|

بخوانید :

کدخبر: 271714

گسترش نیوز افتخارات ۱۰ ساله بزرگ‌ترین سودآورترین شرکت معدنی ایرانی را بررسی کرد:

فولاد مبارکه از رکوردهای بی نظیر تا قصه اختلاس فولادین

فولاد مبارکه به عنوان یک ابر شرکت معدنی توانسته در سالهای گذشته افتخارات متعددی را کسب کند اما با افشاگری‌های اخیر بخشی از این افتخارات زیر سوال رفت.

معدن فولاد مبارکه از رکوردهای بی نظیر تا قصه اختلاس فولادین

مدت هاست که نمایندگان مجلس یازدهم خواستار بررسی و تفحص از شرکت فولاد مبارکه بودند و مدام اظهارنظرات مختلف به گوش می‌رسید تا اینکه در سه شنبه (۲۵ مرداد ۱۴۰۱) بود که مجلس شورای اسلامی با ۱۶۸ رای موافق با تحقیق و تفحص و ارجاع تخلفات این شرکت فولادی موافقت کرد.

تخلفاتی به وسعت ۹۱ هزار میلیارد تومان در گزارش مجلس، ۹۰ عنوان تخلف، انحراف و تحمیل خسارت و توزیع رانت بالغ بر صدها هزار میلیارد ریال و همچنین ضعف های ساختاری و نواقص قانونی مورد رسیدگی قرار گرفته و پیشنهادهایی برای اصلاح ساختار و قوانین و مقررات موجود برای رفع مشکلات در شرکت فولاد مبارکه ارائه شده است. گفته می‌شود که عمده مسائل و مشکلات به وجود آمده در شرکت فولاد مبارکه ناشی از تغییر ساختار شرکت از دولتی به نیمه خصوصی می باشد.

اکنون مجلس یازدهم مدعی است که که عمده تخلفات این غول فولادی مربوط به دولت گذشته و با پشتیبانی رییس دفتر ریییس جمهور پیشین، محمود واعظی صورت گرفته است.  در همین راستا ما نگاهی انداخته ایم به یک دهه از افتخارات فولاد مبارکه و منتظر می‌مانیم تا نتیجه قضاوت نهایی توسط دستگاه عدالت مشخص شود.

افتخارات مبارکه در سال ۱۳۹۱

شرکت فولاد مبارکه در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی با دستیابی به رکورد توانست یک رکورد جدید را به ثبت برساند این شرکت توانست روزانه ارسال ۴۳ هزار و ۲۰۰ تن انواع ورق‌های فولادی به مقصد مشتریان را در روز سه‌شنبه پانزدهم فروردین ماه ۹۱ به ثبت برساند. رکورد قبلی که در فروردین ماه سال ۹۰اتفاق افتاد به میزان ۳۷ هزار و ۸۰۰ تن بود.

همچنین در این سال و در مراسم تجلیل از واحدهای نمونه در حوزه تحقیق و توسعه، فولادمبارکه عنوان واحد نمونه استانی تحقیق و توسعه را به خود اختصاص داد. ضمن اینکه فولاد مبارکه با ۷۰۰ پروژه خاتمه یافته توانسته رتبه بالایی را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۱ با تعداد نیروی کار ۱۴ هزار و ۸۰۶ نفر رده سوم بیشترین تعداد نیروی کار در بین شرکت های صنعتی را به خود اختصاص داد.

رکوردها و جوایز فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۲

مجموعه صنعتی و معدنی فولاد مبارکه در سال ۹۲ موفق شد تا به رشد ۷ تا ۲۷ درصدی در خطوط مختلف تولیدی دست پیدا کند. این مجموعه صنعتی در این سال در حوزه تولید گندله، آهن اسفنجی،‌ کلاف سرد، قلع اندود، ورق گالوانیزه، فولادسازی و ریخته‌گری و... با رشد روبرو بود. فولاد مبارکه در این سال رکورد تولید، بدون شکست الکترودهای گرافیتی در کوره‌های قوس الکتریکی را نیز شکست. ضمن اینکه توانست با دستیابی به رکورد جهانی مصرف نسوز ۵۰۰ میلیارد ریال سالانه صرفه جویی درهزینه نسوز را به ثبت برساند.

رکوردشکنی فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۳

شرکت فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۳ رکوردهای خوبی را کسب کرد که اولین رکورد در فروردین‌ماه برای تولید سالیانه به ۷۱۱ هزار و ۱۲۸ تن کلاف گرم در ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته سبای بود. در اردیبهشت‌ماه رکورد‌ی جدید در تولید نورد گرم فولاد مبارکه اصفهان ثبت شد و ۴۹۳ هزار و ۲۸۶ تن کلاف گرم در این ناحیه تولید شد. در تیرماه نیز رکورد جدید تولید ماهانه در ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه ثبت شد. رکورد تولید ماهانه ۵۳ هزار و ۳۳۹ تن ورق در خطوط اصلاح به دست آمد. در شهریورماه هم رکورد جدید کاهش مصرف نسوز به میزان ۹۳.۸ کیلوگرم بر تن مذاب در فولاد مبارکه ثبت شد. در نیمه دوم سال اولین رکورد در مهرماه بود که مصرف نسوز فولاد مبارکه اصفهان به ۹۳.۸ کیلوگرم بر تن مذاب رسید. در آبان ماه رکورد جدید تولید فولاد مذاب در فولاد مبارکه اصفهان ثبت شد. در آذرماه شرکت فولاد مبارکه با توجه به نتایج ممیزی‌های انجام شده، رکورددار صرفه‌جویی در مصرف آب در جهان شد. همچنین در بهمن ماه فولاد مبارکه به یک موفقیت بین‌المللی نیز دست پیدا کرد و لوگوی انجمن جهانی فولاد در بخش مشارکت و حمایت از برنامه تغییرات اقلیم به شرکت فولاد مبارکه اصفهان اعطا شد. در اسفند ماه و در هفدهمین دوره رتبه‌بندی شرکت‌های برتر کشور ((IMI-۱۰۰، فولاد مبارکه اصفهان در بین ۵۰۰ بنگاه صنعتی و اقتصادی موفق ایران در بخش فلزات اساسی رتبه اول را به خود اختصاص داد.

رکوردشکنی بی‌سابقه فولاد مبارکه در ۹۴

در سال ۱۳۹۴  مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی گفت: فولاد مبارکه با تخصیص ۳۲۷۶ میلیارد تومان سود، ارزش سرمایه‌گذاری سهام عدالت را سه برابر نموده است.  همچنین در بهمن ۱۳۹۴ فولاد مبارکه از گروه‌های پیش روی بازارسرمایه بودند که موجب رکورد شکنی شاخص شدند و جز شرکت‌هایی بود که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشت.

علاوه بر این غرفه شرکت فولاد مبارکه در نهمین نمایشگاه بین‌المللی فولاد، متالورژی، قالبسازی و ریختگری که در محل نمایشگا ه‌های دائمی مشهد مقدس عناوین برتر در زمینه اطلاع رسانی و غرفه آرایی را از آن خود کرد و لوح تقدیر و تندیس این نمایشگاه را به خود اختصاص داد. مضاف بر افتخارآفرینی‌های یادشده در آیین نکوداشت روز ملی صادرات استان اصفهان در سال ۹۴ در اتاق بازرگانی اصفهان در بخش صادرکنندگان نمونه ملی از شرکت فولاد مبارکه تجلیل و لوح یادبود اهدا شد.  همچنین در این سال از شرکت فولاد مبارکه اصفهان در همایش «حامیان محیط‌زیست با رویکرد توسعه کیفیت محیط‌زیستی»، به عنوان یکی از حامیان محیط‌زیست تجلیل شد.

موفقیت های  فولاد مبارکه در سال ۹۵

این شرکت در در چهاردهمین همایش تعالی سازمانی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، رئیس سازمان ملی بهره وری و جمعی از مدیران منتخب شرکتهای برتر برگزار شد، گروه فولاد مبارکه در فرایند ارزیابی جایزه تعالی سازمانی موفق به کسب تقدیرنامه و گواهی تعهد به تعالی شدند.

همچنین بنابرگفته مدیرعامل پیشین فولاد مبارکه با اجرای طرح توسعه در فولاد مبارکه ۷ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ظرفیت فولاد کشور اضافه خواهد شد که این میزان در مقایسه با تولید کل فولاد کشور در سال ۱۳۹۴ ( ۱۶ میلیون تن) معادل ۱۲ درصد از تولید فولاد کشور است. علاوه بر این با بهینه‌سازی سیستم انتقال قدرت قلاب اصلی جرثقیل 110 تن فولادسازی شرکت فولاد مبارکه، علاوه بر صرفه‌جویی ۷ میلیارد ریالی، کاهش زمان تعمیرات و افزایش تولید در ناحیه فولادسازی شرکت به ارمغان آمد.

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور وقت در آیین بهره برداری از ماشین ریخته گری شماره 5 شرکت فولاد مبارکه و افزایش تولید 1/8 میلیون تنی ظرفیت تولید فولاد در این شرکت، فولاد مبارکه را نماد صنعت ایران و شرکتی در تراز بین‌المللی خواند.

رکورد‌های فولاد مبارکه در سال ۹۶

این شرکت فولادی در سال ۹۶ به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است که می‌توان به کسب عنوان سرآمدی و تقدیرنامه پنج ستاره و راهیابی به جایزۀ جهانی تعالی سازمانی اشاره کرد،  همچنین تامین نیاز بازار داخلی بزرگترین دستاورد فولاد مبارکه در سال ۹۶ بود.

این شرکت در سال ۱۳۹۶ با رشد ۱۵درصدی توانست ۸ میلیون و ۶۹۰هزار و ۴۷۱ تن فولاد و انواع محصولات سرد و گرم خود را از طریق ریل و جاده به مقصد مشتریان ارسال کند. ضمن اینکه عبور از مرز تولید ۱۰۰ میلیون تن فولاد خام از بدو تأسیس شرکت تا سال ۱۳۹۶، ایجاد ظرفیت سالانۀ ۱۰.۳ میلیون تن فولاد ، کسب رتبۀ یازدهم در بین سازمان‌های دانشی برتر آسیا در جایزۀ جهانی MAKE سال ۲۰۱۷، کسب رتبۀ اول در گروه فلزات اساسی در میان ۱۰۰ شرکت برتر ایرانی، کسب تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف کنندگان، کسب جایزۀ بهره‌وری معادن و صنایع معدنی و کسب عنوان واحد نمونۀ استاندارد ملی از دیگر افتخارات فولاد مبارکه اصفهان در سال ۹۶ بود.

همچنین این شرکت در سال 96  دو جایزه روابط عمومی دریافت کرد. همچنین در شانزدهمین جشنواره ملی انتشارات، روابط‌ عمومی شرکت فولاد مبارکه در ۳ بخش مختلف مورد تقدیر قرار گرفت. در همین سال  روابط عمومی فولاد مبارکه مورد تجلیل قرار گرفت  و به ۱۰ روابط عمومی فعال کاپ خلاقیت اعطاء شد.

ضمن اینکه در سال 1396 رئیس کل دادگستری استان اصفهان در مراسم تجلیل از خیرین و فعالان آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد  از فولاد مبارکه اصفهان تجلیل کرد و استاندار پیشین اصفهان از مدیریت و تدبیر فولاد مبارکه در مشارکت پروژه‌های عمرانی استان و شهرستان مبارکه تقدیر کرد.

موفقیت های فولاد مبارکه در سال ۹۷

در این سال فولاد مبارکه موفق به کاهش ۷۵ درصدی مصرف آب در سال ۹۷ شد، همچنین در بیست وسومین مراسم نکوداشت روز ملی صنعت و معدن در اصفهان که با حضور صنعتگران و نخبگان اقتصادی برگزار شد، نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی، از فولاد مبارکه به خاطر خودکفایی و همچنین عملیات مهندسی معکوس برای تولید برخی از قطعات، تقدیر کرد. علاوه بر این در هفتمین همایش روابط عمومی و صنعت، مدال زرین مدیر برتر حامی روابط عمومی در حوزۀ صنعت به مدیرعامل پیشین شرکت فولاد مبارکه اصفهان اعطا شد.

افتخارات فولادمبارکه در سال ۹۸

فولاد مبارکه درسال ۹۸  با مصرف ۲.۷ لیتر آب برای تولید هر کیلو فولاد در بین فولادسازان جهان به یک نمونۀ سرآمد و الگو بدل شد. همچنین فولاد مبارکه توانست یک درصد GDP کشور و ۵ درصد از GDP صنعت را در اختیار بگیرد.  ضمن اینکه این شرکت با پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان مالیات، ردیف اول در بین شرکت‌های تولیدی و  دیف دوم در شرکت‌های بورسی را به خود اختصاص داد.

از جمله دستاوردهای فولاد مبارکه در ۹۸ کسب تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف کنندگان است. همچنین آمارهای منتشره سامانه کُدال حاکی از تولید هفت میلیون و ۷۰۹ هزار تن انواع محصولات توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای سال مالی ۹۸ تا پایان ۲۹ اسفندماه است.

فولاد مبارکه رشد ۱۶ درصدی تولید و رشد ۱۲ درصدی مقدار کل فروش در سال ۹۸ را تجربه کرد. همچنین مقدار فروش محصولات گرم ۱۶ درصد، مقدار فروش محصولات سرد و پوشش ۲ درصد رشد داشت. فروش صادراتی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، ۶۵ درصد و فروش داخلی نیز در همین بازه زمانی ۴.۵ درصد افزایش داشته است. ضمن این که رشد ۲۱ درصدی سود خالص را نیز شاهد بودیم.

فولاد مبارکه همچنین رتبه نخست در بین شرکت‌های بورسی را در سال ۹۸ کسب کرد.  لازم به ذکر است که در هفدهمین دورۀ جایزۀ ملی تعالی سازمانی شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای سومین بار توانست تنها تندیس زرین جایزه این دوره را کسب کند. این نکته را نیز باید گفت که ممیزی خارجی استانداردهای یکپارچه مدیریتی شرکت فولاد مبارکه شامل 9 استاندارد، با حضور ۸ ممیز از شرکت SGS سوئیس در سال ۹۸ برگزار شد و در خاتمه، این شرکت موفق به کسب گواهینامه استانداردهای مدیریتی شد.

رکورد‌زنی فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۹

این شرکت در پنجمین روز از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ و در فاصله کوتاهی از ثبت رکوردهای غرور آفرین در سال ۱۳۹۸ توانست به تولید ماهیانه ۶۳۶ هزارتن تختال و رکورد روزانه ۵۰ ذوب در ماشین ریخته گری شماره ۲، را ثبت کند. همچنین رکورد ۱۳۱ ذوب طی ۲۴ ساعت دستاوردی بود که در واحد‌های مختلف این شرکت به ثبت رسید.

همچنین فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در آبان‌ماه همان سال با تولید بیش از ۶۲۵ هزار تن تختال و کمترین میزان ضایعات، برگ زرین دیگری بر افتخارات شرکت فولاد مبارکه افزودند. این شرکت در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ به رکورد تولید بیش از هفت میلیون تن تختال و ۱۰ میلیون تن فولاد خام دست یافت. ضمن اینکه شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال ۱۳۹۹ موفق به دریافت تندیس زرین هفدهمین دوره اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی در بخش ساخت و تولید در سطح سازمان‌های بزرگ شد.

افتخارات فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۰

فولاد مبارکه در راستای لبیک به منویات مقام معظم رهبری و پاسخ به تقاضای داخلی و خارجی، موفق شد در ۷۵ روز پایانی سال ۱۳۹۹، تنها ۱۴ رکورد در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم به ثبت رساند و از این حیث رکورد تازه‌ای را ثبت کند. همچنین در حالی که روز ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ به دقایق پایانی نزدیک می‌شد فولاد مبارکه با تولید ۷۰۰ هزار و ۲۱۵ تن فولاد خام، رکوردی جدید در صنعت فولاد ایران به ثبت رساند.

در این سال حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل پیشین شرکت فولاد مبارکه از دستیابی یک رکورد مهم این شرکت در آخرین ساعات سال ۱۳۹۹ خبر داد. همچنین رئیس واحد قلع‌اندود و خطوط برش ۱ و ۲ شرکت فولاد مبارکه از رکورد تولید ورق قلع‌اندود در ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه، به میزان ۱۰ هزار و ۴۱۰ تن در شهریور ماه برای دومین بار در یک سال خبر داد.

ضمن اینکه مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه از شکستن رکورد ذوب‌ریزی روزانه در واحد فولادسازی فولاد مبارکه برای چندمین بار پیاپی خبر داد. همچنین ثبت رکورد جدید تولید ۲۵ هزار و ۱۲۵ تن آهن اسفنجی در ناحیه آهن‌سازی یکی از برنامه‌های فولاد مبارکه در راستای دستیابی به هدف تولید ۷.۲ میلیون تن تختال در سال ۱۴۰۰ بود. علاوه بر موارد ذکر شده و در راستای تحقق شعار سال، با تلاش جمعی و اراده پرسنل نورد دوقفسه‌ای و پشتیبانی واحدهای ذیربط دستیابی به رکورد تولید کمی در این واحد محقق شد و پس از ۷ سال رکورد تولید در این واحد شکسته شد.

 افتخارات مبارکه در قرن جدید

فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادساز ایران و خاورمیانه در فروردین ماه سال جاری موفق به ثبت حدود ۳۰ رکورد تولیدی شد. از جمله این رکوردها می‌توان به ثبت تولید ۷۵۱ هزار و ۱۰۰ تن تختال در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم ، تولید ۷۵۲ هزار و ۳۵۰ تن آهن اسفنجی در ناحیه آهن‌سازی، تولید ۵۰۴۳۲۲ تن کلاف گرم در ناحیه نورد گرم، تولید ۲۰ هزار و ۷۱۵ تن کلاف سرد در ناحیه نورد سرد، تولید۱۴۰ هزار و ۳۱ تن کلاف گرم و ۱۳۳ هزار و ۶۹ تن آهن اسفنجی، اشاره کرد.

 همچنین در این سال برای اولین بار در کشور عمرِ کاری یکی از قالب‌های ریخته‌گری فولاد مبارکه در قالب دو سرویس‌کاری به رکورد بی‌سابقه ۱۶۷ هزار و ۴۰۰ تن رسید. ضمن اینکه صادرات تختال به کشورهای اروپایی نیز از نکاتی است که بر کارنامه فولاد مبارکه اصفهان نقش بسته است.

ضمن اینکه در روزهای آخر خرداد ماه سال جاری پروین صالحی مبارکه نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس یازدهم با حضور در شرکت فولاد مبارکه از رکوردهای اخیر این مجتمع عظیم صنعتی و فعالیت‌های آن در شهرستان مبارکه تقدیر کرد.

این شرکت فولادی نیز در سال ۱۴۰۱ جوایز متعددی را در دستان مدیران خود دیده است که از مهمترین‌های آن می توان به این موارد اشاره کرد:  جایزه ملّی روابط عمومی خلّاق که در جشن ملی ارتباطات و روابط عمومی اهدا شد، همچنین شرکت فولاد مبارکه در چهارمین رویداد جایزه مسئولیت اجتماعی و پایداری بنگاه‌های اقتصادی، توانست رتبه برتر مسئولیت‌های اجتماعی در میان بنگاه‌های اقتصادی کشور را از آن خود کند در همین سال سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت دولت سیزدهم و در جریان سفر به استان اصفهان از عملکرد فولاد مبارکه در تنظیم بازار، کاهش چشمگیر مصرف آب و تولید محصولات ویژه تقدیر کرد. ضمن اینکه این شرکت در اولین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالا، تندیس شرکت برتر از لحاظ ارزش در بورس کالا را دریافت کرد.

سخن آخر: حال باید دید نتیجه این افتخارات با موضوع تخلفات ۹۱ هزار میلیاردی در دستگاه قضا با توجه به تکذیب از سوی رئیس هیات تحقیق و تفحص، بالاخره به کجا خواهد رسید.

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    سلام. چطوری هستین دزدها

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...