|
کدخبر: 169311

دلار دوباره به زیر ۲۰ هزارتومان برمی گردد؟

دلار پس از شروع مذاکرات وین مدتهاست در کانال ۲۳ هزار تومان نوسان می‌کند و حالا بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که در صورت برگشت امریکا به برجام آیا دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می‌رسد؟

اقتصاد دلار دوباره به زیر ۲۰ هزارتومان برمی گردد؟

در حالی که دلار سال گذشته به مرز ۳۰ هزار تومان هم رسید حالا نرخ آن به ۲۳ هزار تومان کاهش داشته است.

انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا و تقویت احتمال بازگشت امریکا به برجام موجب این اتفاق شد و حالا که مذاکرات از سر گرفته شده است، برخی گمانه دلار زیر ۲۰ هزار تومانی را هم مطرح می‌کنند.

کمیل طیبی، اقتصاددان اعتقاد دارد که دلار به زیر ۲۰ هزار تومان نمی‌رسد.

او گفت: نرخ ارز نمی‌تواند به زیر ۲۰ هزار تومان برسد، زیرا که اقتصاد خودش را با این شرایط تطبیق داده است.

همین که ثباتی در بازار ارز به وجود بیاید کانال‌های اقتصادی نسبت به تطبیق خودشان اقدام می‌کنند و در نتیجه در یک نقطه تعادلی قرار می‌گیرند.

در این حالت اقتصاد هم برای تامین منابع ارزی و هم ثبت عرضه و تقاضا به تعادل دست پیدا می‌کند.

او افزود: باید توجه داشت که هزینه‌های تولید خیلی از صنایع و بنگاه‌ها با ارز بالای بیست هزار تومان تطبیق یافته و بعید است کاهش آن‌چنانی در نرخ‌ها رخ دهد.

طیبی همچنین گفت: از سوی دیگر تعدیل نوسانات و ثباتی که به وجود آمده باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور می‌شود و نقش بازار سازها و عوامل واسطه‌ای در بازار ارز را کمرنگ‌تر می‌کند.

امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی هم گفت: با توجه به اتفاقاتی از جمله بازگشت امریکا به برجام نرخ دلار ممکن است تا ۱۸ هزار تومان هم کاهش یابد.

محدوده مقاومتی دلار ابتدا ۲۲ هزار تومان است که اگر از آن عبور کند به ۲۰ هزار تومان می‌رسد و محدوده مقاومتی بعدی آن ۱۸ هزار تومان است که امکان دارد نرخ دلار تا این نرخ کاهش پیدا کند.

بهاءالدین حسینی‌هاشمی، دیگر کارشناس اقتصاد گفت: خوش‌بینی به تاثیر برجام، حتی در صورت بازگشت طرفین به آن، واهی است چرا که وضعیت قرمز برخی شاخص‌های اقتصادی از جمله رشد افسارگسیخته نقدینگی به سرعت تاثیر برجام را خنثی می‌کند.

بنابراین بازار در یک واکنش هیجانی ممکن است در کوتاه مدت چنین قیمتی را تجربه کند اما در بلند مدت نرخ دوباره افزایشی خواهد شد.

 

منبع: تجارت نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  هرآنچه که دلارنزولی شودریال جایگاه خودرا پیداوکسب وکاررونق می گیردشرایط خشکسالی و بیکاری کرونا

 • مردم ارسالی در

  بله نظرات شما برای قشر چپاولگر که از به انه تحریمها به منافع سنگینی رسیده بسیار‌ خوشایند است. اما برای ملتی که دیگر توان
  هزینه های زندگی را ندارد. گوه خو ردنی بیش نیست.

 • حامی ارسالی در

  یعنی اقتصاد فقط با گرانی تطابق پیدا میک ند
  اینکه اقتصاد نیست راهزنیه

 • جهان ارسالی در

  معلوم میه اینها خودشون مال و منالی بهم ز دن وکلی شرکت و کارخانه دارند که این حرفا رو میزنن . اگر آمریکا به برجام برگرده و دارایهای ایران در کشورهای دیگر آزاد بشه دلار باید به ۱۰ هزار تومان برگردد . چون اینها خودشان ضرر میکنند نظرشون نیست دلا ر به زیر ۱۰ هزار تومان برسه این حرفا رو پخش میکنند

 • محسن ارسالی در

  حاجی محدوده مقاومتی نیست اشتباه نوشتید "محدوده حمایتی" درست است

 • علی علیمحمدی ارسالی در

  نظر رهبر معظم تایید قیمت دلار 4200تومان ی است

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...