|
کدخبر: 315461

برجام/ لغو تحریم/ تحریم بین المللی

آیا برجام مُرده است؟ / بعد از امضای برجام همه تعهدات را انجام دادیم

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ما هدفی را که دنبال می‌کنیم ملاک قانون اقدام راهبردی است. هدف قانون لغو تحریم‌هاست و هدف مذاکرات هم لغو تحریم‌هاست.

اقتصاد آیا برجام مُرده است؟ / بعد از امضای برجام همه تعهدات را انجام دادیم

برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پس از مذاکرات طولانی میان وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، سه کشور اروپایی ( فرانسه، انگلیس و آلمان)، روسیه، چین، ایالات متحده آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نهایی شد. اما با ظهور دونالد ترامپ بر اریکه قدرت در آمریکا، شاهد لغو یکجانبه این قرارداد از طرف آمریکایی بودیم؛ اقدامی که دوباره ایران را به ورطه مبارزه با تحریم های بین المللی کشاند.

از همین رو، محمد اسلامی در خصوص ادعای مرگ برجام گفت: ما هدفی را که دنبال می‌کنیم ملاک قانون اقدام راهبردی است. هدف قانون لغو تحریم‌هاست و هدف مذاکرات هم لغو تحریم‌هاست. ما بی تعهدی نکردیم، ایران عین تعهدات را عمل کرده است. آنان باید به تعهدات خود عمل کنند و طبق قانون راهبردی طبق همین سند برجام را ما عمل می‌کنیم. اتهامی که به ما می‌زنند این است که ایران پایبند نبوده است. ما بلادرنگ بعد از امضای برجام همه تعهدات را انجام دادیم. 

آنها در یک گام اقداماتی انجام دادند و فرآیند آن را متوقف کردند. در سند برجام نوشته شده ایران کاهش ظرفیت انجام می‌دهد تا تحریم‌ها برداشته شود. اگر قرار باشد ایران به دستاورد نرسد این چه معاهده‌ای است؟ ما در این چارچوب عمل کردیم اما آنان عمل نکردند امروز هم مذاکرات برای بازگشت یک عضو خارج شده است. آنان باید توضیح اقدامات خود را بدهند.

 

منبع: اقتصاد آنلاین
 • کرامت سلیمی ارسالی در

  اقای عراقچی معاون اقای ظریف اعلام کرده اند که هیچگاه سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم را از نزدیک ندیده اند.

  اینکه اقای عراقچی گفته اند که هیچگاه سانتریفیوژ را از نزدیک ندیده اند تنها یک معنا دارد:

  برجام و موضوع انرژی هسته ای فقط یک بازی کثیف سیاسی برای دست انداختن ملتها و بازی دادن انهاست

  و در واقع سانتریفیوژی وجود ندارد که اقای عراقچی بخواهند ان را از نزدیک ببینند.

  سازمان انرژی اتمی ایران در بولتن خبری خود با انتشار مقاله ای عملا اعلام کرد که سلاح هسته ای مطلقا وجود خارجی ندارد و فقط برای ترساندن ملتها و به بردگی گرفتن انها مطرح می شود.

 • کرامت سلیمی ارسالی در

  قصد جسارت ندارم اما شما رسانه ها هم در ا یجاد شرایط فعلی کشورمان بی تقصیر نیستید.
  زیرا بیشترین نقش را در باور دادن اراجیف و خزعبلاتی مثل انرژی هسته ای و سل اح هسته ای به ملتها داشته اید.

  شما رسانه ها در عالم واقعیت هیچ حمای تی از حقیقت گویان و خیرخواهان جامعه نکرد ید. و همین عدم حمایت باعث ایجاد چنین شرا یطی شد.

  یک حرف ترامپ قابل ت امل بود که گفت رسانه ها دشمن ملتها هستند . در عمل هم می بینیم که درست گفته است . چون رسانه ها نه تنها اطلاعات درست و مفید ی به ملتها نمی دهند بلکه با القای دروغها یی مثل سلاح هسته ای ، هارپ ، سفر به ماه و ... باعث گمراه کردن ملتها و نادان نگ اه داشتن انها می شوند.


  هنوز هم فرصت کمی داریدکه برای افشای چ نین دروغهایی وارد میدان مبارزه شوید تا ب توان اوضاع را بهتر کرد.

  فقط نگذارید دیر بشه و یا به معنای واقعی دیر تر بشه.

 • کرامت سلیمی ارسالی در

  جالب است که سالها پیش نیز اقای ظریف اعلا م کردند که مجتمع غنی سازی فردو را ندیده اند.

  جالب تر اینکه اقای گ روسی که نماینده اتحادیه اروپا در موضوع ب رجام است ، به مقامات ایران پیشنهاد اجرای پروژه برجام 2 را داده است.

  هیچگاه هم برای ملتها توضیح نخواهند دا د که برجام 1 چه بوده است که حالا می خواه ند برجام 2 را اجرا کنند.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها