|
کدخبر: 145374

دلار وارد باکس اصلاحی شد

دلار وارد باکس اصلاحی شده، این جان کلام تحلیل گران فنی درباره آینده قیمت شاخص بازار ارز است.

اقتصاد دلار وارد باکس اصلاحی شد

معادلات سیاسی و جو حاکم بر بازار فضا برای معامله گران دلار را کاملا تغییر داده است برخی از معامله گران اعتقاد دارند تا آخر سال خبری از صعودی متصور شده برای دلار نیست. این گروه برای ادعای خود چند دلیل دارند؛ از دست رفتن کف‌های مهم بازار ارز، عقب نشینی تقاضا و روندهای نظارتی حاکم بر دلار.

شکست دو کف مهم قیمت دلار

از دست رفتن دو محدوده حمایتی مهم می‌تواند به نزول بیشتر دلار منجر شود؟ اسکناس امریکایی روز شنبه نه تنها نتوانست محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی را حفظ کند که محدوده ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومانی را نیز در معاملات پشت خطی از دست داد.

برخی تحلیل گران فنی باور داشتند، پایین رفتن از محدوده‌های یاد شده به معنای آن است که بازار آمادگی افت بیشتر قیمت را دارد؛ با این حال، دو اتفاق تردید کاهشی‌ها برای ادامه روند نزولی را بیشتر کرد. اول اینکه، علی رغم از دست رفتن سطح ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومانی در معاملات پشت خطی، برخی معامله گران بازار، پس از برخورد دلار به سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، نه تنها در فروش ارز احتیاط کردند که کمی هم خریدار شدند. مسئله دوم که تردید کاهشی‌ها را بالا می‌برد، عدم هماهنگی دلار با نرخ حواله درهم بود.

عوامل هموار‌کننده افت دلار چه خواهد بود؟

اگر قیمت دلار امروز از محدوده ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان بالاتر نیاید و نرخ حواله درهم نیز افت بیشتری را تجربه کند، می‌توان انتظار داشت که مسیر اسکناس امریکایی نزولی باقی بماند. درهم روز شنبه در سطحی به کار خود پایان داد که با دلار بالای ۲۶ هزار تومان تطبیق داشت. در شرایطی که درهم در محدوده ۷ هزار و ۱۰۰ تومانی قرار دارد، نزول اسکناس امریکایی به زیر ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان دشوار است.

محدوده حرکتی جدید در بازار ارز

برخی فعالان ارزی باور دارند، دلار تنها قصد دارد در محدوده کم نوسان جدیدی حرکت کند؛ آنها کف این محدوده را ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان می‌دانند و سقف آن را عدد ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومانی حدس می‌زنند. علت تعیین چنین محدوده قیمتی این است که دلار در اواخر آذرماه توانست کف ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومانی را حفظ کند و از تاریخ ۲۶ آذر نیز نتوانسته است پا به بالای ۲۶ هزار تومان بگذارد. سناریوهای کمتر محتمل، شکست دلار تا ابتدای مرز ۲۵ هزار تومانی یا افزایش به بالای ۲۶ هزار تومان است. این سیگنال‌ها تنها در صورتی فعال می‌شوند که دلار از مقاومت یا حمایت‌های دامنه گفته شده عبور کند.

کاهش عدد طلایی درهم

تحلیل گران فنی برای امروز عدد طلایی درهم را نیز کاهش دادند از نظر این گروه مرز مهم برای نرخ حواله درهم ۷ هزار و ۱۲۰ تومان است اگر قیمت‌ها زیر این مرز برای ده دقیقه معامله شود ظرفیت نزول تا مرز ۷ هزار هم وجود دارد در مقابل معامله بالای این قیمت می‌تواند نرخ حواله را تا مرز ۷ هزار و ۳۰۰ تومان بالا ببرد. قیمت درهم در معاملات فردایی برای بازار روز یک شنبه دقیقا در سطح ۷ هزار و ۱۲۰ تومان بود. علامتی که نشان می‌دهد معامله گران فردایی نیز احتیاط پیشه کرده‌اند و تلاش دارند گام به گام در بازار حرکت کنند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر