|
کدخبر: 175116

تلاطم در بازار مرغ / قیمت ها دوباره اوج گرفت

سیر صعودی قیمت مرغ همچنان ادامه دارد و قیمت خرده‌فروشی هر کیلوگرم مرغ تازه در سطح شهر تهران به ۳۱تا ۳۵هزار تومان افزایش یافته اما در بازار گوشت گوسفندی به‌دلیل رشد عرضه دام‌های مولد نرخ این فرآورده ثابت مانده و قیمت گوشت گوساله متاثر از کمبود و گرانی علوفه و نهاده‌های دامی و کاهش عرضه دام زنده بالا مانده است.

اصناف تلاطم در بازار مرغ / قیمت ها دوباره اوج گرفت

پس از هشدارهای تولیدکنندگان و فعالان صنفی نسبت به کمبود و گرانی نهاده‌های تولید و جوجه یکروزه و تأثیر آن بر کمبود و گرانی مرغ، سیر صعودی قیمت مرغ در بازار خرده‌فروشی که از یک‌ماه پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد. کمبود عرضه، زمینه عبور نرخ هر کیلوگرم مرغ تازه را، از مرز ۳۵هزار تومان فراهم کرده است. نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برای هرکیلوگرم مرغ ۲۴هزار و ۹۰۰تومان است.

تولیدکنندگان و فعالان صنفی بازار مرغ می‌گویند این ته خط قیمت مرغ نیست، آنان با توجه به شرایط نامساعد تامین نهاده‌های تولید، نسبت به‌احتمال افزایش بیشتر قیمت خرده‌فروشی مرغ، در هفته‌های آینده هشدار می‌دهند.

پرواز قیمت‌ها در بازار مرغ

گزارش میدانی از قیمت خرده‌فروشی گوشت قرمز و مرغ در برخی واحدهای صنفی سطح شهر تهران از تداوم سیر صعودی قیمت مرغ، حکایت دارد، به‌نحوی که واحدهای صنفی هر کیلوگرم مرغ تازه را به قیمت ۳۰تا ۳۵هزار تومان، به مشتریان عرضه می‌کنند.

در شرایطی که عرضه مرغ تازه در میادین میوه و تره‌بار به‌شدت کاهش یافته، قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه در برخی واحدهای صنفی توزیع مستقیم به ۳۰هزار و ۵۰۰تومان رسیده اما قیمت مرغ تازه در سایر واحدهای خرده‌فروشی از ۳۱تا ۳۳هزار تومان در نوسان است، حتی مشاهده شده هر کیلوگرم مرغ تازه در واحدهای صنفی خرده فروشی غرب تهران با نرخ ۳۵هزار تومان هم به مشتریان عرضه می‌شود.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد اگرچه مسئولان ستاد تنظیم بازار عرضه مرغ قطعه‌بندی را به‌عنوان راهکاری برای مقابله با گرانفروشی این فرآورده ممنوع کرده‌اند اما فروشندگان مرغ، بی‌توجه به این دستور، انواع محصولات قطعه‌بندی مرغ را، با قیمت‌های به‌مراتب بیشتر از قیمت خرده‌فروشی مرغ کامل، به مشتریان عرضه می‌کنند. براین اساس قیمت هر کیلوگرم ران مرغ بدون کمر از ۳۰تا ۳۵هزار تومان، ران با کمر از ۲۷تا ۲۹هزار، سینه مرغ ۵۹تا ۶۵هزار و بوقلمون به قیمت ۴۷هزار و ۵۰۰تا ۵۰هزار تومان فروخته می‌شود.

منبع: همشهری

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...