|
کدخبر: 319981

یارانه نقدی / واریز یارانه / یارانه معیشتی

واریز یارانه ۳ ماهه / دولت مردم را سوپرایز می کند؟

با توجه به اینکه نوروز امسال با ایام ماه مبارک رمضان مصادف شده است این امکان وجود دارد که دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه طرح‌های حمایتی دیگری را رونمایی کند.

اقتصاد واریز یارانه ۳ ماهه / دولت مردم را سوپرایز می کند؟

بعد از گذشت یک سال از رونمایی طرح کالابرگ الکترونیکی، تغییراتی در میزان اعتبار و نحوه استفاده از این طرح ایجاد شده است. یک طرح جدید به نام "طرح فجرانه" به مناسبت دهه فجر معرفی شده است و به مدت سه ماه ادامه خواهد یافت. در این طرح جدید، ۲۲۰ هزار تومان اعتبار به علاوه اعتبار یارانه نقدی به گیرندگان یارانه‌های دهک‌های یک تا هفت اختصاص یافته است.

تا پیش از این یارانه نقدی دهک‌های یک تا سه، ۴۰۰ هزار تومان و یارانه نقدی دهک‌های چهار تا هفت، ۳۰۰ هزار تومان بود و ۱۲۰ هزار تومان اعتبار کالابرگ نیز به افرادی که ۲۰۰ هزار تومان از یارانه خود را به خرید کالا اختصاص می‌دادند، اضافه می‌شد. در طرح فجرانه، اعتبار یارانه نقدی تغییر نکرده است اما اعتبار کالابرگ الکترونیکی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته و شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه هم حذف شده است. بنابراین برخی یارانه بگیران تا سقف ۶۲۰ هزار تومان و برخی دیگر تا سقف ۵۲۰ هزار تومان می‌توانند به صورت ماهانه کالای اساسی خریداری کنند.

این طرح از ۱۷ بهمن آغاز شده و تا ۱۷ اردیبهشت ادامه دارد و می‌تواند به‌عنوان یک کمک هزینه برای خریدهای نوروزی نیز تلقی شود. در طرح کالابرگ الکترونیک، مطابق با نظر انستیتو تغذیه ایران، یارانه‌بگیران می‌توانند ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج ایرانی، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست‌ کم‌چرب،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند را خریداری کنند.

یارانه معیشتی ویژه ماه رمضان در راه است؟

با توجه به اینکه نوروز امسال با ایام ماه مبارک رمضان مصادف شده است این امکان وجود دارد که دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه طرح‌های حمایتی دیگری را رونمایی کند.

در سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم به دستور رئیس جمهور، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان یارانه معیشتی به حساب بیش از ۱۱ میلیون یارانه‌بگیر واریز کرد و هدف از این یارانه تشویقی، حمایت از دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند اعلام شد.

با شروع ماه رمضان در فروردین ۱۴۰۲ تصور می‌شد دولت بار دیگر یارانه معیشتی ۱۵۰ هزار تومانی را به حساب دهک‌های کم درآمد جامعه واریز کند اما سیده طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها شایعات مربوط به واریز یارانه ۱۵۰ هزار تومانی را تکذیب کرد و گفت دولت برنامه‌ای برای واریز این یارانه ندارد. با توجه به سابقه دولت رئیسی در زمینه واریز یارانه معیشتی ویژه ماه رمضان در سال ۱۴۰۱ و عدم تکرار این طرح در سال ۱۴۰۲، تکلیف واریز این یارانه در رمضان پیش رو مشخص نیست و برای اطلاع از تصمیمات دولت در این خصوص باید منتظر اخبار رسمی بود.

گفتنی است به تازگی زمان واریز یارانه‌ها تغییر کرده و بر این اساس یارانه نقدی و معیشتی دهک‌های یک تا سه در بیستم و پنجم هر ماه و یارانه نقدی و معیشتی سایر دهک‌ها سی‌ام هر ماه واریز می‌شود اما با توجه به به ۲۹ روزه بودن اسفند ۱۴۰۲ و اینکه خانوارها به یارانه خود برای خرید شب عید نیاز دارند باید دید آیا در اسفندماه زمان واریز یارانه جلو کشیده می‌شود یا در همان روزهای پایانی سال یارانه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

ضمن اینکه در هفته پایانی اسفند ۱۴۰۲ مرحله دوم واریز سود سهام عدالت نیز انجام می‌شود و سهامداران می‌توانند سود خود که احتمالاً رقم آن نسبت به دریافتی آذرماه بیشتر است را برای خریدهای نوروزی خود مصرف کنند.

منبع: صفحه اقتصاد
 • ناشناس ارسالی در

  دولت جیب مردم رو غارت نکنه ، یارانه پیشک ش

 • محمد ارسالی در

  یارانه رو بدید به مسئولان انقلابی که بزن ن به یه دردی اونا بیشتر این چندغاز رو نی از دارن

 • افزایش فقر در ایران ارسالی در

  دیگه هیچ چیزی مردم را سوپرایز نمیکنه هم ه یه جوری توبدبختی غلط میزنیم
  حت ی قهرمانی جام ملتهای اسیا هم بر میگرده ب ه سال 1355 یعنی تمام ضربه های ممکن بر می گرده به این نیم قرن که یه عده بردندو خو ردندو اختلاص کردند بنام خدمت به خلق دول تهایی که یکی پس از دیگری امدندو یه بدبخت ی بجای گذاشتند پولی که از حاملهای انرژی از مردم گرفته وبنام یارانه به خودشون بر میگرده کلاه دگشادی که هیچ کس تا بحال نبا فته به سره مردم ایران رفت تمام تمام تما م

 • ناشناس ارسالی در

  قبلا"هم یارانه اول ماده واریز میشد. باتوجه به اینکه با واریز حقوق تقارن داشت .دربانک ها وعابر بانک ها ترافیک میشد.که با پیشنهاد بانک ها زمان واریز تغییر کر د.باتوجه به اینکه ماه پایانی سال ۳پرداخت ی عمده(حقوق،یارانه،سهام عدالت)انجام میشه ممکن حجم ترافیک بانک زیاد باشد.

 • رضا ارسالی در

  طرح فجر اصلن بدرد نمیخوره
  هایپر ما رکت بهتر از این طرحه

 • ناشناس ارسالی در

  چرا در حق خودشون مثل گداها رفتار نمیکنن و این گدابازیها برای مردم ایران که صاحبان اصلی این کشورند اجرا میشه؟ خدایا چه به سر ایران اومد

 • ناشناس ارسالی در

  به نظرم میشه یهخانوار چهار میتونم یه گون ی برنج هندی بخر

 • ایرانی ارسالی در

  ملتی که ۷هزار سال با عزت وابرو فرمانروای جهان بود اکنون به گدایی افتاده است حکومت بی تفاوت است وثروت کشور را به عرب‌های تازی می‌دهد وعده هم توسط مسئولین دزد اختلاس واز کشور خارج می‌شود هرکس هم اعتراض کند چوبه دار در انتظارشان هست خدایا چه کنیم

ارسال نظر