وزن پایین‌ تر باشد، قیمت آن بالاتر است.

وی در گفت‌وگو با مهر درباره پیش‌ بینی وضعیت گوشت با نزدیک شدن به اعیاد قربان و غدیر خم اظهار کرد: سال قبل به دلیل افزایش قیمت نهاده دامی، دام‌های مولد سبک و سنگین حذف شدند.

ترمیم صنعت دامپروری زمان‌بر است

وی با اشاره به قدرت اقتصادی دامداران ادامه داد: پایین بودن قدرت اقتصادی فعالان صنعت دام، دامداران را ناگزیر به کشتار دام‌ های مولد کرد. بازسازی آنها زمان بر است و مانند طیور نیست که در مدت ۴۰ روز بتوان به بازسازی دام سبک و سنگین پرداخت.

عالی با بیان اینکه روند پرورش گاو و گوساله ۲ تا ۳ سال زمان نیاز دارد، تصریح کرد: بنابراین وضعیت بازار در اعیاد قربان و غدیر خم قابل پیش بینی نیست.

وی درباره آمار دام سنگین موجود کشور نیز گفت: اعدادی مانند ۹ میلیون رأس اعلام می‌شود اما رصد بازار گوشت قرمز چیز دیگری می‌گوید. گزارش‌ها از تعداد دام سنگین با وضعیت قیمتی این بازار همخوانی ندارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور با اشاره به دلسردی فعالان این صنعت اظهار کرد: افراد مشتاق شغل دامپروری نیستند زیرا تولید همراه با زیان انجام می‌شود. اگر فردی هم علاقه به این حرفه داشته باشد اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده است.

قاچاق دام

وی با اشاره به قاچاق دام از کشور گفت: همچنان دام به مقصد عمان قاچاق می‌ شود. به طوری که یک ماه پیش خبر از خفه شدن و از بین رفتن تعداد زیادی دام در یک کامیون منتشر شد.

عالی در پایان اظهار کرد: متولیان امر در این بخش نسبت به مشخصات تولید صنعت دامپروری آگاه نیستند و سیاست گذاری‌های انجام شده روند رو به بهبودی را نشان نمی‌دهد.

آخرین جزئیات درباره قیمت دام زنده

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور، افشین صدر دادرس، در مورد وضعیت بازار دام زنده، در مهر ماه اعلام کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم دام سبک زنده بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان است. این قیمت نسبت به اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳، ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان کاهش یافته است.

وی افزود: در فصل عرضه قرار داریم و تمام بره‌های متولد اسفند سال گذشته به تدریج وارد بازار می‌شوند.

وی درباره پیش بینی وضعیت بازار دام با توجه به نزدیک شدن اعیاد قربان و غدیر خم گفت: بازار فعلی قابل پیش بینی نیست. اما به اندازه کافی دام سبک در بازار موجود است؛ اینکه در ادامه چه اتفاقی بیفتد و شرایط قیمتی چه باشد به سیاست‌های دولت برمی‌گردد.
منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها