|
کدخبر: 322721

تولید خودرو / صنعت خودرو / بازار خودرو

تولید خودرو در کدام کشور بیشتر است ؟

انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا اعلام کرد که در طول سال میلادی گذشته، بیش از یک میلیون خودرو در ایران تولید شده است. این اعلام به این معنی است که ایران در این دوره بیشتر از کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس، ایتالیا، روسیه و ترکیه خودرو تولید کرده است.

اقتصاد تولید خودرو در کدام کشور بیشتر است ؟

انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا از رشد ۱۰ درصدی تولید خودرو در جهان طی سال میلادی گذشته خبر داده است. کل خودرو‌های تولیدی دنیا در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل حدود ۷ میلیون دستگاه افزایش یافته و به ۷۵ میلیون و ۶۱۵ هزار دستگاه رسیده است.در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۸ میلیون و ۵۹۸ هزار دستگاه خودرو در دنیا تولید شده بود.

*تولید بیش از ۱ میلیون خودرو در ایران

این انجمن تخصصی اروپایی از تولید بیش از یک میلیون دستگاه خودرو در ایران طی سال ۲۰۲۳ خبر داده است. تولید خودرو ایران در این سال ۶۹ هزار و ۵۲۹ دستگاه کمتر از سال قبل بوده است. ایران در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱ میلیون و ۷۰ هزار و ۱۹۵ دستگاه خودرو تولید کرده بود، اما در سال ۲۰۲۳ تولید خودرو در ایران به ۱ میلیون و ۶۶۶ دستگاه رسیده است.

*تولید خودرو ایران بیشتر از ایتالیا، انگلیس و فرانسه

بر اساس این گزارش، ایران سهم ۱.۳ درصدی از کل تولید خودرو‌ دنیا در سال ۲۰۲۳ داشته است و با وجود کاهش تولید خود همچنان از بسیاری کشورهای صنعتی خودرو بیشتری تولید کرده است. تولید خودرو ایران در سال ۲۰۲۳ از کشورهایی مثل انگلیس، روسیه، ترکیه، تایلند، فرانسه، ایتالیا، مجارستان، رومانی، سوئد و بلژیک بیشتر بوده است. ایران حدود دو برابر ایتالیا و ۴ برابر سوئد در این دوره خودرو تولید کرده است.

*چین ۳ برابر امریکا خودرو تولید کرد

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو جهان در سال ۲۰۲۳ بوده و ۲۵ میلیون و ۳۴۷ هزار دستگاه خودرو در این مدت تولید کرده و سهم حدود ۳۳ درصدی از کل تولیدات جهان را به خود اختصاص داده است. تولید خودرو چین ۹ درصد در مقایسه با سال قبل از آن رشد داشته است.

ژاپن با تولید ۷ میلیون و ۷۳۴ هزار دستگاه خودرو در رتبه دوم و امریکا با تولید ۷ میلیون و ۶۲۹ هزار دستگاه خودرو در رتبه سوم از این نظر قرار داشته‌اند. ژاپن با افزایش ۱۷ درصدی تولید خودرو خود توانسته امریکا را از رتبه دوم جهان به پایین بکشد. البته تولید خودرو امریکا نیز در این سال ۸ درصد رشد داشته است. تولید خودرو چین بیش از ۳ برابر امریکا بوده است.

میزان تولید خودرو در برخی کشور‌های دیگر در سال ۲۰۲۳ عبارت است از: ترکیه ۹۶۰ هزار دستگاه، هند ۴ میلیون و ۶۶۹ هزار دستگاه، کره جنوبی ۳ میلیون و ۹۲۶ هزار دستگاه، اندونزی ۱ میلیون و ۱۴۷ هزار دستگاه، آلمان ۳ میلیون و ۹۵۹ هزار دستگاه، ایتالیا ۵۴۲ هزار دستگاه، سوئد ۲۷۶ هزار دستگاه و فرانسه ۹۵۹هزار دستگاه.

منبع: تسنیم
  • ناشناس ارسالی در

    خودرو نه ارابه مرگ و سوخت خوار

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها