|
کدخبر: 182396

تغییر فضای مذاکرات با دلار چه کرد؟

قیمت دلار آمریکا تحت تاثیر تنش‌های به وجود آمده و تغییر لحن طرفین مذاکره‌کننده رشد کرد و روی ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت.

اقتصاد تغییر فضای مذاکرات با دلار چه کرد؟

قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان قرار داشت، اما نرخ دلار در شروع معاملات امروز ۲۷۰ تومان از نرخ عصر روز گذشته بالاتر بود. دلار امروز کار خود را با قیمت ۲۴ هزار و ۶۷۰ تومان آغاز کرد. قیمت دلار در ادامه باز هم رشد کرد و در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت.

درهم امارات نیز کار خود را با قیمت ۶ هزار و ۷۶۰ تومان آغاز کرد و تا پایان معاملات نیمه اول روز بالای مرز ۶ هزار و ۷۰۰ تومانی باقی ماند.

علت افزایش قیمت دلار چه بود؟

یک هفته از پایان دور ششم مذاکرات احیای برجام می‌گذرد و هنوز زمان دور هفتم مذاکرات مشخص نشده است. لحن طرفین مذاکره تغییر کرده است، هر دو طرف نسبت به طولانی شدن مذاکرات هشدار می‌دهند. هم ایران و هم آمریکا می‌گویند زمان تصمیم‌گیری برای طرف مقابل فرا رسیده است. وزیر خارجه آمریکا از باقی ماندن اختلافات جدی در این مذاکرات سخن می‌گوید. این اخبار فضای بازار را پر کرده است و قیمت دلار تحت تاثیر عدم اطمینان به وجود آمده افزایش یافت.

چانه‌زنی در مراحل پایانی مذاکرات

این که ناگهان یک متغیر جدید ظهور کند و روند مذاکرات تحت تاثیر این متغیر جدید کلا تغییر کند چندان محتمل نیست. از جمله اخباری که جلب توجه می‌کرد این بود که هر دو طرف معتقدند که طرف مقابل باید تصمیم بگیرد. در نتیجه به نظر می‌رسد در مراحل پایانی مذاکرات طرفین در حال چانه‌زنی هستند.

افزایش قیمت سکه امامی

همراه با افزایش قیمت دلار، قیمت سکه امامی نیز رشد کرد. البته رشد ابتدای کار قیمت طلای جهانی در معاملات امروز نیز به افزایش قیمت سکه کمک کرد. قیمت سکه عصر روز گذشته روی ۱۰ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان قرار داشت. نرخ سکه در شروع معاملات امروز ۱۳۰ هزار تومان از نرخ عصر روز گذشته بالاتر بود و روی ۱۰ میلیون ۶۷۰ هزار تومان ایستاده بود.

تحلیل‌گران معتقد بودند اگر سکه در طول معاملات امروز بالای مرز ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان باقی بماند، شانس آن برای پس گرفتن مرز ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان زیاد می‌شود. قیمت سکه معاملات نیمه اول امروز را با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان به پایان رساند و بالای ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت. در نتیجه سکه در طول معاملات امروز به مرز حساس ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نزدیک شد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت میزان تنش در فضای مذاکرات قدری افزایش یافته است و قیمت دلار در واکنش به این مسئله بالا رفت. قیمت درهم بالای ۶ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان می‌ند. سکه امامی تحت تاثیر افزایش قیمت دلار رشد کرد. قیمت سکه بالای مرز ۱۰ میلیون ۷۰۰ هزار تومان نوسان می‌کند و انتظارات افزایشی در بازار سکه قدری تقویت شده‌ است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...