|
کدخبر: 145821

اختصاصی گسترش‌نیوز:

سلطان پلیمر دنیا کیست؟

چین به چه دلایلی و چگونه به بزرگترین تولیدکننده محصولات پلیمری و شیمیایی در دنیا بدل شد؟

اقتصاد سلطان پلیمر دنیا کیست؟

کشور چین حدود ۳۶% از ارزش بازار صنایع شیمیایی دنیا را در اختیار دارد. علت سهم بزرگ چین در این بازار، وجود جمعیت بالا و تقاضای داخلی گسترده است.

البته بخش عمده‌ای از تقاضای داخلی محصولات پلیمری و شیمیایی در داخل چین با هدف تولید و صادرات محصولات نهایی در صنایع مختلف شکل گرفته است و برنامه‌ریزی برای خوداتکایی در تأمین مواد اولیه، منجر به توسعه تولیدات شیمیایی در چین شده است.

پتروشیمی-چین

در حال حاضر بخش زیادی از ظرفیت اسمی جهانی انواع پلی‌استر، PTA، MTBE، متانول، PVC و محصولات شیمیایی مهم دیگر در اختیار چین است.

از همین رو تغییر اندکی در نرخ بهره‌برداری از ظرفیت اسمی مجتمع‌های پتروشیمی چین، تغییرات بزرگی در بازار محصولات پتروشیمی دنیا به وجود می‌آورد.

به عنوان مثال ظرفیت اسمی تولید متانول  کشور چین بیش از تقاضای داخلی آن است اما چین یک واردکننده متانول است و نرخ بهره‌برداری از مجتمع‌های متانولی چین مشخص خواهد کرد که واردات متانول این کشور تا چه میزان خواهد بود.

در سایر حوزه‌ها نیز کشور چین توانسته با بالا بردن سطح تولیدات پلیمری نظیر پلی‌اتیلن سبک و سنگین، پلی‌اتیلن ترفتالات، پلی پروپیلن، پلی استایرن، اتیلن گلایکول، پی‌وی‌سی و محصولات اسیدی (استیک، سیتریک، نیتریک) و اوره و آمونیاک، به بزرگترین تولیدکننده محصولات بالادستی و پایین‌دستی پلیمری و آروماتیک در جهان بدل شده است.

 

ارسال نظر