|
کدخبر: 159442

استقلال و پرسپولیس در خطر حذف از آسیا!

پرسپولیس و استقلال که بخاطر بدهی به بازیکنان و مربیان مختلف پنجره نقل و وانتقالاتی‌شان در داخل کشور بسته شده بود، درصورت عدم رعایت انضباط مالی در خطر حذف از لیگ قهرمانان آسیا هم قرار می‌گیرند.

ورزش استقلال و پرسپولیس در خطر حذف از آسیا!

دو باشگاه استقلال و پرسپولیس قرار است به بخش خصوصی واگذار و وارد بورس شوند. مدت‌ها وزارت ورزش و جوانان بر روی واگذاری شتابزده و بدون کارشناسی این دو باشگاه تبلیغ کرد. اینکه روند واگذاری این دو باشگاه به کجا کشید یک بحث است اما موضوع مهم‌تر اینکه مگر بارها اعلام نشد که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دیگر زیان‌ده نیستند و به همین دلیل قرار است وارد بورس شوند؟! اما جالب است که ابتدای همین هفته کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال اعلام کرد که پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه پرسپولیس به دلیل بدهی میلیاردی مسدود و وضعیت استقلال هم تقریبا مشابه رقیب دیرینه‌اش است.

با این حال برخی مدعی هستند که چرا از محل درآمدهای استقلال و پرسپولیس در سازمان لیگ فوتبال ایران مطالبات این دو باشگاه پرداخت نمی‌شود تا این دو تیم بتوانند بازیکنان خود را به راحتی جذب کنند. اقدامی که فیفا هم گاهی انجام می‌دهد و به تیم‌های بدهکار مجوز جذب بازیکن می‌دهد و از محل مطالبات باشگاه‌ها بدهی‌های آنها را می‌پردازد.

پاسخ منطقی به این خواسته خیلی کوتاه، مختصر و روشن است. پرسپولیس و استقلال نه تنها طلبی از سازمان لیگ فوتبال ایران و از محل درآمد تبلیغات محیطی خود ندارند بلکه به سازمان لیگ فوتبال ایران هم بدهکار هستند. در واقع این دو باشگاه در سال‌های گذشته بخش اعظمی از پول‌های خود را از محل درآمدهایشان در سازمان لیگ پیش‌خور کرده‌اند. شاید سمیعی و مددی مدیران عامل حال حاضر سرخابی‌ها پولی از سازمان لیگ دریافت نکرده‌اند اما پیشنیان آنها خیلی راحت این پول‌ها را دریافت کرده‌ و صرف هزیننه‌های باشگاه کرده‌اند.

با یک جست‌وجوی ساده مشخص می‌شود که در سال ۱۳۹۷ سازمان لیگ در اطلاعیه‌ای که منتشر کرد نوشت: «در روزهای اخیر باشگاه پرسپولیس در رسانه‌ها مدعی شده که با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ خواستار دریافت پول خود از محل درآمدهای تبلیغات محیطی شده است. سازمان لیگ به پرسپولیسی‌ها پاسخی به شرح زیر داد:

 باشگاه پرسپولیس نه تنها ریالی از سازمان لیگ طلب ندارد که براساس اسناد مالی موجود در سازمان لیگ باشگاه پرسپولیس بیش از ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به این سازمان بدهکار است. ۵۷۳۱۲۳۹۰۶۲۳ رقم دقیق بدهی باشگاه پرسپولیس به سازمان لیگ فوتبال ایران است.

در مورد میزان بدهی باشگاه پرسپولیس به سازمان لیگ بارها با مدیران مالی این باشگاه مکاتبات مختلفی انجام شده اما متاسفانه باشگاه پرسپولیس هیچ اقدامی در زمینه تسویه حساب یا حتی بررسی اسناد مربوطه انجام نداده و متاسفانه پاسخ نامه‌ها را در این خصوص نمی‌دهد. ضمن اینکه باشگاه پرسپولیس از زمانی که بلیت فروشی به خود این باشگاه واگذار شده مبلغ ۲۰ درصد از حق بلیت فروشی فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و هیات فوتبال استان تهران را هم پرداخت نکرده است.»

در اسفند سال ۱۳۹۸ نیز در سانه‌ها میزان بدهی باشگاه استقلال به سازمان لیگ فوتبال ایران شش میلیارد و هشتصد میلیون تومان اعلام شد! بنابراین با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که دو باشگاه بزرگ و پرهوادار فوتبال ایران طلبی از سازمان لیگ فوتبال ایران نداشته‌اند. شاید با حضور عزیزی خادم رئیس جدید فدراسیون فوتبال که شعار شفاف‌سازی را در برنامه‌هایش مطرح کرده بهترین فرصت باشد تا او خیلی صریح، صحیح و دقیق اعلام کند میزان درآمد باشگاه‌ها از تبلیغات محیطی در دو سه سال اخیر چقدر بوده است؟ میزان بدهی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به سازمان لیگ چقدر است و آیا این بدهی‌های میلیاردی تسویه شده یا همچنان سرخابی‌ها به سازمان لیگ فوتبال ایران بدهکارند؟ یا آنها از سازمان لیگ طلبی دارند؟

از سویی دیگر اگر قرار بر شفاف‌سازی است بهتر است مدیران سرخابی‌ها به فکر باشند زیرا درحال‌حاضر حتی تیمی مثل شاندونگ چین نیز از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته می‌شود. پرونده این باشگاه هم به کمیته اخلاق و انضباطی AFC ارسال می‌شود و انتظار می‌رود جرایم بیشتری در انتظار تیم شاندونگ باشد.این پرونده برای این تیم چینی فقط بخاطر بدهی معوقه و مشکلات مالی تشکیل شده است.

بنابراین زنگ خطر برای سرخابی‌ها به صدا در آمده دیگر نمی‌توان با توسل به این مقام و آن مسئول بدهی‌ها را رفع و رجوع کرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا خیلی بیش از گذشته روی مسائل مالی حساس است. اگر انضباط مالی در استقلال و پرسپولیس ایجاد نشود حتی خطر حذف آنها از لیگ قهرمانان آسیا خیلی خیلی جدی است.

آنجا دیگر با هشتگ زدن در فضای مجازی نمی‌توان مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا را مثل مدیران فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال ایران تحت فشار قرار دارد و پنجره‌های بسته بخاطر بدهی یکباره باز شوند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر