کدخبر: 107699

ایرالکو در مسیر تولید ۲۰۰ هزار تنی

قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: شرکت آلومینیوم ایران ( ایرالکو)، برنامه امسال را برای تولید ۲۰۰هزار تن شمش متمرکز کند. عباس نعیمی در عین حال گفت: ایرالکو بخشی از تولیدات خود را صادر کند.

معدن ایرالکو در مسیر تولید ۲۰۰ هزار تنی

نعیمی که در جلسه کنترل مدیریت ایرالکو با حضور اعضای هیات مدیره شرکت و همچنین معاونان و مدیران ایمیدرو سخن می‌گفت، تصرح کرد: ۲۰۰هزار تن، حداقل رقم تولید این شرکت در امسال باشد. وی پس از استماع گزارش عملکرد و برنامه‌های شرکت آلومینیوم ایران، تاکید کرد: موضوع "رکود صنایع پایین دست داخلی" به عنوان یک تهدید مطرح شده در حالی که این پدیده، فرصتی برای صادرات ایجاد کرده است. وی ادامه داد: امروزه بیش از هر شرایط دیگر، کشور به صادرات و ارزآوری نیاز دارد.

نعیمی افزود: ایرالکو با برطرف کردن نیاز بازار داخل، بخشی از تولیدات خود را روانه بازارهای صادراتی کند.

این عضو هیات عامل ایمیدرو درباره وضعیت سودددهی شرکت گفت: سود کمتر از رقم سال گذشته پذیرفتی نیست و باید با مواردی از جمله مدیریت بهینه دارایی ها، کاهش هزینه ها، رشد تولید و توجه به صادرات، افزایش سود را برای ایرالکو رقم زد.

وی با بیان اینکه بخشی از چالش‌های کلان ایرالکو از طریق ایمیدرو حل می‌شود، اظهارکرد: این سازمان در مواردی از جمله تامین مواد اولیه و نحوه تامین ارز، در کنار شرکت ایرالکو قرار دارد. نعیمی درباره راه‌حل تامین‌اند مصرفی کارخانه گفت: یکی از راه‌حل‌های این امر، احداث کارخانه آندسازی با مشارکت بخش خصوصی است که به تولید‌اند کارخانه هایی آلومینیوم بپردازد. نعیمی ادامه داد: اتمام طرح معطل و نیمه تمام آندسازی که مربوط به دهه گذشته ست، نیاز ایرالکو به‌اند را حل خواهد شد.

قائم مقام ایمیدرو همچنین درباره تامین مالی ایرالکو گفت: بخشی از سود را صرف افزایش سرمایه و اجرای طرح‌ها کنید.

وی درباره کاهش هزینه‌ها گفت: هنر مدیران این است که بدون تعدیل نیروی انسانی و با استفاده از مدیریت بهینه مالی، رشد تولید و صادرات به افزایش درآمد کمک کنند.

تامین آلومینیوم یک خودروساز

در این جلسه احمد مجیدی مدیرعامل ایرالکو اظهارکرد: فروش این شرکت از ۱۶۸هزار تن سال ۹۷ به ۱۷۳هزار تن در سال گذشته رسید و در سال ۹۹ نیز فروش ۱۹۱هزار تنی هدفگذاری شده است. وی درباره تامین نیاز خودروسازان به آلومینیوم گفت: با یکی از شرکت‌های خودروسازی برای تامین آلومینیوم آلیاژی وارد همکاری شده‌ایم و قرار است حداقل ۲۴هزار تن از محصول تولیدی آلومینیوم ایران، جایگزین شمش‌های وارداتی آن شرکت خودروسازی شود.

وی همچنین گفت: درآمد ایرالکو از ۲۸۰۰ میلیارد تومان سال ۹۷ به ۳۸۰۰ میلیارد تومان سال قبل رسید و امسال نیز به درآمد ۴۶۰۰ میلیارد تومانی دست خواهیم یافت.

برنامه‌های افزایش تولید

مجیدی درباره راهبردها و برنامه‌های شرکت برای ارتقای تولید و صادرات اظهارکرد: افزایش کمی و کیفی تولیدات، ذخیره‌سازی مواد اولیه، مدیریت هزینه تمام شده، افزایش ظرفیت تولید و پیگیری احداث پروژه‌اند‌سازی (واقع در خیرآباد) از جمله برنامه‌های این شرکت است. وی افزود: بخشی از افزایش تولید با حذف فناوری قدیمی ۶۸کیلو آمپر و استفاده از فناوری ۶۰۰کیلوآمپر برای تولید شمش است.

مدیرعامل ایرالکو درباره مصرف‌اند گفت: سالانه ۴۰هزار تن‌اند در داخل کارخانه تولید و ۶۰هزار تن از خارج کشور وارد می‌کنیم. وی تصریح کرد‌: در این شرکت، فقط کارخانه آندسازی آلودگی ایجاد می‌کند در حالی که بیرون از مجموعه، کل شرکت را آلوده‌کننده محیط‌زیست قلمداد می‌کنند.

مجیدی گفت: تامین مواد اولیه مورد نیاز در داخل شرکت، شناسایی معادن جدید و مشارکت با شرکت‌های معدنی از جمله راه کارهای تامین پایدار مواد اولیه شناسایی شده است.

در پایان این نشست مقرر شد شرکت آلومینیوم ایران ( ایرالکو)، فهرستی از مشخصات پروژه ها، هزینه‌ها و زمان بندی آنها را به منظور تصمیم گیری و تعیین تکلیف اعلام کند.

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر