|
کدخبر: 154782

بازارساز چه تاثیری بر نرخ دلار گذاشت؟

روز چهارشنبه، بازارساز نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی را تغییر داد، عاملی که موجب شد نرخ دلار در بازار آزاد کاهش پیدا کند. نرخ صرافی‌های بانکی که چند روز روی عدد ۲۴ هزار و ۹۸۰ تومان ثابت باقی مانده بود، روز چهارشنبه به بالای کانال ۲۵ هزار تومانی رفت.

اقتصاد بازارساز چه تاثیری بر نرخ دلار گذاشت؟

ترفند جدید بازارساز دلار

همزمان با افزایش نرخ دلار صرافی‌ها، ارزش این ارز در بازار آزاد، ۳۰ تومان پایین آمد و تا ساعت ۳ بعدازظهر به ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. افت نرخ دلار موجب شد که سکه بازان بیشتری نیز در موقعیت فروش قرار بگیرند. اونس طلا هم روز چهارشنبه تا ساعت ۳ بعدازظهر زیر مرز هزار و ۸۰۰ دلاری باقی ماند. به این ترتیب، فشار همزمان قیمتی اونس طلا و دلار موجب شد که سکه تمام بهار آزادی ۱۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست بدهد و به بهای ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برسد. به گفته فعالان، اگر اونس طلا کاهش پیدا نمی‌کرد، امکان محدود شدن بیشترافت نرخ سکه وجود داشت.

رشد ۱۹۰ تومانی دلار صرافی ها

روز چهارشنبه، دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی، ۲۵ هزار و ۱۷۰ تومان نرخ خورد که ۱۹۰ تومان بیشتر از روز سه شنبه بود. بازارساز در هفته جاری، هرگز حاضر نشده بود نرخ دلار را به کانال ۲۵ هزار تومانی هدایت کند و این موضوع موجب شده بود که تقاضای کاذبی در بازار ایجاد شود. در واقع برخی از معامله‌گران خرد به صرافی‌های بانکی مراجعه می‌کردند تا ارز را با نرخ پایین تری نسبت به نرخ بازار تهیه کنند. آنها می‌توانستند این ارز را هزار تومان بالاتر از نرخ بازار به فروش برسانند و در ازای خرید ۲ هزار دلار، ۲ میلیون تومان سود کسب کنند. بازارساز با افزایش روز چهارشنبه توانست فاصله قیمتی با بازار آزاد را به حدود ۶۰۰ تومان برساند. به گفته فعالان، هراس از افزایش دوباره نرخ در بازارساز و افت نرخ این ارز در بازار آزاد موجب می‌شد که معامله‌گران تمایل کمتری برای خرید ارز ارزان داشته باشند.

یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کرد، زمانی که بازارساز نرخ دلار صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک می‌کند، میزان احتیاط معامله‌گران برای خرید ارز، رشد بیشتری می‌کند. به گفته دسته‌ای از فعالان، چنین دیدگاهی در میان برخی معامله‌گران وجود دارد که هدف بازارساز از افزایش نرخ صرافی‌های بانکی، بالا بردن میزان عرضه ارز است. از نگاه آنها، همین تصور احتمال افزایش عرضه ارز موجب می‌شود که خریداران از بازار عقب‌نشینی کنند. در کنار این، با کاهش فاصله قیمتی صرافی‌های بانکی و بازار آزاد، خود به خود، تقاضای آربیتراژی نیز در بازار کاهش پیدا می‌کند.

تغییر مسیر اسکناس امریکایی

دلار که دو روز قبل بالای ۲۰۰ تومان افزایش نرخ را به ثبت رسانده بود، در بیست و نهمین روز بهمن ماه افت ۳۰ تومانی را تجربه کرد و به بهای ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. برخی فعالان عنوان می‌کردند که پس از ساعت ۳ بعدازظهر، اسکناس امریکایی حتی افت بیشتری را تجربه کرد.

به باور تحلیلگران فنی، ‌در صورتی که نرخ دلار زیر محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی تثبیت شود، موج جدیدی از فروش‌ها به بازار ارز وارد خواهد شد و ارزش اسکناس امریکایی را تا محدوده ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان پایین خواهد برد. اگر دلار خود را به بالای ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان برساند، احتمال رشد دوباره تا ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

در این میان، برخی فعالان باور دارند معامله‌گران تا مشخص شدن واکنش امریکا نسبت به خروج ایران از پروتکل الحاقی، خرید و فروش خاصی را صورت نخواهند داد و با احتیاط رفتار خواهند کرد. بر اساس دیدگاه این گروه، بازار تا پنجم اسفندماه می‌تواند نوسان سنگینی را تجربه نکند؛ با این حال، هر خبر تازه‌ای می‌تواند بازار را وارد فاز تغییرات جدیدی کند.

 

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...