|
کدخبر: 109835

وضعیت نابسامان بازار چادر مشکی

در آشفته‌‌بازار اقتصادی کشور که هیچ کالایی از افزایش بی‌حساب‌وکتاب قیمت در امان نمانده است، اگرچه شاید بتوان با نخریدن یا کم‌خریدن برخی اقلام زندگی را گذراند، حذف برخی کالاها حیات فرهنگی جامعه را به‌خطر می‌اندازند که چادرمشکی بانوان ازجمله آن‌هاست.

اصناف وضعیت نابسامان بازار چادر مشکی

این روزها قیمت چادر مشکی به‌دلیل تخصیص‌نیافتن ارز دولتی بسیار افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که چادری که در سال گذشته بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بود را امسال به ۵۰۰ تا یک میلیون تومان هم رسیده است.

با این وضعیت گرانی چادر، بسیاری از خانواده‌های بی‌بضاعت و کم‌بضاعت توان خرید چادرمشکی را ندارند و این مسئله برای جامعه اسلامی ما که چادر را به‌عنوان حجاب برتر معرفی کرده را می‌توان چرخش نرم به‌سمت حجاب اختیاری برشمرد.

به مناسبت هفته عفاف و حجاب سری زدیم به یکی فروشگاه‌های محصولات عفاف و حجاب و پای درد دل و صحبت‌های خانم اربابی یکی از فروشندگان این محصولات نشستیم.

خانم اربابی: چند سالی هست که مشغول این کار هستم، قبلا فروشگاهمان در نقطه دیگری از شهر بوده و چند ماهی است که در این فروشگاه جدید مشغول بکار شدم.

محصولاتی که در این فروشگاه به فروش می‌رسانیم بیشتر تولیدی شهر قم هستند اما بخشی را هم از تهران و بجنورد تهیه می‌کنیم اما همه محصولات ایرانی هستند.

افزایش قیمت چادر، فروش این محصول را نسبت به قبل خیلی کمتر کرده، اما باز هم چادر، مشتری‌های خودش را دارد، خصوصا که قیمت‌های ما از بازار ارزان تر هم هست، مشتری‌های جاهای دیگه به این جا مراجعه می‌کنند.

مشتری‌ها بیشتر به کدوم سبک چادر علاقه مند هستند؟ یعنی مدل سنتی رو می‌پسندند یا مدل‌های جدید

نسل‌های قدیمی و خانم‌های میانسال هنوز از مدل سنتی استفاده می‌کنند اما نسل جدید از طرح‌های جدید مثل چادر دانشجویی، بحرینی، جده و دیگر مدل‌های به روز استفاده می‌کنند، استقبال نسل جوان از چادر‌های جدید راحتی استفاده از آن و آزاد بودن دو دست است.

دیگر ویژگی محصولات ما ایرانی بودن آن هست و تنها تعداد محدودی از آنها جنس کریستال و خارجی هست، با این وجود استقبال خوبی هم از چادر‌های ایرانی می‌شود.چون قیمت چادرهای خارجی خیلی گران شده و با قیمت یکی از آنها می‌توان دو تا چادر ایرانی خرید.

 چادر معمولا بعد از دو تا سه سال بور می‌شود بنابراین خانم‌ها ترجیح میدهند که حداقل سالی یک بار چادر عوض کنند. با این قیمت‌ها بیشتر تمایل دارند دو تا چادر ایرانی بخرند تا یک چادر خارجی.

اما افزایش قیمت چادر، تاثیر زیادی روی خرید آن گذاشته است، چادری که قیمت آن ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بود، یکدفعه به ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان رسید و باعث شد نسل جوان مخصوصا تمایل کمتری به چادر نشان بدهند.

مشتری هایی داشتیم که وقتی با قیمت‌های جدید روبه‌رو شدن از خرید منصرف شدند و گفتند بجای خرید یک چادر با کیفیت متوسط به قیمت ۵۰۰ هزار تومان ۲ تا مانتوی خوب می‌خرم.

فعالیت در این صنف برای ما هم سخت شده چراکه هر بار که خرید می‌کنیم قیمت‌ها افزایش یافته است، انتظار افزایش سالانه قیمت‌ها را داریم اما نه هفته‌ای و روزانه!

چادری که ۴ ماه پیش حدود ۱۵۰ هزار تومان بود، امروز شده ۲۴۰ هزار تومان!

اگر مسئولان فکری برای این پوشش که حجاب برتر جامعه ما محسوب می‌شود نکنند، قطعا طرفداران این پوشش بخاطر مسائل مالی مجبور می‌شوند که در انتخاب نوع پوشش تجدید نظر کنند و این برای جامعه اسلامی اصلا خوب نیست.

 

منبع: عصر اترک
  • ناشناس ارسالی در

    لعنت بر مسئولین بی مسئولیت

ارسال نظر