|
کدخبر: 135101

بازار ارز شکست ترامپ را پذیرفت / آخرین قیمت دلار

روز گذشته دلار بیش از ۹۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از شروع امروز ۲۶ آبان چقدر بود؟

اقتصاد بازار ارز شکست ترامپ را پذیرفت / آخرین قیمت دلار

آخرین قیمت دلار تا پیش از شروع بازار امروز دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹ چقدر بوده و چه سیگنال‌هایی از اخبار رسمی برای این بازار قابل مشاهده است؟

روز گذشته دلار بیش از ۹۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز ۲۶ هزار تومانی قرار گرفت. به گفته فعالان، بازار به‌تدریج در حال «پذیرش شکست ترامپ» است و همین مساله تا حدی انتظارات افزایشی را تعدیل کرده است. همچنین «هراس از برخورد با دلالان»، زمینه‌ساز افزایش احتیاط شماری از معامله‌گران ارزی شده است. بازار امروز به «روند حواله درهم» و «معاملات در کشورهای همسایه» دقت خواهد کرد. شکست مرز ۷ هزار تومانی درهم می‌تواند مجوزی برای افت بیشتر قیمت دلار باشد. البته افزایشی‌ها اعتقاد دارند مرز یادشده شکسته نمی‌شود.

در دومین روز هفته، سرعت کاهش دلار تندتر شد و سکه امامی به مرز حساس ۱۲ میلیون تومان رسید. روز یکشنبه، دلار ۹۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۶ هزار تومان رسید. در مقاطعی از روز ارقام زیر ۲۶ هزار تومان نیز برای اسکناس آمریکایی ثبت شده بود.

به گفته فعالان، بازار پیش از گذشته به این باور رسیده است که ترامپ نمی‌تواند در کاخ سفید بماند، در نتیجه انتظارات افزایشی خود را تعدیل کرده‌اند. در کنار این، هراس از برخوردهای امنیتی نیز تا حدی معامله‌گران را به عقب‌نشینی موقت واداشته است.

دو عامل دیگر که در افت قیمت دلار اثر داشت، متغیرهای بیرونی بودند. از یکسو گفته می‌شد گشایش‌های حواله‌ای صورت گرفت و افزایش عرضه ارز در سمت حواله منجر به تعدیل قیمت شد. نشانه این موضوع هم افت قیمت درهم بود که دیروز در مقاطعی در محدوده ۷ هزار و ۲۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. در کنار این، فعالان عنوان می‌کردند که انتظارات معامله‌گران کشورهای همسایه نیز تا حدی تغییر کرده بود و نشانه این مساله را کاهش ارزش دلار در هرات افغانستان عنوان می‌کردند.

از هراس امنیتی تا خروج ترامپ

در زمینه مسائل امنیتی، برخی فعالان به این موضوع اشاره می‌کردند که معامله‌گران فردایی احساس می‌کنند ممکن است در صورت افزایش فعالیت‌ها، با برخورد قضایی مواجه شوند. همین هفته گذشته بود که رئیس کل بانک مرکزی به نقش مخرب آنها در بازار ارز اشاره کرده بود. دیروز خبرهایی از دستگیری یک دلال ارزی منتشر شد و برخی فعالان هم عنوان کردند که در هفته گذشته با برخی بازیگران بازار طلای آب شده و سکه طلا برخورد شد.

ممکن است در کوتاه‌مدت چنین برخوردهایی منجر به عقب‌نشینی معامله‌گران شود، ولی همین برخوردها می‌توانند ریسک انجام معامله را به مرور زمان در بازار بالاتر ببرند و از این طریق، زمینه‌ساز رشد دوباره قیمت‌ها شوند. در مورد ترامپ هم برخی افزایشی‌های بازار امیدوار بودند او بتواند از طریق دستگاه‌های قضایی آمریکا نتایج انتخابات را به نفع خود بازگرداند، ولی مجموع اخبار روزهای اخیر به‌صورتی بوده است که امید این گروه برای بازگشت ترامپ را کاهش داده است.

صرافی ملی بالای بازار ایستاد

در قاطعی از روز یکشنبه، قیمت فروش دلار در صرافی ملی بالاتر از نرخ بازار قرار گرفت. به‌عنوان مثال، ساعت ۲ بعدازظهر ارزش دلار در صرافی ملی ۲۶ هزار و ۱۳۰ تومان بود. این در حالی بود که در بازار آزاد، این ارز با قیمت ۲۶ هزار تومان به فروش می‌رفت.

برخی فعالان باور داشتند این اتفاق نشان‌دهنده تغییر نوع سیاست‌گذاری بانک مرکزی در زمینه عرضه ارز بود. «اقتصاد نیوز» نیز دیروز از برکناری مدیر اداره صادرات خبر داد و عنوان کرد که این برکناری می‌تواند به معنای تغییر شیوه مداخله بازارساز باشد. به گزارش این سایت، برای معامله‌گران بزرگ اداره صادرات درگذشته نماد مداخله پرقدرت در بازار بود مداخله‌ای که متکی بر تزریق ارز با حجم بالا و در قیمت‌های پایین‌تر از نرخ بازار صورت می‌گرفت؛ اما چند وقتی است این سیاست جای خود را به نزدیکی نرخ فروش ارز رسمی در نزدیکی نرخ بازار داده است.

برخی تحلیلگران باور دارند در صورتی که بازارساز با نرخ‌های بالاتر یا نزدیک به بازار آزاد اقدام به عرضه ارز کند، توانایی بیشتری برای مدیریت نوسان خواهد داشت. به گفته آنها تجربه نشان داده است،‌ هر زمان بازارساز با قیمت‌های بسیار پایین‌تری نسبت به بازار اقدام به عرضه ارز کند، با افزایش تقاضای آربیتراژی مواجه می‌شود و همزمان فعالیت نوسان‌گیران افزایش پیدا می‌کند.

علت این موضوع هم به‌طور ساده آن است که هر فاصله، تقاضای کاذبی ایجاد می‌کند که توجه سوداگران بیشتری را به خود جلب می‌کند. در کنار این، وقتی بازارساز با قیمت‌هایی بسیار کمتر از بازار اقدام به عرضه ارز کند، بخش زیادی از منابع خود را از دست می‌دهد. این در حالی است که در دوران تحریم، حفظ منابع ارزی اهمیت زیادی دارد، چرا که سدی در برابر شوک‌های غیر منتظره است.

با این حال، عده‌ای از فعالان عنوان می‌کردند، به‌رغم مشکلاتی که عرضه ارز ارزان داشت، کمک می‌کرد که قیمت‌ها در بازار آزاد سیر صعودی نگیرند و انتظارات معامله‌گران مدیریت شود. با این حال، بررسی روند قیمتی دلار حداقل در سال جاری نشان می‌دهد عرضه ارز ارزان نتوانست حتی مانع از روند افزایش قیمت دلار شود.

قفل بازار متشکل شکسته شد

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران گفت: از دوشنبه ۲۶ آبان نرخ‌های این بازار به شکل عمومی و از طریق سایت و مجاری رسمی متعلق به این بازار منتشر می‌شود.

 

مهدی گوهررستمی، مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، با بیان اینکه از امروز نرخ‌های ارز در بازار متشکل ارزی منتشر خواهد شد، اظهار کرد:‌ پیش از این بازار متشکل ارز ایران هیچ‌گاه نرخ‌های خود را به شکل عمومی انتشار نداده بود و نرخ ارزهای معاملاتی (شامل دلار، یورو و درهم) تنها از طریق سامانه معاملاتی این بازار در اختیار کارگزاری‌های بازار متشکل ارز ایران قرار می‌گرفت.

وی افزود: از این پس متقاضیان ارز می‌توانند از طریق سایت www.ice.ir یا با جست‌وجوی نام کاربری iceiran در تلگرام و icemarket.ir در اینستاگرام به جمع مخاطبان بازار متشکل ارز ایران بپیوندند و از نرخ‌ها و اخبار این بازار آگاه شوند.

گوهررستمی ادامه داد: متاسفانه تا دیروز و پیش از اعلام رسمی نرخ‌های بازار متشکل ارز ایران، عده‌ای سودجو با استفاده از نام و اعتبار این بازار، بیش از ۱۰ کانال تلگرامی تقلبی راه‌اندازی کرده‌اند که به وسیله آنها به اعلام نرخ‌های غیرواقعی و ایجاد نوسانات ساختگی در بازار ارز می‌پرداختند؛ این موضوع اکنون از مجاری قانونی درحال پیگیری است و به‌زودی با عاملان آنها برخورد قضایی خواهد شد.

مدیر ارتباطات بازار متشکل ارز ایران تصریح کرد: از این پس مردم و رسانه‌ها می‌توانند نرخ‌های بازار متشکل ارز ایران را به‌عنوان تنها مرجع رسمی تعیین نرخ عمده ارز از طریق سایت و کانال‌های رسمی این نهاد دریافت کنند. بازار متشکل ارز ایران در سال ۱۳۹۷ با هدف ایجاد و توسعه بازار شفاف، منصفانه، رقابتی و کارآی ارزهای خارجی و انسجام‌بخشی به آن تاسیس شده و در سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. در حال حاضر تعداد کارگزاران این نهاد به بیش از ۳۰۰ عضو رسیده است و تعداد قابل توجهی از صرافان در مراحل عضویت این بازار قرار دارند که این موضوع می‌تواند نقش این نهاد ارزی را در کنترل و ثبات‌بخشی به بازار ارز افزایش دهد.

منبع: دنیای اقتصاد
 • امیرمحمد ارسالی در

  زمین و زمان شکست این هیتلریاغی رو پذیرفت ن ولی دلالان سودجو دوس ندارن قبول کنن

 • رضاصالحی ارسالی در

  نه شرقی نه غربی. ولی الان به همه نیازمندیم تو آمریکا رییس جمهوری سرما بخوره کشور ما تب لرز می‌کنه اره آمریکا هیچ غلطی نمیکنه البته این واسه مردم کوچه خیابونه وگرنه آقایون تمام زندگیشون امریکاس

  • ناشناس ارسالی در

   دمت گرم گل گفتی

 • هاشم ارسالی در

  ترامپ دلال بود ودلالان حاضر به شکست ایشان نیستند چون نان توی خون مردم می زنند ومی خورند کیف می کنند مکافات حق الناس مردم توی همین دنیاست با این بازیهای کثیف قیمت ارز را بالا می برند وفکر ۶۰ میلیون جمعیت زیر فقر را نمی کنند که از کجا باید بیاورند وتوی روی زن وبچه خجالت نکشند وای بر ما که اسم خودمان را مسلمان گذاشتیم ودر شبهای قدر قران بر سر می گذاریم وبعد از آن چهره واقعی خود را نشان می دهیم لذت می برند که پول پول می آورد آیا این پولی که توی حساب بانکی ات انباشته شده می دانی که فلان گارگر داده بابت گرانی نان گوشت دارو وغیره نه نمی دانی چون تو نمی دانی زندگی با ماهی ۳ میلیون یعنی چی چون تو فقط داشته باشی بقیه به تو ربطی ندارد جواب مکافات عملتان توی همین دنیا است روزی در سراشیبی مرگ قرار می گیرید آن وقت است باید جواب دهید اما راه پس وپیشی وجود ندارد این وعده الهی است وبزودی خواهد رسید

 • محمد حسین سنگتراش ارسالی در

  با قانون جلوی دلالی و زیاده خواهی را بگی رید تا مردم خوشبخت بشن دست نفوزیها و سرم ایه های دشمن برای بالا بردن نرخ اجناس را بگیرید

 • جواد پناهی ارسالی در

  همش موقته انشالله، دلار به چهل تومن هم م یرسه

 • ناشناس ارسالی در

  تاثیر چندانی برقیمت دلار نداشت
  وتا زه این اوج تاثیر روانی مثبت پیروزی بایدن بود که دلار وارد کانال ۲۵هزارتومان شد بااینشرایط چندوقت دیگه هیجانات بخوابه دوباره دلار بالا میره
  همچنان که آ قا واکثرمسئولین عنوان کردن ریشه بیشتر ای ن مشکلات داخلیست وتازمانیکه شرایط از داخ ل اصلاح نشه مذاکره ورفع تحریم تاثیر چندا نی نخواهد داشت واول از همه باید فکری ب حال اقتصاد یارانه ایی وچاپ ماهانه ۴۰هزار ملیارد پول بشه

  • ناشناس ارسالی در

   بشین تا بره بالا

 • ناشناس ارسالی در

  اینقد بدم میاد

 • امیر ارسالی در

  خاک بر سر دولتی که با یک نظر ترامپ قیمته ا تو کشورش تعقیر کنه و بالا بره و بیچاره مردم

 • ناشناس ارسالی در

  تنها کسی که مقاومت میکنددلارپایین نیادخوددولته

 • ناشناس ارسالی در

  الکی جو ندین دلار باید بزودی مرز ۱۰ هزار برسه تا جمع و جور کنند
  بعدش مرز ۵ هزار تومن
  ولی بازار بورس رشد عالی میکنه
  امیدوارم دیگه مردم‌ سرمایه را از بازار بورس جایی نبرند
  تا اقت صاد سالم تورم پایین مردم راضی با آسایش ب هتر
  فقط بورس و سهام همه با هم یا ع لی

 • ناشناس ارسالی در

  مردم اگه اعتراض کنند مفید فی اارض هستند بانک مرکزی و دلالان اجازه پایین آمدن ارز را نمی دن اینها از مفید فی الارض بدتر هستند ....چرا فکر میکنید مردم برده شما مسولین . مدیران هستند

 • مجید ارسالی در

  خاک برسر ان دسته ای که درحق مردم ومملکت خودخیانت میکنند وهرروزبه خاطر سودومنفعت بیشتر با رزق وروزی مردم بازی میکنندبه ای نها میشود گفت انسان.

 • ناشناس ارسالی در

  چه ربطی دارد مسئولین خودشان مقصر گرانی هستند

 • ناشناس ارسالی در

  دلاربخواد پایین هم بیاد دولت نمی گذاره

 • ناشناس ارسالی در

  دلار در لحظه تحویل سال نو یکهزارو سیصد ت ومان خواهد بوداین دولت دلار یکهزار تومان ی تحویل گرفته بود

  • ناشناس ارسالی در

   اره به همین خیال باش.

 • علیرضا ارسالی در

  هنوز هیچی تغییر نکرده دلار ۳۰ تومانی هدی ه دلالان و سایت های حمایت کننده آنها به مردم بوده دلار باید قیمتش همان ۴۲۰۰ شود ودولت باید این قیمت رو حمایت کند

 • حسین ارسالی در

  اگر نفوذیهای طرفدار مذاکره دلال اقتصادی در میان ساختار دولت، بزارند دلار بعنوان پول یک کشور بحرانی حتما ریزش سریع خواهد داشت اگه بانک مرکزی با اعلام قیمت مانع آ ن نشود. در ۴۰ سال اخیر این یک امر اثبات شده است ما دو قیمت در کشور داریم قیمت دو لتی و قیمت آزاد که همیشه بالاتر از دولتی هست وقتی که قیمت آزاد دلار پایین میاد و زارت اقتصاد وبانک مرکزی با اعلام نرخ دلا ر نمیزاره دلار و تورم پایین بیاد انگار ب جای ترامپ اینا تصمیم دارن همچنان فشار تو رم ناشی از افزایش قیمت دلار روی مردم حفظ بشه تا مردم با زبان خود تمنا کنند با آم ریکا مذاکره انجام بشه خدا عاقبت این مملک ت رو بخیر کنه نفوذیها مرگ بر آمریکا میگن از تحریم و تهدید امریکا ماهیگیری می کنن جیبشون که سرریز میشه و بی تابی گشت و گذ ار اوروپا و امریکا می کنن هوس مذاکره به سرشون میزنه تا راحت به بچه ها و املاک او نور آبی سر بزنند اگه مذاکره نشد بازهم به بهانه تهدید و تحریم وبزرگنمایی آن به چا پیدن مردم ادامه می دهند...دیگه مردم طوطئ ه اقتصادی داخلیهای منافق رو خوب فهمیده ا ند...

 • عبدالله ارسالی در

  قیمت دلار 8تا10تومنه
  اینا همش سیا ست دولته تا بتونه بدهی هاشو تسویه کنه

  • محمد ارسالی در

   همین برای این دولت کافیه که شکست از مردم رو بپذیره و میپذیره کشور ما سرشار از مر دم روشن بینی همچون شماست به امید دلار پن ج هزار تومنی

 • علی ارسالی در

  در دولت قبلی نفت۱۴۰دلار میفروختیم تورم د اشتیم حالا۴۰دلار از ما نمخرن باز تورم دا ریم پس نفت هیچ سودی برای ما ندارد خدا کن ه خشگ بشه

 • مهدی ارسالی در

  هر چی بدبختی کشیدیم زیر سر بانک مرکزی بو ده و هست،ترامپ و بایدن کیلویی چند؟جمع کن ید بابا

 • ایرانی بدبخت ارسالی در

  آخرش ندانستیم ارز داخل کشور به آمریکا مربوط میشه یا بانک مرکزی البته ۹۰ درصد به آمریکا چون استاد همتی تو سخنرانی ها جواب قاطع نداد مگه میشه بانک مرکزی اطلاع نداشته باشه

 • اردوان فتحی ارسالی در

  با سلام الان وقتشه که دولت دلارش و به با زار تزریق کنه با نرخ بیست هزار تومان تا وحشت به جان دلان بی افته و دلارهای احتکا ر شده را بریزند بازار تا نرخ بیاد زیر قی مت غرضه دولت

 • رضا ارسالی در

  دولت تدبیر باهوش ..چرا نمیزاری قیمت دلار بیاد پایین فقط به فکر خودت نباش .مردم د رارن نابود میشن .مسلمان نما .کافر از تو بهتره

 • ناشناس ارسالی در

  دلار رسید به ۲۵هزارو نهصد تومن ...بازار ارز شکست ترامب را قبول کرد؟؟؟ ....
  هی خاک تو سر گزارش گری که اینطوری دوست داره زندگی کنه ....
  اگر به این میگ ین پیروزی ...
  وقتی یک عدد مردم این باشد حساب کن ...خاک ...

 • همیشه ارسالی در

  همیشه همه چیز به مرگ گرفته میشه تا به تب راضی شی

 • ناشناس ارسالی در

  امروز دلار ۲۳ تومان خریدم

  • ناشناس ارسالی در

   مگه آزارداری تو این شرایط میری دلار خرین ی آب به اسیاب دشمن (دولتبی تدبیر ونا امی د)میریزی؟

 • ناشناس ارسالی در

  همش چرت و پرته همه چی دست دولت و بانک مر کزیه هر وقت کم میارن قیمت دلارو میکشن با لا هر وقتم بخ.ان میکشن پایین فقط تو این میان بدبخت مردمی که به اینا اطمینان میکن ه

 • ناشناس ارسالی در

  سلام به نظر حقیر باید دلالان حبابی راشکس ت واگر نشکنید میکشنتان متعدا بدوا دللالا ن رابه جای خود بنشانید بعدا بایک تعغیر ا قتصادی آن را پایه ریزی محکم واستوار نمای ید تا ماندگاری واقعی داشته باشد والسلام

 • محممد سبزواری- رهجو ارسالی در

  بنام آرامبخش دلها .
  سئوال : ترامپ از پشت جبههُ جنگ ویتنام فرار کرد . از جلو جبههُ جنگ داخلی آمریکا بکجا فرار کند ؟ رهجو .

 • ناشناس ارسالی در

  خاک تو سر دولتی که وابسته یه نگاه امریک است

 • محمد ارسالی در

  این برای هر خردسالی روشنه که قیمت دلار همین حالا هم زیر ۱۴ تومنه حالا از این بالا نگه داشتن کیا سود میبرن و چرا دولت نمی‌خواد قیمت بیاد پایین ما که از مردم هستیم نباید دامن بزنیم به گرونی همه مسافر یه کشتی هستیم نباید بزاریم احمق ها ارزش پولی رو به ورطه نابودی بکشن مگه در امدمون با دلاره که به بالا بودن دلار افتخار کنیم ؟حقوق کارگر و کارمند که دارن با ریال کار میکنن با دلار قراره محاسبه بشه ؟ بی ارزشی ها تو این مملکت ارزش شده

 • ناشناس ارسالی در

  مرگ بر همه.

 • عبدالله ارسالی در

  آقایون مردم با مشقت زندگی میکنن رحم داشت ه باشید مردم منتظر مدینه فاضله بودن چی گ فتن چی شد

 • عباسی ارسالی در

  کل مشکلات کشور و ملت تمام گرانیها باعث ا ش خود دولت است ودوم مردم مردم نباید بخا طر گرانی وسود ارزبخرد. درزمان احمدی نژاد دلار هزارتومان بود این دولت همان دلار ر ا فروخت سی هزارتومان .فقط میخواهند قشر ض عیف جامع بدبخت بیچارهها درزیر بارفشار زن دگی بریزند به خیابانها اختشاش کنن به امو ال عمومی خسارت بزنن دشمنان ایران را خوشح ال کنن وخوشخدمتی کنن بگویند نیازی به شما نیست ما هستیم نوکرانتان درخدمت شماست..و لی مردم آگاه شدن میدانند به خاطر ایران ا مروز از اول انقلاب تا امروز دویست و سی ه زارشهید داده اند .خیلی حرف است ولی جاش ا ینجا نیست

 • ناشناس ارسالی در

  اقابس کنید چرا دولت انقدر بی کفایتی از خ ود نشون میده کسی که نمیتون یکماه نرخ گوش ت برنج روغن را ثابت نگه داره میخواد قیمت دلار رو نگه داره

 • نا معلوم ارسالی در

  جمع کنید دکون دستگاتون رو بابا

 • منصور ارسالی در

  دولت خوب بهونه ای پیدا کرده قشنگ ملتو می دوشه و تا دسته جا میکنه همچیرم میندازه گ ردن ترامپ و آمریکا خاک بر سر کوته فکران

 • ناشناس ارسالی در

  دولت صددرصد مقصره،همه چیز عمدی و برنامه ریزی شده اگه میخواستن میتونستن اینقدر اف زایش قیمت ندن اما نمیخوان قیمتها کاهش پی دا کنه،
  کاش برخلاف ادعاشون ذره ای خداشناس بودن.مقصرها روزی تقاص میدن هیچ کاری تودنیا بی جواب نمیمونه،

 • ناشناس ارسالی در

  قصه معلوم تکراریش سود نداره

 • ناشناس ارسالی در

  دلار ۳ هزار تومنی شد ۳۳ هزار تومن مردم شادند از این که دلار ۲۵ هزار تومن شده

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...