|
کدخبر: 323146

قیمت برق/برق خانگی/بازار انرژی

تولید برق به روش عجیب / شگفتی جدید در راه است؟

دانشمندان به یک روش جدید تولید برق با استفاده از یک عروسک دست پیدا کرده اند.

اقتصاد تولید برق به روش عجیب / شگفتی جدید در راه است؟

تولید برق راه و روش های متفاوتی دارد و حتی از زباله هم می توان برق تولید کرد. در یک اقدام جدید، دانشمندان به شیوه تولید برق با استفاده از عروسک دست پیدا کرده اند که گویا روش بسیار خوبی است.

در یک شاهکار مهندسی قابل توجه، دانشمندان هنگ‌کنگ و گوانگژو، چین، روشی مبتکرانه برای مهار انرژی حاصل از تبخیر آب ابداع کرده‌اند. آنها موتوری ابداع کردند که قادر است از این فرآیند طبیعی به طور مؤثر الکتریسیته تولید کند تا برق ابزار کوچک را تامین کند.

 یک اسباب‌بازی به نام پرنده در حال آشامیدن که برای چندین دهه یکی از اصلی‌ترین موارد حاضر در کلاس‌های علوم بود، الهام‌بخش این پروژه پیشگامانه شد. این اسباب‌بازی متشکل از دو حباب شیشه‌ای است که توسط یک لوله حاوی متیلن کلرید به هم متصل شده‌اند و از طریق یک مکانیسم ساده و در عین حال جذاب کار می‌کند. همانطور که آب حباب بالایی تبخیر می‌شود، اختلاف فشار ایجاد می‌کند و باعث می‌شود مایع در حباب پایین بالا آمده و پرنده به سمت جلو متمایل شود.

به نقل از آی‌ای، این حرکت تخیل دانشمندان، به ویژه هائو وو(Hao Wu)، استاد دانشگاه صنعتی چین جنوبی و اولین نویسنده این مطالعه را به خود جلب کرد.

او می‌گوید: من شروع به تفکر کردم که آیا می‌توانیم انرژی تبخیر را ابتدا به انرژی مکانیکی و سپس آن را به الکتریسیته تبدیل کنیم.

از یک اسباب‌بازی تا شگفتی‌های فناورانه

«وو» و همکارانش تصمیم گرفتند تا این اسباب‌بازی عجیب و غریب را به یک تولیدکننده انرژی کاربردی تبدیل کنند. این گروه سیستمی ابداع کردند که قادر به جمع‌آوری انرژی مکانیکی تولید شده توسط حرکت پرنده بود.

آنها در آزمایش‌های خود از ۲۰ عدد ال‌سی‌دی(LCD)، حسگرهای دما، ماشین حساب و سایر وسایل الکترونیکی کوچک استفاده کردند. در این آزمایش‌ها به خروجی انرژی بیش از ۱۰۰ ولت دست یافتند که از سایر روش‌های تولید برق مبتنی بر آب بیشتر بود.

با این حال، مسیر موفقیت آنها خالی از چالش نبود. یکی از موانع مهمی که محققان با آن مواجه بودند، اصطکاک درون ژنراتور بود که کارایی را مختل می‌کرد.

برای رفع این مشکل، محققان الیاف طرح‌دار را به عنوان مواد انتقال بار در ماژول‌های نانو ژنراتور چسباندند. این الیاف اصطکاک را به میزان قابل توجهی کاهش دادند تا دستگاه به راحتی کار کند.

این گروه می‌خواهند به اصلاح اختراع خود و جستجوی کاربردهای مختلف برای آن بپردازند. محققان بر این باورند که با تمرکز بر کاربردی بودن و مقیاس پذیری، قادر خواهند بود محصولی را ارائه دهند که قادر به رفع نیازهای انرژی در دنیای واقعی باشد.

جزئیات این مطالعه در مجله «Device» منتشر شده است.

وجود ناترازی در تولید و مصرف برق گرچه در تابستان ۱۴۰۱ اثری در تامین برق پایدار نداشت، اما نگرانی از تابستان ۱۴۰۲ را برای فعالان صنعت برق به همراه داشت. همین نگرانی سبب شد وزارت نیرو مجدد همه تلاش خود را به کار گیرد تا تابستان ۱۴۰۲ هم بدون خاموشی سپری شود و برای این امر ۱۴۲ برنامه عملیاتی تدوین کرد که در نهایت منجر به آن شد که تابستان ۱۴۰۲ هم بدون اعمال خاموشی پشت سر گذاشته شود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها