|
کدخبر: 84453

دور جدید هجوم ملخ‌ها به کشور

یک مقام مسئول با بیان اینکه سرمای جنوب ریزش شدید ملخ‌ها را به تاخیر انداخته است، گفت: از اوایل اسفندماه این ریزش‌ها آغاز می‌شود.

گسترش‌نیوز: رئیس گروه برنامه‌ریزی و مبارزه با آفات عمومی (ملخ و جوندگان) سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه دوره جدید هجوم ملخ‌های صحرایی حدوداً از اوایل آبان آغاز شده است، گفت: این ریزش‌ها از سمت مرز هند و پاکستان و عمان صورت می‌گیرد و همچنان ادامه دارد.

malakh.jpeg

علی بابعلی اضافه کرد: پیش‌بینی ما این بود که ریزش ملخ‌ها به کشور از بهمن و اسفند آغاز شود اما به دلیل بارش‌های پاییز و پوشش سبز مناطق جنوبی کشور در آبانماه شاهد این امر بودیم ضمن اینکه دوره شدید ریزش‌ها هنوز آغاز نشده است.

وی ادامه داد: دلیل تأخیر در ریزش‌های شدید سرمای هوای شبانه در مناطق جنوبی کشور است، ملخ‌های صحرایی دمای ٢٠ الی ٢٥ درجه سانتی گراد را می‌پسندند در حالی که دمای هوای شبانه در مناطق جنوبی پایین و هوا سرد است بنابراین انتظار داریم ریزش‌های شدید با دو هفته تأخیر و حدوداً از اوایل اسفندماه آغاز شود.

بابعلی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در دوره جدید یک میلیون هکتار مبارزه با ملخ انجام شود، اضافه کرد: تاکنون در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان ٦٥٠٠ هکتار مبارزه انجام شده که ٦٠٠٠ هکتار آن در هرمزگان و ٥٠٠ هکتار در سیستان و بلوچستان بوده است.

وی افزود: براساس پیش‌بینی‌های فائو و سازمان هواشناسی کشور دما در مناطق جنوبی کشور از اوایل اسفندماه افزایش می‌یابد و از اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه ریزش‌ها به‌تدریج و با شدت بیشتری انجام خواهد شد.

منبع: اقتصادآنلاین

ارسال نظر