|
کدخبر: 320731

بازار مسکن / مسکن چینی / ساخت مسکن

ورود زندانیان چینی‌ به ایران / وزارت راه و شهرسازی واکنش نشان داد

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان اعلام کرد که چین قصد دارد زندانیان خود را برای ساخت مسکن به ایران منتقل کند. اما وزارت راه با تأکید بیان کرد که این اظهارات، منبع نگرانی عمومی و به طور کامل دروغ است.

اقتصاد ورود زندانیان چینی‌ به ایران / وزارت راه و شهرسازی واکنش نشان داد

ساخت مسکن به کمک شرکت های چینی طی هفته های گذشته حرف و حدیث های زیادی را به وجود آورده است.

در ایام گذشته، گزارشی منتشر شد که به نقل از معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران است و حاوی اطلاعاتی درباره مذاکره با شرکت‌های ساختمانی چینی برای احداث خانه‌ها در تهران می‌باشد.

حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به جزئیات طرح شهرداری برای «ساخت مسکن چینی» و همچنین مذاکرات اولیه با چینی‌ها اظهار داشت: بر اساس این طرح، اراضی قهوه‌ای یا همان زمین‌های ذخیره (قطعات بزرگ متراژ بالای یک هکتار) در بافت فرسوده تهران، برای «محله سازی» به روش کلید به کلید به چینی‌ها واگذار می‌شود.

صارمی اعلام کرده بود: فرآیند مذاکره با شرکت‌های ساختمانی چینی، صرفا با سازندگان بخش خصوصی این کشور است و همچنان هم با سفر شهردار تهران به چین ادامه دارد. اصل برنامه شهرداری «واگذاری زمین‌های ذخیره» به چینی‌ها برای اجرای طرح «کلید به کلید» در مناطق پایین شهر است.

حال پس از این اظهارات، امروز دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در گفت‌وگویی اظهار داشت: بخش خصوصی ما برای ساخت مسکن ظرفیت بسیار خوبی دارد، با این حال به نظرم اشکالی ندارد با چینی‌ها یا سایر کشور‌ها در این زمینه کار کنیم، اما باید مشخص کنیم که منظور ما از این کار چیست.

رامین گوران افزود: اگر قرار باشد با حضور چینی‌ها در صنعت ساختمان ایران انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری رخ دهد به نظرم باید برای آن‌ها فرش قرمز پهن کنیم. اما اگر قرار است ما سرمایه اختصاص دهیم و آن‌ها کار کنند، راه اشتباه است.

وی ادامه داد: دولت، اطلاعات صادقانه به ما درخصوص بحث حضور چینی‌ها در حوزه مسکن کشورمان نمی‌دهند و در این زمینه شفاف نیست. نمی‌دانیم چه نوع مذاکراتی انجام شده است! اگر مذاکرات در سطح تامین سرمایه و انتقال تکنولوژی باشد مطلوب است. نمی‌دانیم چه نوع مذاکراتی انجام شده است. اگر مذاکرات در سطح تامین سرمایه و انتقال تکنولوژی باشد مطلوب است، اما اگر توافق شده که صرفا بخش اجرایی را به چینی‌ها بسپاریم و با همین تکنولوژی داخلی فعلی پیش برویم، رویکرد کلی اشتباه است و فرقی ندارد شهرداری و یا وزارت راه این کار را انجام دهند.

عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: برای بخش خصوصی خوب است که بتواند با هماهنگی، تکنولوژی‌های نوین را وارد کند. همه کشور‌هایی که می‌خواهند در سایر کشور‌ها تامین مالی انجام دهند و سرمایه‌گذاری کنند شرایطی را لحاظ می‌کنند، با بخش خصوصی شریک می‌شوند و امتیازاتی را قائل می‌شوند که بخش خصوصی قوی شود، اما ما این کار‌ها را انجام نمی‌دهیم.

گوران با بیان این که این به ظرفیت دولت و شهرداری برمی گردد که چقدر بتوانند از سرمایه و تکنولوژی چینی‌ها برای ساخت مسکن استفاده کنند، گفت: باید ببینیم که چه می‌دهیم و چه چیزی دریافت می‌کنیم، اگر تکنولوژی بخریم برای آینده کشور و نسل‌های بعدی خوب است.

وی در مورد سازگاری روحیات نیروی کار ایرانی با مدیریت چینی نیز گفت: کار، کار سختی است. ظرفیت‌های لازم در داخل کشور وجود دارد، توصیه من به مسئولان شهری و دولتی این است که از ظرفیت‌های بخش خصوصی خودمان استفاده کنند.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در مورد احتمال ورود نیروی کار از چین نیز گفت: گفته می‌شود، چین قرار است زندانی‌های خود را برای ساخت مسکن در ایران انتقال دهد، کسانی که در چین زندانی هستند با مزد کمتر برای کار به سایر کشور‌ها منتقل می‌شوند. چین قبلا این کار را انجام داده و اتفاقا ایده خوبی است زندانی‌ها را تحت کنترل به کار می‌گیرند و هزینه تمام شده هم برایشان کاهش می‌یابد.

گوران در مورد واکنش مسئولان و مردم در مورد به کارگیری نیروی غیربومی برای ساخت مسکن نیز گفت: موضوع جدیدی نیست، از قبل از انقلاب در زمینه پذیرش نیروی غیربومی به ویژه در پروژه‌های نفتی سابقه داریم، بعد از انقلاب این روند کمتر شده است.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در پایان تاکید کرد: به طورکلی حضور خارجی‌ها حضور بدی نیست، اما باید مشخص شود که نحوه و مدل همکاری چگونه است، چیزی که داریم را که نباید بیاوریم. اشکال ما این است که برای بخش خصوصی خودمان رقیب می‌آوریم، باید به دنبال جذب کشور‌هایی باشیم که تامین مالی می‌کنند و تکنولوژی وارد کشورمان کنند.

ساعتی قبل رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب اطلاعات انتقال زندانیان چینی برای ساخت مسکن در ایران، سخنان دبیر انجمن انبوه‌سازان را در این خصوص کذب محض دانست.

وحید قربانی در واکنش به محتوا‌های منتشره در خصوص انتقال زندانیان چینی برای ساخت مسکن در ایران گفت: این سخن از اساس کذب محض است و هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی در این موضوع که ذکر شده، در وزارت راه و شهرسازی انجام نشده و بیان این مطالب مصداق تشویش اذهان عمومی است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن با استفاده از توان مهندسان و کارگران زحمت کش داخلی در سراسر کشور در حال ساخت است.

منبع: تابناک
 • ناشناس ارسالی در

  ن تنها دروغ نیست البته با شناختی که از حاکمیت و حاکمان داریم ، اگر لازم باش جنگ داخلي رامیاندازید تا ملت مشغول بشن شماها هم حکومت کنید

 • دبیر بازنشسته ارسالی در

  چینی ها هرگز وروس ها محال در محال در کشو ری دیگر بجز انگیزه تاراج وچپاول وارد شون د خدا یا خود مارا از فریب وخیانتکاران به کشور رهای بفرما آمین .

 • ناشناس ارسالی در

  کلا کشور بدهید به چین روسیه کمونیستی ف کر کنم ما مسلمان کمونیستی هستیم دولتمر دان مجلسیان ناکارآمد باید پاسخگو باشید

 • پرویز ارسالی در

  برادران بودایی بی دین به کشور مبارک باد🤣 🤣🤣🤣🤣🤣

 • محمد ارسالی در

  مسکن‌ یا درآمد ماهیانه ده میلیون تومان چ ه میگوید مثل اینکه شما از حال مردم خبر ن دارید راست میگویند سواره خبر از پیاده ند اره خدا نکند شکم بعضی ها پر باشد سیری خب راز شکم خالی نداره الحمدالله روزه هم نمی رن تا از حال مردم گرسنه با خبر شوند اگر میرن هم دو برابر شب دارن میخورن.......مس لمانان جدید

 • محمود جعفری ارسالی در

  مملکت خودمون پر از نیروی کاربیکاره بعد م یخوان برن چینی سگ خور وگربه خور خلافکار
  دزد وجانی بیارند برای کار

 • حیدر ارسالی در

  چه اشکالی داره کلی از مشاغلمون به افغانی ا دادن بقیشم بدن چینیا، مام یکاری میکنیم بالاخره

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها